تست سالم بودن ریموت کنترل با دو روش آسان

تست سالم بودن ریموت کنترل
تست سالم بودن ریموت کنترل

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ریموت کنترل تلویزیون و یا هر دستگاه دیگری پس از فشردن کلید کار نکند و به دستور شما عکس العملی نشان ندهد. در این مواقع تردید دارید که مشکل از دستگاه است یا از کنترل آن، شاید هم باتری آن مشکل داشته باشد! در این مواقع برای تست ریموت کنترل تلویزیون راه‌های زیادی است که در این مقاله با دو روش ساده تست سالم بودن ریموت کنترل را آموزش می دهیم تا از کارکرد یا عدم کارکرد ریموت کنترل تلویزیون اطمینان پیدا کنید.

تست سلامتی ریموت کنترل تلویزیون و سایر دستگاه ها به دو روش:

  1. تست کارکرد ریموت کنترل با استفاده از رادیو
  2. تست کارکرد ریموت کنترل با استفاده از دوربین گوشی موبایل

۱- تست کارکرد ریموت کنترل با استفاده از رادیو

اگر در نزدیکی شما رادیو وجود دارد، کنترل را کنار رادیو برده و دکمه‌های آن را فشار دهید، در این زمان رادیو دچار پارازیت می‌شود، این پارازیت به این معناست که کنترل سالم است، ولی اگر اتفاقی نیفتاد، باید به سلامتی کنترل شک کنید.

۲- تست کارکرد ریموت کنترل با استفاده از دوربین گوشی موبایل

ریموت کنترل برای ارسال سیگنال به تلویزیون از دیود مادون قرمز استفاده می‌کند، نور این دیود بدلیل فرکانسی که دارد با چشم نمی توان آن را دید اما این نور نامرئی به راحتی در دوربین‌های دیجیتال که فرکانس پایینی دارند قابل مشاهده است.

ابتدا دوربین گوشی خود را روشن کنید سپس ریموت کنترل تلویزیون را رو به روی دوربین قرار دهید یکی از کلید های ریموت کنترل را فشار دهید اگر نوری مشاهده کردید کنترل سالم است اما اگر نور مشاهده نکردید کنترل ایراد دارد که باید بررسی کنید.

در بعضی مواقع بدون اینکه کلیدی را فشار دهید نور کنترل بصورت یکسره روشن است در این صورت یکی از کلید های ریموت کنترل گیره کرده باید آن را پیدا کنید.

ایرادهای احتمالی ریموت کنترل

  1. ابتدا باتری ریموت کنترل را با باتری نو عوض کنید اگر مشکل حل نشد به مرحله بعدی بروید.
  2. باتری به درستی در درون فنر ریموت کنترل قرار نگرفته است.
  3. احتمالا فنری های باتری اکسیده شده است که باید تمیز شود. ( توسط سمباده ریز )
  4. و در آخر ریخته شدن مایعاتی مانند روغن، قهوه و… که باعث می شود اتصال کلیدها به مدار ریموت کنترل قطع شود. برای این کار باید قاب ریموت کنترل را توسط چاقو به آرامی از هم جدا کنید. توجه داشته باشید که قاب کنترل دارای خارهای کوچکی است که باید احتیاط کنید چون احتمال شکستن خار وجود دارد. بعد از اینکه قاب را از هم جدا کردید لاستیک کلیدها را دربیاورید و با الکل تمیز کنید، همچنین برد مدار چاپی را هم با الکل تمیز کنید، سپس قطعات کنترل را به هم وصل کنید و تست نمایید. امیدوارم که مشکل حل شده باشد اگر با این روش ها مشکل حل نشود باید یک کنترل جدید بخرید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *