چرا خورشید دلیل تغییرات آب و هوایی کنونی نیست

چرا خورشید دلیل تغییرات آب و هوایی کنونی نیست
چرا خورشید دلیل تغییرات آب و هوایی کنونی نیست

خورشید عامل بسیار مهم و تاثیر گذاری در آب و هوای زمین است و همیشه خواهد بود اما دانشمندان ناسا اعتقاد دارند که خورشید باعث افزایش سریع دمای کره زمین نمی شود و دلیل تغییرات آب و هوایی زمین نیست. این دلایل عبارتند از:

فعالیت خورشیدی

حدود 26000 ایستگاه هواشناسی جهانی ، علاوه بر مشاهدات انجام شده توسط کشتی ها ، شناور ها و ماهواره ها ، افزایش مداوم درجه حرارت زمین را نشان می دهند. در چهار دهه گذشته این روند گرم شدن بسیار سریع تر بوده است به طوری که دهه گذشته به عنوان گرم ترین دهه در طول تاریخ زمین ثبت شده است.

خوشبختانه خورشید یک ستاره بسیار پایدار است. با وجود این که در نوسانات انرژی خود نوسانات طبیعی دارد ، اما در واقع این مقدار کم است. طی چهار دهه گذشته ، تابش خورشید یا میزان انرژی خورشید ، تغییر چندانی نکرده است در واقع ، کمی هم کاهش یافته است.

پیتر جیکوبز ، دانشمند اقلیم شناس ناسا ، توضیح می دهد: “شما نمی توانید میزان انرژی دریافتی از خورشید را کاهش دهید و سپس انتظار داشته باشید که زمین را گرم کند. این یک نقض اساسی در فیزیک است.”

به گفته دانشمندان ارشد آژانس های تحقیقاتی و دانشگاه های ایالات متحده ، عامل اصلی تغییر آب و هوا مدرن ، تغییر جو این سیاره است. گازهای خاصی در اتمسفر گرما را به دام می اندازند. به خصوص دو گاز دی اکسید کربن و متان. این گازها در نتیجه سوزاندن سوخت فسیلی و سایر فعالیت های انسانی در حال افزایش نیز هستند.

در حال حاضر سطح جوی دی اکسید کربن در زمین به بالاترین میزان خود در حداقل 800000 سال ، اما به احتمال زیاد میلیون ها سال است.

استراتوسفر

بیش از 50 سال پیش ، دانشمندان پیش بینی کردند که با افزایش CO2 در پایین جو (و گرم شدن زمین) ، لایه بالایی از جو به نام استراتوسفر خنک می شود.

استراتوسفر که با ضخامتی بین 10 تا 30 مایل در آسمان وجود دارد ، تا حد زیادی سرد شده است زیرا CO2 تجمع یافته در جو پایین (جایی که ما زندگی می کنیم ، هوا داریم و گرم شدن کره زمین را تجربه می کنیم) مقدار زیادی از این گرما را جذب می کند.

این بدان معنی است که مقدار زیادی از این انرژی نمی تواند به لایه استراتوسفر برسد. دانشمندان ناسا معتقدند: “دمای استراتوسفر با تفاوت بین میزان انرژی ساطع شده و میزان دریافت آن تعیین می شود و افزایش CO2 ، باعث کاهش انرژی دریافتی از پایین می شود.” در نتیجه ، استراتوسفر سرد می شود.

بنا بر همین دلایل اگر افزایش انرژی خورشیدی دلیل تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای کره زمین باشد ، تمام جو گرم می شود (زیرا گرمای خورشیدی تمام سیاره را در بر دارد) ، نه فقط جو پایین (جایی که امروز گازهای گلخانه ای گرما را به دام می اندازد).

منبع:

مطالب مرتبط

>