برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 آماده شوید

برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 آماده شوید
برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 آماده شوید

برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 که یکی از پدیده های جذاب تقویم نجومی امسال است، آماده شوید زیرا به هیچ وجه نباید آن را از دست داد. بدون شک بارش شهاب سنگ پرسئید (Perseid) امسال نیز صحنه های فوق‌العاده جذابی را به نمایش خواهد گذاشت. در این مقاله بیشتر به بررسی این پدیده می پردازیم.

شرایط بارش شهاب سنگ در سال 2021

امسال اوج این بارش برای پنجشنبه 12 آگوست (21 مرداد 1400) تعیین شده است. پیش بینی می شود این رویداد در مناطق حاشیه اقیانوس آرام با حداکثر بارش 110 شهاب سنگ در ساعت بهتر قابل مشاهده باشد. بارش شهاب سنگ در سال 2021 فقط سه روز قبل از رسیدن ماه به ربع اول رخ می دهد و قبل از نیمه شب تمام می شود.

اگر در جای دیگری بر روی این کره خاکی زندگی می گنید نا امید نشوید؛ بارش شهابی اغلب به پیش بینی ها توجه نمی کند و در عوض ممکن است ساعت ها قبل یا بعد از اوج بارش مورد انتظار نیز دیده شود.

برای اروپا و شرق آمریکای شمالی، زمان اصلی تماشا در ساعات اولیه سحرگاهان 12 آگوست پیش بینی می شود. اگر آسمان صاف باشد، شرایط رصد بسیار مطلوب خواهد بود از این رو بهتر است از صبح 10 آگوست به بعد یا حتی از آخر هفته آینده شروع به تماشای Perseids کنید زیرا همیشه تهاجمات اولیه وجود دارد.

برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 آماده شوید
موقعیت تابنده در صورت فلکی پرسئوس.

شهاب سنگ های پرسئید از صورت فلکی پرسئوس، قهرمان اسطوره های یونان، سرچشمه می گیرند. گاهی اوقات با عنوان “اشک های سنت لورنس” نیز شناخته می شوند و به 10 آگوست 258 میلادی اشاره دارد که سنت لورنس بر روی نرده های آهنی داغ به شهادت رسید. پرسئید ها یکی از طولانی ترین و قابل اطمینان ترین بارش های شهابی سالانه هستند که صحنه های بسیار زیبایی را خلق می کنند.

منبع شهاب سنگ پرسئید، دنباله دار دوره ای 109/P Swift-Tuttle است. این دنباله دار در سال 1862 کشف شد و سپس در سال 1992 دوباره دیده شد. در این مدار 133 ساله، پرسئید ها از اواسط قرن 19 یک بارش شناخته شده به حساب می آیند.

برای بارش شهاب سنگ در سال 2021 آماده شوید
نگاهی به شرق در نیمه شب از عرض جغرافیایی 30 درجه شمالی.

در سال های اخیر میزان بارش این شهاب سنگ ها متفاوت بوده است. در سال 2020 در هر ساعت 100 بارش و در 2019، 80 بارش دیده شده است. اوج این بارش زمانی است که نزدیک به ماه کامل باشد.

مشاهده پرسئید ها و بارش شهاب سنگ در سال 2021 کار سختی نیست. تنها کافی است به آسمان نگاه کنید و برای دیدن یکی از آن ها منتظر بمانید. تنها ابزار مورد نیاز شما یک جفت چشم، اسپری حشره کش (پشه ها می توانند در آگوست زیاد باشند) و صبر است.

وقتی صحبت از تماشای شهاب سنگ ها می شود، تاریکی دوست شماست. اطمینان حاصل کنید که تا آن جا که می توانید از آلودگی نوری به دور هستید و در جستجوی مکانی تاریک باشید. آلودگی نوری می تواند مشاهده شما را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *