خودروهای خودران چگونه هستند؟

خودروهای خودران چگونه هستند؟
خودروهای خودران چگونه هستند؟

صنعت خودروسازی یکی از صنایعی است که هر روز از روز پیش متفاوت تر می شود. پیشرفت این صنعت تا جایی است که توانسته است به تولید خودروهای خودران برسد. این خودروها بدون نیاز به راننده می توانند مسیر خود را درک کرده، به اصطلاح رانندگی کنند. اما هنوز برای بسیاری از ما کاملاً ناشناخته هستند و با میزان قدرت عمل آن ها هیچ گونه آشنایی نداریم. فرق این نوع خودروها را با دیگر خودروهایی که هر روز می بینیم، نمی دانیم. به همین دلیل است که با شنیدن نام این نوع اتومبیل ها اولین سؤالی که در ذهن ما به وجود می آید، این سؤال است که «خودروهای خودران چگونه هستند؟».

خودروهای خودران با تکیه بر سنسورها، رادارها، هوش مصنوعی و دوربین های خود مسیر را تجزیه و تحلیل کرده، به راه خود ادامه می دهند. در واقع این امکانات باعث شناخت آن ها از مسیر حرکت شان می شود. هرچند که پیشرفت در مسیر رسیدن به خودروهای خودران روند سریعی دارد ولی تا رسیدن به یک خودروی خودران کاملاً ایمن راهی بسیار طولانی در پیش است. در واقع اعتماد به ایمنی این خودروها تا به میزان صد در صدی نرسد نمی توان آن ها را مورد استفاده قرار داد.

خودروهای خودران و خودروهای دیگر

تمام خودروها را می توان در چند سطح فناوری طبقه بندی کرد. در واقع متخصصان فناوری این وسایل نقلیه را در شش سطح طبقه بندی کرده اند. خودروهای سطح صفر، یک و دو، برای استفاده ی یک راننده کاملاً دقیق آماده شده اند تا هر لحظه کنترل را در دست بگیرد.

کنترل خودروهای خودران

سطح صفر

وسیله نقلیه ای است سنتی و بدون اتوماسیون. این خودروها طیف گسترده ای از خودروها را شامل می شوند. این خودروها با خودروهای خودران فاصله ی زیادی دارند.

سطح یک

این نوع خودروها نیازمند مداخله انسان هستند. مثلاً کنترل سرعت ماشین و یا نگه داشتن ماشین در بین خطوط به طور کامل برعهده ی راننده می باشد.

سطح دو

در این نوع خودروها اتوماسیون جزئی وجود دارد. به عنوان نمونه می توان به کنترل سرعت اشاره کرد.

سطح سه

وسایل نقلیه این سطح دارای استقلال بیش تری هستند. آن ها به تنهایی می توانند تصمیماتی بگیرند. اما در صورتی که سیستم قادر به رانندگی نباشد، راننده همچنان باید هوشیار بوده، کنترل خودرو را در دست بگیرد.

سطح چهار

خودروهای خودران در این سطح قرار دارند. در محدوده ی محدودی از مکان و زمان رانندگی می کنند. این وسایل نقلیه در دسترس عموم نیستند.

سطح پنج

خودرویی کاملاً مستقل است. شبیه کاری که یک راننده انسانی انجام می دهد، در هر زمان به هر کجا می تواند برود. البته امکان دارد دستیابی به آن سال ها طول بکشد.

خودروهای خودران و مشکلات آن

امروزه فناوری های مورد نیاز برای فعال سازی سطح بالاتری از اتوماسیون در خودروها و در نتیجه تولید خودروهای خودران به سرعت در حال پیشرفت هستند. اما تولید وسیله نقلیه ای که بتواند بدون ورود نیروی انسانی با خیال راحت و قانونی سفر را طی کند، همچنان یک چالش بزرگ است. سه مانع اصلی باید برطرف شود تا خودروهای بدون سرنشین بتوانند با خیال راحت به بازار صنعت خودروسازی ورود پیدا کنند. این سه مانع اصلی عبارت هستند از:

  • فناوری
  • مقررات
  • مقبولیت عمومی

با برطرف شدن این موانع می توان امیدوار بود که این خودروها وارد زندگی مردم شده، خودرویی ایمن باشند و حتی شاید بهتر از انسان ها رانندگی کنند! شاید قوانین را بیش تر رعایت کنند و به این صورت ایمنی انسان ها تضمین شود!

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *