بررسی شواهد وجود آب در ماه

بررسی شواهد وجود آب در ماه
بررسی شواهد وجود آب در ماه

بررسی وجود آب در ماه سابقه طولانی دارد. سطح ماه خشن است، جو بسیار نازکی دارد و دمای سطحش در معرض نور خورشید به 260 درجه فارنهایت می رسد. وجود آب در همچین منطقه ای تعجب آور است زیرا آب در آن درجه حرارت روی زمین و حتی در دمای کمتر بخار می شود. در این باره چند سوال ذهن ما را به خود مشغول می کنند که در این مقاله سعی می کنیم به آن ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

پاسخ به سوالاتی درباره وجود آب در ماه

قبلاً یخ در مناطق تاریک و منجمد ماه مشاهده شده بود، اما دستیابی به این نقاط دشوار است و استخراج آب از آن مشکلاتی را به همراه دارد.

 اما ناسا برای اولین بار وجود مولکول آب بر روی ماه و در مناطقی که دارای نور خورشید است را تأیید کرده. این نشان دهنده وجود آب به طور گسترده در سطح ماه است.

بررسی شواهد وجود آب در ماه

آیا قبلاً می دانستیم که آب در سطح ماه وجود دارد؟

در اواخر دهه 2000 ، تعدادی از مأموریت ها هیدراتاسیون را در سطح ماه تشخیص دادند. اما این مأموریت ها نمی توانستند تشخیص دهند که سیگنال های ارسالی نشان دهنده هیدروکسیل (OH) است یا آب (H20) .

در همین بازه زمانی، دانشمندان با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی با دقت بسیار بالا، مولکول های آب و مواد معدنی در نمونه های بازگردانده شده توسط مأموریت های آپولو را مورد بررسی قرار دادند.

از آن زمان، ماموریت های بی شماری دیگری از جمله مأموریت های Lunar Reconnaissance Orbiter و LCROSS شناسایی های مشابهی را انجام داده اند. اکثر سیگنال ها از مناطقی از ماه که دارای سایه دایمی هستند، ارسال می شدند. این مناطق در قطب ماه که هرگز نور خورشید را نمی بینند، آنقدر سرد هستند که آب درون آن ها به دام می افتد و توانایی تبخیر شدن را از دست می دهد.

در سال 2019 ، داده های ارسالی توسط مأموریت LADEE نشان داد که OH و یا H2O در سطح ماه وجود دارد اما فراتر از مناطق تحت سایه دائمی و در مناطقی که دارای نور خورشید هستند.

چگونه آب در ماه وجود دارد؟

وجود آب در مناطق دارای نور خورشید به دو دلیل تعجب آور است. اول نحوه رسیدن آب به آن جا و دوم نحوه باقی ماندن آب در آن جا.

چند ایده در مورد چگونگی رسیدن آب به ماه وجود دارد. ممکن است شهاب سنگ هایی حاوی مولکول های آب به سطح ماه برخورد کرده و باعث رسوب آن در سطح ماه شده اند.

احتمال دیگر این است که بادهای خورشیدی مولكول های هیدروژن را به ماه حمل کرده و باعث واکنش هیدروژن با اتم های اکسیژن موجود در برخی مواد معدنی در ماه شده است.

کدام ماموریت وجود آب را ثابت کرد؟

اولین بار توسط ماموریت SOFIA وجود مولکول های آب (H2O) در سطح ماه و در متاطق دارای نور خورشید تایید شد.

چه مقدار آب وجود دارد؟

سطح ماه بسیار خشک است. در واقع صحرای بی آب موجود در ماه 100 برابر بیشتر از مقدار آبی است که مأموریت SOFIA در خاک ماه شناسایی کرده است.

در ادامه به دنبال پاسخ برای چه پرسش هایی هستیم؟

این کشف درک ما از نحوه رفتار آب در ماه را به چالش می کشد. ما تصور می کردیم که آب موجود در ماه در قسمتی که خورشید می تابد، تبخیر می شود. اما ما آب را در این مناطق پیدا کردیم!  

اکنون نحوه ایجاد و ماندگاری آب در ماه مبحثی است که ذهن دانشمندان را درگیر خود کرده است.

منبع:

مطالب مرتبط

>