15 فناوری جدید که به زودی دنیا را فرا می گیرند

15 فناوری جدید که به زودی دنیا را فرا می گیرند
15 فناوری جدید که به زودی دنیا را فرا می گیرند

بی شک در عصر فناوری هستیم، عصری که در آن هر دستگاهی هوشمندی خاص خود را داراست و شاید چندان فراگیر نشدند اما برخی چون تلفن هوشمند کاملا رایج شدند. در این مطلب قصد داریم شما را با 15 فناوری جدید که به زودی دنیا را فرا می گیرند آشنا سازیم با اعوجاج همراه باشید.

کاربرد بسیاری از فناوری‌های ظهور کرده در دنیا بستگی به کیفیت و ویژگی‌های آن فناوری دارد و هرچه کاربردی‌تر باشد، دوام بیشتری در میان جوامع بشری خواهد داشت. به عنوان مثال ساعت هوشمند را در نظر بگیرید. حدود دو سال پیش تنها چند مدل ساعت هوشمند در جهان تولید و عرضه می‌شد اما اکنون پس از گذشت این زمان نسبتاً کوتاه شاهد تولید انواع ساعت‌های هوشمند مختلف با کیفیت بالا در دنیا هستیم.

1- عینک هوشمند

عینک هوشمند

عینک گوگل یا گوگل گلس یکی از اولین عینک‌های هوشمند تولید شده در جهان است و هنوز محصولی نوپا قلمداد می‌شود. اما انتظار می‌رود طی دو سال آینده گوگل نسخه‌ای از این عینک را برای مصرف کنندگان عادی و با قیمتی بسیار ارزان‌تر عرضه کند.

احتمالا رقبای بسیار زیادی نیز قصد دارند عینک‌های هوشمند خود را در کنار عینک گوگل روانه بازار کنند. اگرچه برخی مخالف این فناوری هستند اما در نهایت ایرادهای فعلی عینک‌های هوشمند حل شده و این فناوری بسیار فراگیر خواهد شد.

عینک هوشمند با عنوان عینک رایانه‌ای نیز خوانده می‌شود چرا که می‌تواند بستر نرم افزاری مناسبی برای اجرای برنامه‌های تلفن همراه و یا ارتباط از راه دور فراهم کند. در واقع عینک هوشمند می‌تواند یک سیستم رایانه‌ای مجهز بوده و فایل‌های مختلفی را اجرا کند.

2- دیتاهای هوشمند

دیتاهای هوشمند

این روز‌ها اغلب کارهایی که پیش از این به صورت دستی انجام می‌دادیم به روش خودکار صورت می‌پذیرد. اما مواردی نیز وجود دارد که هنوز هم به صورت دستی باید انجام داد مانند اضافه کردن شخصی به لیست مخاطبین در تلفن همراه یا ایمیل.

مواردی از این دست نیز احتمالا به زودی از بین رفته و سیستم‌های خودکار جای آن را می‌گیرد. شرکتی به نام RelateIQ در حال کار روی این موضوع است تا بتواند مدیریت روابط شما را با روش‌های خودکار انجام دهد. در واقع ایجاد لیست مخاطبین یکی از این موارد است که از طریق روش‌هایی مانند صندوق ورودی ایمیل، لیست مخاطبین فعلی، پیام‌ها و غیره به روش‌های خودکار ایجاد می‌شود.

برای این کار شما فقط باید نام فرد مورد نظر خود را بگویید تا بدون هیچ کاری بلافاصه تماس یا ارتباط از طریق داده‌های هوشمند ایجاد شود.

3- پوشیدنی های دیجیتالی

پوشیدنی های دیجیتالی

با عینک گوگل و ساعت‌های هوشمندی که پیش از این بیان شد، این موضوع تا حدی روشن است که لوازم الکترونیکی پوشیدنی روز به روز در حال گسترش هستند. اما مسئله فراتر از عینک و ساعت هوشمند است که به عنوان وسیله‌های اجتماعی برای ارتباط با دنیای خارج استفاده می‌شود.

لوازم الکترونیکی پوشیدنی دیگری نیز وجود دارد که داده‌هایی را از بدن شما دریافت کرده و کاربردهای متنوعی می‌توانند داشته باشند. به طور مثال برخی از قطعات در گوش که ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کنند، لنز‌هایی در چشم که قادرند قند خون شما را اندازه بگیرند و خال کوبی‌های موقت که با استفاده از فناوری NFC قفل درب‌ها را باز می‌کنند و چیزهای بسیار جالب دیگر نیز از آن جمله‌اند.

در واقع وقتی این فناوری برای بشر فراگیر شود، گزینه‌های متعددی را می‌توان به آن اضافه کرد به طور مثال حیوانات خانگی ردیابی می‌شوند و حتی می‌توانید قبل از حمله قبلی بفهمید که قرار است دچار چنین عارضه‌ای شوید و این کار برای نجات زندگی انسان‌ها بسیار مفید خواهد بود.

4- اسمارت هوم یا خانه های هوشمند

اسمارت هوم یا خانه های هوشمند

خانه هوشمند یکی از فناوری‌هایی است که در آستانه فراگیر شدن است. ما در حال حاضر از لوازم هوشمندی چون یخچال و فریزر استفاده می‌کنیم که به ما می‌گویند یک ماده غذایی درون یخچال کم و یا در حال اتمام است و یا اجاق گازی که می‌توان آن را با تلفن هوشمند کنترل کرد.

در آینده نزدیک این موارد در یک واحد خانگی جمع می‌شود و با تلفن هوشمند، رایانه لوحی و یا لپ تاپ خود قادر به کنترل آن خواهید بود. همچنین بدون آن که از روی کاناپه بلند شوید، خواهید توانست درجه کولر و کانال تلویزیون را تغییر دهید و حتی اعلان‌های ماشین لباسشویی برای اتمام کار را نیز متوجه شوید.

همچنین با فناوری خانه هوشمند می‌توانید از راه دور فر را برای گرم کردن شام روشن کنید تا هنگام بازگشت به خانه غذا آماده استفاده باشد. طولی نخواهد کشید که خانه هوشمند با شما صحبت می‌کند و حتی می‌توانید فرامینی را از طریق صحبت کردن به آن بدهید. این فناوری در حال حاضر نیز برای وسایل مختلف خانه به صورت جداگانه وجود دارد و نیاز است تا همه آن‌ها به روشی کاملاً پایدار تحت یک برنامه واحد قرار گیرند.

5- بازی های VR یا واقعیت مجازی

بازی های VR یا واقعیت مجازی
فناوری های آینده ای که دنیا را فرامی گیرند

اگر علاقه زیادی به بازی‌های آنلاین دارید، بهتر است خود را آماده کنید. بسیاری از طرفداران بازی واقعی مجازی با Oculus Rift که یک هدست VR است و بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهد، آشنایی دارند. این فناوری به تازگی توسط شرکت فیسبوک خریداری شده و به طور فعال در حال کار بر روی آن است تا بتواند آن را به یک وسیله اجتماعی و دستگاه بازی فراگیر تبدیل کند.

گفته می‌شود شرکت سامسونگ نیز به صورت جداگانه در این زمینه در حال فعالیت است. به زودی به کمک فناوری واقعیا مجازی قادر خواهید بود تنها با خرید یکی از این هدست‌ها، رایانه خود را به همراه نمایشگر و تمام مخلفات آن به هر جایی ببرید و هرچیزی را تماشا کنید و یا بازی‌های مختلف را روی آن اجرا نمایید. این فناوری در حال حاضر نیز به صورت نسبتاً محدود و با هزینه بالا وجود دارد و به زودی در میان مردم رواج بیشتری پیدا خواهد کرد.

6- صفحه نمایش های بی پنل

صفحه نمایش های بی پنل

همانطور که از نام این محصول پیداست نمایشگرهای بدون صفحه قادر خواهند بود محتوا را بدون وجود صفحه نمایش نشان دهند. ظاهرا این فناوری طی دو سال گذشته پیشرفت‌های بسیاری کرده و انتظار می‌رود در سال‌های آینده نیز ارتقا یابد.

این فناوری دیگر سوژه داستان‌های علمی تخیلی نخواهد بود و حتی ممکن است لنزهایی تولید شوند که تصاویر را مستقیماً در چشم شما نمایش دهند! فناوری نمایشگر بدون صفحه نه تنها موفقیتی برای رسانه‌های سرگرمی است بلکه برای افرادی که بینایی ضعیفی دارند نیز بسیار کمک کننده بوده و بدون نیاز به جراحی مشکلات چشمی آن‌ها را برطرف کند.

7- ارتباط مغز و رایانه

ارتباط مغز و رایانه

این فناوری تا حدی در دنیای امروز وجود دارد. کوادری پلژی‌ها (افراد با فلج چهار اندام) سال‌هاست که از این رابط‌ها برای صحبت از طریق رایانه استفاده می‌کنند. اگرچه رابط مغز و رایانه هنوز هم نیاز به پیشرفت‌هایی دارد اما قرار گرفتن در مسیر خوب باعث شده تا این فناوری به سرعت رشد کرده و کاربرد گسترده‌تری پیدا کند.

این بدان معنی است که احتمالاً در آینده دیگر نیازی به ماوس و صفحه کلید نخواهید داشت. تنها کافی است به چیزی فکر کنید تا روی صفحه رایانه اتفاق بیفتد، به همین سادگی! رابط مغز و رایانه برای افرادی که معلولیت دارند و یا می‌خواهند کارایی بیشتری داشته باشند، و همچنین گیمرها، گزینه‌ای بسیار عالی خواهد بود.

8- خدمات همیشه دردسترس

خدمات همیشه دردسترس

اگرچه فناوری خدمات در دسترس جهانی ممکن است پیچیده به نظر برسد اما سرویس‌هایی از این دست هم اکنون نیز وجود دارند. شاید نام اوبر را شنیده باشید. Uber یک سرویس تاکسی اینترنتی است که تقریباً در هر جایی که شرکت Uber راننده دارد می‌توان به آن دسترسی داشت. خدمات در دسترس اوبر در حال حاضر تنها در ایالات متحده و اروپا است و این شرکت در حال برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات بیشتری در مکان‌های دیگر است.

زمانی فرا می‌رسد که شما می‌توانید با راننده شرکت اوبر در هر کجایی که هستید، تماس بگیرید و از خدمات آن استفاده کنید. با جادویی به نام اینترنت خدمات از مرز‌ها و قاره‌ها فراتر می‌روند و در همه جای دنیا در دسترس انسان‌ها قرار خواهند گرفت. مهم نیست به چه زبانی صحبت می‌کنید و یا در کدام کشور هستید خدمات در دسترس جهانی همه جا قابل استفاده خواهند بود.

این خدمات مختص حمل و نقل نیست و اوبر تنها یکی از ده‌ها و هزاران شرکتی است که با خدمات در دسترس جهانی به مردم سرویس می‌دهد. برای این فناوری تنها یک ایده ناب کافیست تا سرویس راه اندازی گردد.

9- دانلود محتوا دیجیتالی بیشتر

دانلود محتوا دیجیتالی بیشتر

امروزه شاهد پایان مالکیت نسخه‌های فیزیکی بازی‌های ویدیویی هستیم. پلتفرم‌های رایانه‌ای رایج مانند Steam و Origins توزیع بازی‌های ویدیویی را به صورت دیجیتالی و بدون دیسک یا کارتریج آغاز کرده‌اند.

با سقوط شدید قیمت فلش و افزایش ثبات و سرعت اینترنت، مسلم است که همه بازی‌های ویدیویی و سایر رسانه‌ها روزی فقط به صورت دیجیتالی ارائه شوند. این بدان معناست که دیگر فناوری‌های مانند CD، دیسک بازی، Blue-Ray و DVD وجود نخواهد داشت. در واقع فایل‌هایی که مستقیما در تلویزیون، تلفن همراه، دستگاه پخش یا سیستم بازی ویدیویی دانلود می‌کنید نیز شامل این فناوری می‌شوند.

موسیقی در حال حاضر از این فناوری استفاده می‌کند و فیلم‌ها نیز در مسیر دیجیتالی شدن هستند. به زودی همه چیز از طریق دانلود دیجیتالی در دسترس خواهد بود. باور این موضوع کمی دشوار است اما دانلود بازی، رسانه‌های مختلف تنها حدود نیم دهه است که مورد بحث قرار گرفته و هنوز هم مسیری طولانی پیش رو دارد.

10- حضور ربات ها در همه جا

حضور ربات ها در همه جا

در ده سال گذشته گام‌های بزرگی در زمینه رباتیک برداشته شده و انتظار می‌رود در سال‌های آینده نیز اقدامات بیشتری انجام شود. هم اکنون ما در مورد ربات‌های کاملا هوشمند صحبت نمی‌کنیم اما قطعا ربات‌های به اندازه کافی منسجم و قابل اعتماد برای شروع کار وجود دارند.

استفاده از ربات‌ها احتمالا از مکان‌هایی مانند خطوط مونتاژ کارخانه‌ها آغاز خواهد شد و به سایر کارهایی که انسان نمی‌خواهد آن را به صورت دستی انجام دهند، توسعه خواهد یافت. بسیاری از محققان حتی در حال حاضر در مورد ربات‌هایی تحقیق می‌کنند که می‌توانند عمل‌های جراحی را با کنترل پزشک و تکنسین انجام دهند.

11- سوخت‌های زیستی و انرژی‌های تجدید‌پذیر

سوخت‌های زیستی و انرژی‌های تجدید‌پذیر

موجودات زنده و از جمله انسان‌ها این موضوع را به طور قطع می‌دانند که ما آخرین موجوداتی خواهیم بود که سوخت‌های فسیلی را تنها منبع انرژی موجود در این کره خاکی می‌دانیم. طی چند دهه آینده انتظار می‌رود گام‌های بزرگی در زمینه انرژی خورشیدی و بادی برداشته شود.

محققان در حال کشف منابع احتمالی سوخت از همه چیز، از گندم گرفته تا جلبک هستند. وابستگی ما به نفت و زغال سنگ هنوز وجود دارد، اما استارت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر زده شده است. در ده سال آینده انتظار می‌رود تعداد ماشین‌های برقی، صفحات خورشیدی در منازل و غیره افزایش یابد و این مسئله مطمئناً نارضایتی شرکت‌های نفتی را در پی خواهد داشت.

12- انتقال انرژی بی‌سیم

انتقال انرژی بی‌سیم

در حال حاضر نمونه‌هایی از این موارد در جهان وجود دارد که افرادی که از تلفن‌های هوشمند عموما جدیدتر استفاده می‌کنند، می‌توانند دستگاه‌های خود را بدون استفاده از کابل، شارژ کنند. این یک اتفاق بسیار بزرگ است زیرا انتقال انرژی بی‌سیم کاربرد‌های زیادی دارد. همانطور که اتومبیل‌های الکتریکی بسیار شگفت‌آور هستند و شما می‌توانید آن را در یک مرکز شارژ پارک کنید تا شارژ شود.

همچنین ممکن است جاده‌هایی ساخته شود که هنگام رانندگی اتومبیل فرد با انرژی خورشیدی در هنگام رانندگی شارژ شود. تصور کنید چقدر عالی خواهد بود؟

13- شبکه‌های نسل پنجم (5G)

شبکه‌های نسل پنجم (5G)

در حال حاضر در اغلب کشورهای مدرن، شبکه‌های 5G کار خود را آغاز کرده‌اند و به صورت محدود در دسترس قرار گرفته‌اند. اما با این حال هنوز هم بسیاری از کشور‌های جهان در نسل 4G یا حتی 3G گیر کرده‌اند. در واقع پیشرفت فناوری هرگز متوقف نمی‌شود و اگر کشوری نتواند از این فناوری‌ها استفاده کند به دلیل زیرساخت‌های نامناسب آن است.

البته، ارتقاء به شبکه‌های نسل جدید این روزها راحت‌تر از گذشته شده و اگر برای ارتقا از نسل اینترنت 3 به 4 یک یا دو دهه طول کشید، انتظار نداشته باشید که برای رفتن از نسل 4 به 5 هم به این مقدار زمان نیاز باشد.

14- هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

بسیاری از شما فیلم‌های مربوط به هوش مصنوعی را دیده‌اید اما آیا واقعا این فناوری می‌تواند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار بگیرد؟ پاسخ مثبت است. اگرچه هنوز مسیری طولانی در پیش است اما به لطف مواردی مانند فناوری دستیارهای صوتی Cortana، Google Now، Siri و غیره ما در تهیه نرم افزاری که بتواند مانند یک فرد واقعی پیش‌بینی و واکنش نشان دهد، بسیار پیشرفت کرده‌ایم. زمان زیادی طول نخواهد کشید تا همه این فناوری‌ها دست به دست هم داده و یک ربات را قادر به فکر کردن کنند.

15- گرافین

گرافین

در سال 2004 اولین ورق گرافین تولید شد. از آن زمان دانشمندان در تلاشند تا راهی برای تولید انبوه این ماده کشف کنند زیرا همه چیز را بهتر خواهد کرد. گرافین می‌تواند اینترنت را با سرعت بالاتری در دسترس قرار دهد و صد برابر قوی‌تر از فولاد است. بنابراین به طور طبیعی برای ساخت هر چیزی در دنیای فناوری عالی خواهد بود.

از گرافین می‌توان به عنوان فیلتر آب نیز استفاده کرده و اقیانوس‌ها را از مواد زائد سمی پاک کرد. همچنین در گوشی‌های هوشمند نیز کاربرد دارد تا بتوان آن را در برابر آسیب‌ها مقاوم کرد. کاربرد‌های گرافین بسیار زیاد است و دیر یا زود محققان نحوه تولید انبوه آن را خواهند فهمید. در واقع، به نظر می‌رسد باید برای دومین انقلاب صنعتی با تولید انبوه گرافین آماده باشیم.

منبع:

مطالب مرتبط

>