آیا پرتاب زباله به فضا ممکن است؟

آیا پرتاب زباله به فضا ممکن است؟
آیا پرتاب زباله به فضا ممکن است؟

پرتاب زباله به فضا؛ آیا این یک راه حل مناسب برای یک مشکل بزرگ نخواهد بود؟ همه زباله ها را دور هم جمع کنیم و در فضا تخلیه کنیم. یا حتی آن ها را به سمت خورشید ببریم تا با انرژی و حرارت آن، کاملا از بین بروند. این گونه ما می توانستیم در جهانی بدون زباله زندگی کنیم و یکی از اصلی ترین مشکلات امروزه بشر را حل کنیم اما همه چیز به این سادگی نیست!

در واقع فقط دو مشکل اساسی وجود دارد، انسان مقدار زیادی زباله تولید می کند و پرتاب موشک بسیار گران است.

تخمین زده شده است که پرتاب زباله به فضا با استفاده از شاتل فضایی، حدود 10000 دلار در هر پوند (22000 دلار در هر کیلوگرم) هزینه دارد. حتی اگر مهندسان بتوانند 10 برابر قیمت ها را پایین بیاورند، باز هم پرتاب زباله به فضا هزاران دلار هزینه خواهد داشت.

آیا پرتاب زباله به فضا ممکن است؟

همچنین تخمین زده شده است که کشور آمریکا به تنهایی 208 میلیون تن زباله در روز تولید می کند. بنابراین، پرتاب این مقدار زیاد از زباله به فضا، برای ایالات متحده 208 تریلیون دلار در روز هزینه خواهد داشت. این عدد سرسام آور فقط برای یک روز است پس بهتر است که به سراغ ارقام این هزینه برای ماه و سال نرویم.

تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال 2006 ، 13.13 تریلیون دلار بوده است که رقمی در حدود 36 میلیارد دلار در روز است. به عبارت دیگر ، ایالات متحده نیاز به رقمی 5800 برابر بودجه داخلی ناخالص روزانه خود، فقط برای راه اندازی پرتاب زباله های خود به فضا دارد.

آیا درباره پرتاب زباله های هسته ای به فضا تفاوتی وجود دارد؟

 یک راکتور هسته ای هر ساله حدود 25-30 تن سوخت مصرف شده یا زباله هسته ای آزاد می کند. با بودجه رویایی ما که برار است با 1000 دلار بر کیلوگرم، هزینه پرتاب زباله یک راکتور هسته ای به خارج از جو زمین، حدود 25 میلیون دلار خواهد بود. طبق اطلاعات رسمی حدود 63 راکتور فعال در ایالات متحده وجود دارد، بنابراین دفع پسماند های هسته ای تولید شده حدود 1.6 میلیارد دلار در سال هزینه دارد.

از طرفی دیگر، تخمین زده شده است که کوه یوکا – برنامه فعلی ایالت متحده برای ذخیره سازی زباله های هسته ای – برای ذخیره زباله در طول 100 سال حدود 58 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. بنابراین ذخیره مواد زائد در کوه یوکا تقریباً یک سوم قیمت پرتاب این مواد به فضا هزینه دارد.

از طرفی دیگر خطر دفن این زباله ها بسیار کمتر از پرتاب موشک های پر از زباله هسته ای به فضا است. تصور کنید اگر موشک حامی این مواد در اواسط پرواز منفجر شود چه فاجعه ای رخ خواهد داد.

مطالب مرتبط

>