تلاش یک استارتاپ ژنتیک برای احیای ماموت ها

تلاش یک استارتاپ ژنتیک برای احیای ماموت ها
تلاش یک استارتاپ ژنتیک برای احیای ماموت ها

یک شرکت ژنتیک جدید به نام Colossal برنامه های بزرگی برای احیای ماموت ها و معرفی مجدد این گونه دارد. البته قرار نیست مانند یک پارک ژوراسیک در دام توریست باشد، هدف آن احیا و بازسازی یک اکوسیستم از دست رفته است که به گفته شرکت می تواند به مبارزه با تغییرات آب و هوا کمک کند.

بحث پیرامون استفاده از مهندسی ژنتیک برای احیای گونه های منقرض شده در سال های اخیر از داستان علمی تخیلی به امکان فنی تبدیل شده است. علیرغم آنچه که فیلم ها بیان می کنند، دایناسورها به دلیل فقدان DNA باقی مانده اند قبل احیا نیستند اما حیواناتی که اخیرا منقرض شده اند و هنوز نمونه های بافتی از آنها وجود دارد، می توانند احیا شوند.

در حال حاضر انجام این کار علمی خیلی دور از دسترس نیست. کارآفرین فناوری بن لم و متخصص ژنتیک جورج چرچ یک شرکت جدید به نام Colossal با هدف توسعه روشی برای احیای ماموت ها با استفاده از فناوری ویرایش ژن CRISPR تاسیس کردند. این شرکت با 15 میلیون دلار بودجه راه اندازی شده است که برای حمایت از تحقیقات در آزمایشگاه چرچ در دانشکده پزشکی هاروارد استفاده می شود.

موجودی که آنها ایجاد می کنند یک ماموت “خالص” نخواهد بود؛ در عوض دانشمندان قصد دارند یک ترکیب فیل-ماموت را مهندسی کنند. یک فیل آسیایی به عنوان ژنوم پایه مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا این گونه دارای 99.6 درصد ژن مشترک با ماموت است. 0.4 درصد باقیمانده با استفاده از CRISPR ویرایش می شود تا ویژگی های ماموت را به حیوان منتقل کند تا حیوان قادر به تحمل آب و هوای سرد باشد.

تلاش یک استارتاپ ژنتیک برای احیای ماموت ها
بن لم و جورج چرچ

احیای ماموت تنها برنامه این شرکت نیست و این تیم امیدوار است که محیط زندگی آن را نیز را بازسازی کند. جلگه ای که ماموت ها در عصر یخبندان در آن زندگی می کردند شامل دشت های علفی و طیف متنوعی از حیوانات، از جمله ماموت ها (البته)، گوزن ها، اسب، گوزن شمالی و گاوهای وحشی می شد.

ماموت ها اساساً مانند بولدوزرهای زنده عمل می کردند و زمین را برای رشد سریع علف ها پاکسازی می کردند و آنقدر در بقا موفق بودند که قسمت اعظم شمال کره زمین، از فرانسه تا کانادا را در بر می گرفتند.

اما هنگامی که ماموت ها در حدود 4000 سال پیش منقرض شدند، آن جلگه ها هم به دنبال آن از بین رفتند. به گفته این تیم، بازیابی این اکوسیستم با علفزارهای پر رونق و پوشش بهتر برف با کاهش سرعت ذوب شدن یخبندان دائمی و قفل کردن مقدار زیادی گازهای گلخانه ای در داخل، به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کند. این هدف با رویکرد پلیستوسن پارک، سازمانی در سیبری، که در راه بازآفرینی جلگه ماموت ها تلاش می کند، مشترک است.

تلاش یک استارتاپ ژنتیک برای احیای ماموت ها
برداشت یک هنرمند از اکوسیستم عصر یخبندان – مشابه آنچه که پلیستوسن پارک در تلاش برای احیای آن است.
مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *