نگاهی به آینده بازی Days Gone

نگاهی به آینده بازی Days Gone
نگاهی به آینده بازی Days Gone

بازی Days Gone یکی از عناوین انحصاری پلی استیشن است که در نسل هشتم منتشر گردید اما برخلاف بسیاری از انحصاری‌های سونی نتوانست آن گونه که باید موفق شد. حال با توجه به تغییراتی که سونی در استودیوهای خود داده با ما همراه باشید تا در این مقاله نگاهی به آینده بازی Days Gone داشته باشیم.

در سال ۲۰۱۹ بازی Days Gone به عنوان یک آی‌پی جدید توسط Bend Studio ساخته و سونی وظیفه نشر آن را برعهده داشت. در واقع این عنوان همکاری مجددی بین سونی و این استودیو پس از مدت های طولانی بود. اگر چه این عنوان از نظر کیفی بهترین بازی این استودیو محسوب می شد اما در هنگام عرضه نظرات ضد و نقیضی را دریافت کرد. البته این نقدها بی دلیل وارد نشد و بازی مشکلات فراوانی به خصوص در بخش فنی داشت.

وجود مشکلات گرافیک فنی همیشه یک اتفاق نادر برای بازی های سونی بوده است و در طول دهه های گیم کمتر شاهد آن بوده ایم اما بازی همچنان با وجود بعضی نکات مثبت و سیستم های جالب، نسبت به دیگر انحصاری های سونی کیفیت لازم را نداشت و همین باعث شد نگاه ها نسبت به آن جالب نباشد. تمامی این اتفاق باعث شد تا بدترین واکنش ها را برای سونی در پی داشته باشد که نسبت به انحصاری های بعضا ضعیف این شرکت در گذشته نیز بی سابقه بود.

با همه این مشکلات اما بازی میلیون ها دلار فروش کرد و مقداری طرفدار پیدا کرد. در ادامه آپدیت هایی برای بازی منتشر شد که مشکلات فنی آن را بهبود می بخشید اما همچنان مشلات گیم پلی و… باعث شد تا نتواند در کنار رقبای بزرگی نظیر The last of us و یا God of war ایستادگی کند. با همه این موارد اما غیر منطقی نیست که به دنباله آن امیدوار باشیم. در هر صورت فروش موفق یک آی پی جدید می تواند چراغ سبزی به تهیه کنندگان برای نسخه های بعد نشان دهد.

البته سونی در گذشته سابقه این بازی های نه چندان موفق را داشته با این حال باز هم به استودیو سازنده اعتماد کرده است مانند همان چیزی که با استودیوی سازنده Horizon Zero Dawn دیدیم. عنوانی که پس از دنباله ضعیف کیل زون منتشر شد اما فروش عالی را تجربه کرد و به یکی از انحصاری های موفق پلی استیشن تبدیل شد که نسخه دوم آن نیز در دست ساخت است. همچنین می توان از نسخه اول Uncharted نام برد که هرچند بازی موفقی بود اما زیر سایه بازی هایی نظیر halo 3 قرار گرفت.

نگاهی به آینده بازی Days Gone

اعتماد سونی به ناتی داگ سرانجام باعث شد تا نسخه دوم آن سری ساخته شود که به اعتقاد بسیاری بهترین نسخه آن شد و با موفقیت تجاری خود زمینه ساز پیشرفت ناتی داگ و خلق شاهکاری نظیر the last of us شد. با این حال به نظر می سرد این مزایا شامل حال استودی سازنده دیز گان نخواهد شد. البته این مقایسه چندان هم منصفانه نیست زیرا در گذشته هزینه ساخت بازی ها بسیار پایین تر بود و از نظر تجاری نیز سونی ریسک کمتری متحمل می شد. در صورتی که امروزه این قضیه بسیار فرق می کند و سونی در تلاش است با بازی های پرچمدار خود برند خود را در جهان شناخته تر کند و موفقیت بیشتری کسب کند.

بنابراین مهم ترین چیز از دید سونی کیفیت کلی بازی است. این چیزی است که استراتژی کنسول بر روی آن سوار شده است. در واقع سونی به این دید نگاه می کند که بازیکنی که می خواهد کنسول را برای فیفا یا فورتنایت بازی کردن انتخاب کند، دلیلی داشته باشد که پلی استیشن را انتخاب کند و آن دلیل می تواند ارائه انحصاری های موفق و با کیفیت باشد که هر کدام ارزش خرید کنسول را داشته باشند.

بنابراین سونی در نهایت به کیفیت اهمیت می دهد. شاید این رویه در زمان پلی استیشن ۳، استراتژی اصلی شرکت نبود اما در نسل هشتم و در ادامه احتمالا نهم، شاهد این استراتژی جدید خواهیم بود که البته مزایای خوبی برای پلی استیشن داشته است.

استودیوهای پلی استیشن

Days Gone یک بازی عالی نبود و در معیارهای نهایی سونی قرار نمی گرفت. بازی طرفداران خود را داشت، فروش خوبی را تجربه کرد اما در فصل جوایز موفق عمل نکرد و بدترین استقبال از بازی های پرچمدار سونی را از زمان the order تاکنون دریافت کرد. هر چند شانسی وجود دارد تا دنباله ای ساخته شود اما از نظر سونی این برند ارزش زیادی ندارد و شاید بهتر باشه تا استودیو روی بازی جدیدی کار کند و آن ها نیز می خواهند این بار با ارائه یک بازی موفق بار دیگر نظر سونی و گیمرها را جلب کنند.

با این حال نسخه رایانه های شخصی این عنوان نیز در تاریخ ۱۸ می ۲۰۲۱ منتشر می شود و ممکن است استقبال زیاد از آن باعث شود تا سونی موضع خود را در رابطه با این بازی بهبود دهد.

گزینه ها بی حد و حصر هستند و نمی توان با اطمینان کامل گفت که دیگر هرگز دنباله Days Gone ساخته نخواهد داشت. اما با توجه به حقایقی که در دست داریم و همچنین ارزیابی صحیح از اولویت های سونی به عنوان ناشر و دارنده پلتفرم پلی استیشن، احتمال عرضه Days Gone 2 به این زودی ها و یا شاید هرگز وجود نخواهد داشت.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *