بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد

بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد
بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد

چین در سال های اخیر قدرت و نفوذ خود را در دنیا به طور روزافزون افزایش داده است؛ به ویژه هنگامی که صحبت از حوزه اکتشافات فضایی و علوم می شود. در ده سال گذشته، چین با استفاده از برنامه Tiangong (“کاخ آسمانی”) سه ایستگاه فضایی را مستقر کرده، از موشک March 5 رونمایی کرده و مأموریت های رباتیک در ماه و به تازگی در مریخ به انجام رسانده است. این پیشرفت های روزافزون در همه زمینه ها ادامه دارد و بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد.

در این جا روی زمین، امکاناتی مانند تلسکوپ فضایی پانصد متری (FAST) نشان دهنده دستاوردهای روزافزون چین در فضا و نجوم است. در روزجمعه 16 ژوئیه سال جاری میلادی (25 تیر)، بزرگترین موزه در جهان اختصاص داده شده به مطالعه فضا – موزه نجوم شانگهای – درهای خود را به روی عموم باز کرد. هدف و طراحی این موزه برجسته سازی دستاوردهای چین در فضا و نجوم و همچنین اهداف آینده این کشور در فضا است.

بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد

طراحی منحصر به فرد و بسیار مدرن بزرگترین موزه نجوم جهان توسط معماران Ennead، یک شرکت با دفاتر در نیویورک و شانگهای، که به دلیل ایجاد الهام در یک مسابقه بین المللی در سال 2014 برنده شد، انجام شده است. از پروژه های قبلی شرکت Ennead می توان به موزه تاریخ طبیعی آمریکا (AMNH) اشاره کرد. این شاخه جدید از موزه علوم فناوری شانگهای (SSTM) با مساحت 39000 مترمربع (420،000 فوت مربع) بزرگترین شعبه در نوع خود در جهان است.

طرح بزرگترین موزه جهان با الهام از مدار اجرام آسمانی و هندسه کیهان فاقد خط مستقیم و زاویه راست است. طبق گفته وب سایت Ennead، شکل منحنی بنا از سه قوس همپوشانی تشکیل شده است که نمادی از چگونگی جشن گرفتن موزه از “تداوم زمان و مکان” است. این همچنین نمادی از ارتباط با گذشته و آینده و یک ساختار مدرن “آینده نگر” است که نمایانگر آرزوهای آینده چین در زمینه هوا فضا و نجوم است و پیوندی عمیق با تاریخ و سابقه طولانی چین در علم نجوم دارد.

بزرگترین موزه نجوم جهان در شانگهای افتتاح شد

نمایشگاه بزرگترین موزه نجوم جهان در حال حاضر مجموعه ای بسیار قابل توجه از نمونه ها با بیش از 70 نمونه از شهاب سنگ ها که برخی از آن ها از مریخ و سیارک وستا و سنگ های ماه نشأت گرفته اند را در حود جای داده است. همچنین دارای طیف چشمگیری از بیش 120 مجموعه از جمله آثار اصلی گالیله، کپلر، نیوتن و سایر ستاره شناسان سرشناس است. امکاناتی برای شبیه سازی انواع مختلف تجربیات نجومی از طریق واقعیت مجازی، بیومتریک و هوش مصنوعی نیز در آن به چشم می خورد.

اگر از بالا به طراحی ساختمان بزرگترین موزه نجوم جهان نگاه کنیم مانند یک اسطرلاب به نظر می رسد. از زمان باستان کلاسیک و دوران طلایی اسلامی تا قرون وسطی و “عصر اکتشافات”، اسطرلاب توسط ستاره شناسان برای اندازه گیری ارتفاع بیش از افق یک جرم آسمانی، شناسایی ستارگان و سیارات، تعیین عرض جغرافیایی یا زمان محلی و پیمایش در دریا استفاده می شد.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *