عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش چگونه است

عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش چگونه است
عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش چگونه است

هنگامی که نور کافی و شرایط ایده آل باشد، عکاسی دیجیتالی چندان سخت نخواهد بود اما عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش ممکن است برای عکاسان تازه کار با چالش هایی همراه باشد.

در عکاسی دیجیتال بهتر است که تا حد امکان با نور کار کنیم، در غیر این صورت ممکن است نتایج نا امیدکننده ای رخ دهد. سوالی که در این جا مطرح است این است که چگونه می توان بدون نیاز به استفاده از فلش، در شرایط کم نور عکس های دیجیتالی بهتری گرفت.

فلش بزرگترین راه حل برای رفع مشکل کم بودن نور در عکاسی دیجیتال است اما در هر شرایطی نمی توان از فلش استفاده کرد زیرا استفاده از آن ممکن است منجر به مسطح و بی روح شدن تصاویر شود. این امر به ویژه در مورد فلش داخلی دوربین های دیجیتال بیشتر صدق می کند. فلش داخلی (و یک فلش به طور کلی) باعث نوردهی بیشتر در جلو سوژه شده و عمق عکس را فشرده می کند. عمق فشرده زیبایی تصویر و سوژه را تا حد زیادی در عکاسی دیجیتال کاهش می دهد.

عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش چگونه است

بسته به موضوع مورد نظر و با مشاهده نحوه تابش نور، تا حد زیادی می توان از این امر جلوگیری کنید. بهتر دیدن را بیاموزید و بیاموزید که نور چگونه و به چه طریقی به محیط اطراف شما می تابد؛ از این طریق ذهن شما در تشخیص اینکه با فلش چه کاری می توان انجام داد و استفاده از آن در چه شرایطی بهتر است، مهارت پیدا می کند.

برای مقابله با مشکل نور کم می توانید از ISO بالاتر استفاده کنید. ISO به معنای میزان حساسیت نوری است که روی سنسور دوربین می تابد. البته در هنگام بالا بردن ایزو ممکن است با مشکل وجود نویز در تصاویر مواجه شویم. اگر ISO برای عکس مناسب است اما مقدار زیادی نویز در تصویر وجود دارد، می توانید از نرم افزار برای بالا بردن وضوح و از بین بردن نویز در عکس دیجیتال خود استفاده کنید.

بدون وجود سه پایه ممکن است با مشکل لرزش دوربین . تار شدن تصویر نیز مواجه شوید. با تنظیم ISO متوجه خواهید شد که وجود نویز بهتر از لرزش دوربین است. در عکاسی دیجیتال، نویز همیشه باید مورد توجه قرار گیرد زیرا ISO بالاتر به شما امکان عکاسی در شرایط کم نور را می دهد.

برای مثال، شما در حال عکاسی در محیط بسته و داخلی (Indoor) هستید، به احتمال زیاد استفاده از فلش در این شرایط مناسب نخواهد بود. در این مورد (که در عکاسی دیجیتالی زیاد اتفاق می افتد) شما به سادگی ISO را بالا می برید. اگر دوربین را روی “ISO Auto” تنظیم کنید، دوربین دیجیتال خودش تشخیص می دهد که در این شرایط ISO بالاتر مورد نیاز است. این حساسیت بالاتر با نوردهی مناسب تری برای عکس همراه خواهد بود.

زمانی که به دنبال عکاسی در شرایط کم نور بدون استفاده از فلش هستید، بهتر است از این تکنیک استفاده کنید:

1. ISO را تا حد ممکن بالا ببرید.

2. در صورت امکان عکس را در فرمت RAW بگیرید.

3. از کمترین مقدار عدد f-stop و یا به عبارتی بزرگترین مقدار دیافراگم و سریعترین لنز استفاده کنید (در صورت امکان f1.8 یا کمتر).

4. اگر سرعت شاتر بسیار کم است و در دست نگه داشتن دوربین باعث لرزش می شود، تنظیم مثلث نوردهی را به گونه ای انجام دهید که سرعت شاتر افزایش یابد.

5. در نهایت، از اشکال مختلف کاهش نویز برای تصویر استفاده کنید.

مطالب مرتبط

>