بلندترین کوه سوئد به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال کوچک شدن است

بلندترین کوه سوئد به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال کوچک شدن است
بلندترین کوه سوئد به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال کوچک شدن است

به گفته دانشمندان، ذوب شدن یخچال طبیعی Kebnekaise شواهد واضحی از تغییرات آب و هوایی است که سیاره ما را تهدید می کند. حال یک مطالعه جدید نشان می دهد که بلندترین کوه سوئد به دلیل ذوب شدن همین یخچال طبیعی که آن را پوشانده، در یک سال اخیر 6 و نیم پا (2 متر) از ارتفاع خود را از دست داده است.

طبق تصویر یخچال طبیعی Kebnekaise که در 28 ژوئیه توسط ماهواره اروپایی Sentinel 2 گرفته شده است، یک سوم جرم آن در سال های اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی از دست رفته است. لازم به ذکر است سابقه اندازه گیری کوه Kebnekaise به دهه 1940 برمی گردد.

این مشاهدات نشان می دهد که ارتفاع قله جنوبی کوه در طول سال، به دلیل بارش برف و رکود یخ در تابستان متغیر است. معمولاً در ماه می در بالاترین سطح خود و در اواسط سپتامبر کمترین میزان خود را دارد. تفاوت بین ارتفاع زمستان و تابستان بین دو تا سه متر متغیر است.

هنگامی که زمین شناسان ارتفاع کوه را در 14 اوت اندازه گیری کردند، دریافتند که این کوه از زمان شروع اندازه گیری در پایین ترین سطح خود قرار داشت. ارتفاع قله در ارتفاع 6،872 پایی از سطح دریا (2094.6 متر)، تقریباً 6.6 پا (2 متر) کمتر از اوت 2020 یعنی 6،878.3 فوت (2096.5 متر) بود. دانشمندان افزودند احتمالاً این قله تا اواسط سپتامبر حداقل 1.6 فوت (0.5 متر) ارتفاع دیگر را نیز از دست خواهد داد.

به گفته دانشمندان ، دمای متوسط ​​هوا در این منطقه در حال افزایش بوده و باعث ذوب شدن یخ ها با سرعت بیشتری شده است. با تغییر الگوهای باد، که بر تجمع برف در زمستان تأثیر می گذارد، تأثیر بر قسمت جنوبی قله بیشتر تشدید شده است.

قله جنوبی Knebnekeise در گذشته بلندترین کوه سوئد بود. اما اکنون این عنوان به طور رسمی به قله شمالی این کوه رسیده است که بیشتر صخره ای است و بنابراین در برابر تغییر آب و هوا مقاوم است.

ذوب یخچال های طبیعی در گزارشی که توسط هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) در اوایل ماه جاری منتشر شد به عنوان یکی از نشانه های بی چون و چرا بدتر شدن تغییرات آب و هوایی ذکر شد. این گزارش میزان از دست رفتن یخچال طبیعی را در 2000 سال گذشته “بی نظیر” توصیف کرده و پیش بینی کرده است که این روند نگران کننده در قرن های آینده ادامه خواهد داشت.

ماهواره ها با دید از بالا به دانشمندان کمک می کنند تا یخچال ها و صفحات یخی در سراسر جهان را رصد کرده و آثار تغییرات آب و هوایی را کشف کنند. برنامه رصد زمین کوپرنیکوس اتحادیه اروپا در حال حاضر مجموعه ای از نه ماهواره Sentinel را مدیریت می کند که جنبه های مختلف محیط زمین را زیر نظر دارند.

منبع:

مطالب مرتبط

>