حقیقت‌هایی درباره کهکشان آندرومدا

حقیقت‌هایی درباره کهکشان آندرومدا
حقیقت‌هایی درباره کهکشان آندرومدا

ساعت ها می توان به بیان حقیقت‌هایی درباره کهکشان آندرومدا پرداخت. اما در این مقاله به نکات کلی ولی مهم درباره این کهکشان اشاره و سعی می کنیم شما را به طور مختصر و مفید با نزدیک ترین کهکشان به خودمان، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی حقیقت‌هایی درباره کهکشان آندرومدا

1 – آندرومدا یا M31 حدود ۲٫۵ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری فاصله دارد. این به آن معنی است اگر ما با سرعت نور به سمت این کهکشان حرکت کنیم، حدود 2.5 میلیون سال دیگر به آن خواهیم رسد!

2 – آندرومدا بزرگترین کهکشان گروه در گروه محلی است. گروه محلی شامل کهکشان آندرومدا، کهکشان راه شیری، کهکشان مثلث و حدود ۳۰ کهکشان کوچک دیگر می شود.

3 – آندرومدا بزرگترین کهکشان در گروه محلی است اما به احتمال فراوان سنگین ترین کهکشان نیست. تصور می شود کهکشان راه شیری دارای ماده تاریک بیشتری است که باعث می شود دارای وزن بیشتری باشد.

4 – آندرومدا نزدیکترین کهکشان مارپیچی به ما است. ار این رو ستاره شناسان برای درک منشا و تکامل این نوع از کهکشان ها از آندرومدا استفاده می کنند.

5 – آندرومدا با سرعت تقریبی 100 تا 140 کیلومتر در ثانیه به راه شیری نزدیک می شود. از این رو انتظار می رود در حدود 4.5 میلیارد سال دیگر کهکشان آندرومدا و راه شیری با هم برخورد کنند و یک کهکشان بیضی شکل و غول پیکر را تولید کنند.

6 – بازوهای مارپیچی کهکشان آندرومدا در اثر فعل و انفعالات گرانشی با دو کهکشان نزدیکش یعنی M32 و M110 کج و از شکل طبیعی اش خارج شده است.

7 – کهکشان آندرومدا دارای حداقل دو بازوی مارپیچی به علاوه یک حلقه گرد و غبار است که امکان دارد از کهکشان کوچک تر M32 به وجود آمده باشد. ستاره شناسان تصور می کنند که چند صد میلیون سال پیش، M32 به آندرومدا نزدیک تر و در تعامل بیشتری با آن بوده است.

6 – کهکشان آندرومدا دورترین جسمی است که از زمین با چشمان غیر مسلح قابل مشاهده است. البته برای دیدن آن باید به مکانی مناسب و به دور از نورهای روشن و خالی از آلودگی نوری بروید.

منبع:

مطالب مرتبط

>