آموزش نصب شابلون دیواری

آموزش نصب شابلون دیواری
آموزش نصب شابلون دیواری

شابلون دیواری یا همان استنسیل که به طرح ها و رنگ های گوناگون مثل خوش نویسی ها و تایپو گرافی ها در بازار موجود می باشند به سادگی می توانید آن ها را تهیه کنید و به دیوار خود جلوه ی بی نظیری ببخشید. جهت آموزش نصب شابلون دیواری یا استنسیل با اعوجاج همراه باشید.

اگر دیوار خانه شما یک رنگ و بی روح است یا از دکوراسیون داخلی خود خسته شده اید و یا می خواهید یک تغییر دکوراسیون فوری فوتی ومقرون به صرفه داشته باشید؟  این آموزش را در اعوجاج از دست ندهید.

روش شابلون دیواری یا استنسیل ارزان تر از کاغذ دیواری است و همچنین کاری بسیار سرگرم کننده و متنوع است، استنسیل ها به شما این امکان را می دهند تا طرح مورد نظرتان را روی دیوار به راحتی رنگ کنید.

آنچه که برای شابلون دیواری یا استنسیل نیاز است:

  • رنگ اکریلیک بر پایه آب (هر رنگی که می خواهید طرح روی دیوار داشته باشد)
  • غلطک رنگ ، قلمو یا ابر
  • چسب کاغذی نواری
  • متر برای اندازه گیری
  • مداد نرم
  • استنسیل یا شابلون دیوار (می تواند مقوا و یا کاغذ باشد)

آموزش نصب شابلون دیواری یا استنسیل

مرحله اول: آماده سازی

دیوار و رنگ را آماده کنید با استفاده از یک پارچه تمیز دیوار را کاملاً خشک و تمیز کنید . رنگ را در ظرف پهنی ریخته و با آب آنرا تا حدی رقیق کنید. برای تست غلظت رنگ می توانید قلمو یا غلطک رنگ را روی یک سطح صاف یا دستمال کاغذی رنگ آمیزی کنید. حتی می توانید برای زیبایی کار زمینه اصلی دیوار را رنگی متمایز از رنگ گلها بزنید.

آماده سازی نصب شابلون دیواری
آماده سازی نصب استنسیل

مرحله دوم : طرح شابلون دیواری را مشخص کنید

تخمین بزنید که چند طرح نیاز است که دیوار شما پوشش پیدا کند. به طور مثال اگر قرار است طرح مورد نظر تنها یک ردیف از سقف تا کف اجرا شود با اندازه گیری ارتفاع و همچنین در نظر گرفتن ارتفاع هر گل، محاسبه کنید چند گل نیاز است که ردیف کامل شود. مشخص کنید که تقریبا اندازه شابلون شما چقدر باشد. با استفاده از چسب کاغذی نواری، شابلون را به طور دقیق روی دیوار بچسبانید.

مشخص کردن طرح شابلون دیواری

گام سوم: رنگ کردن شابلون دیواری

پس از آنکه استنسیل را روی دیوار نصب کردید غلطک خود را آغشته به رنگ کنید، به حالت عمودی و نرم روی شابلون بکشید، اجازه دهید که رنگ کمی خشک شود، باید توجه داشته باشید که اگر از غلطک استفاده می کنید، رنگ شما کاملا باید غلیظ باشد و اگر غلطک ندارید با یک ابر رنگ را به آرامی با تکنیک تاچ به صورت ضربه ای روی شابلون خود بزنید. برای طرح های ریز می توانید از قلمو نیز استفاده کنید بستگی دارد با کدام راحتر هستید. حتما به این نکته توجه داشته باشید که اول میزان رنگ کمی را روی ابر، غلطک یا قلمو خود قرار دهید نگران کم رنگ شدن آن نشوید با چند بار تکرار رنگ خود به سادگی می توانید به رنگ دلخواه خود برسید. پس از کمی خشک شدن شابلون را جدا کنید.

رنگ کردن شابلون دیواری
رنگ کردن استنسیل

توجه:در مرحله اول ، رنگ کمی از ظرف بردارید و با لایه های نازک کار را شروع کنید. در طرح های ریز از غلطک کوچک استفاده کنید تا رنگ به اطراف منتقل نشود . در استنسیل طرح های کوچک و یا پیچیده از یک قلم مو به جای غلتک استفاده کنید .

گام چهارم: برداشتن و تکرار استنسیل (شابلون دیواری)

بلافاصله بعد از اتمام کار رنگ، کاغذ استنسیل را از دیوار به آرامی جدا کنید تا رنگ خشک شود. برای تکرار طرح ها گوشه های شابلون قبلی را با مداد علامت بزنید. در قرار دادن شابلون دیواری یا استنسیل های بعدی نهایت دقت را به عمل آورید که در فاصله ای یکسان با هم قرار گیرند.

علامت گذاری شابلون دیواری
علامت گذاری استنسیل
طرح نهایی شابلون دیواری روی دیوار

اگر مشتاق این شابلون دیواری فوق العاده برای دیوار منزلتان شدید، آستین هایتان را بالا بزنید و دست به کار شوید. شما بهتر از هر کسی می توانید این کار را برای دکوراسیون منزل خود انجام دهید.

امیدوارم این آموزش مورد پسند شما واقع شود. اگر تجربه کاری در این زمینه دارید یا مطلب خاصی است که گفته نشده است می توانید نظر خود را اعلام کنید تا همه استفاده کنند.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

حسانه حدادی

از سال 1390 در حوزه فناوری و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارم و از رشته کارشناسی ارشد شهرسازی فارغ التحصیل شده ام، خیلی خوشحالم که اینجا هستم تا خدمتی به سرزمینم داشته باشم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *