چرا اهمیت فناوری سبز زیاد است؟

چرا اهمیت فناوری سبز زیاد است؟
چرا اهمیت فناوری سبز زیاد است؟

از سؤال هایی که در رابطه با فناوری سبز مطرح می شوند این است که چرا اهمیت فناوری سبز زیاد است. دلیل مطرح شدن این سؤال این است که تا سال های سال هنوز سوخت های فسیلی وجود دارند. پس چرا باید به دنبال سوخت های جدید باشیم؟ چرا اهمیت فناوری سبز به اندازه ای است که برای آن تا این حد هزینه می شود؟ چرا باید دانشمندان وقت و انرژی خود را برای این موضوع مصرف کنند؟

اگر مسئله ی اصلی حفظ محیط زیست و سلامت انسان ها و دیگر موجودات زنده می باشد، راه های دیگری را نیز می توان امتحان کرد. به عنوان مثال، به جای این که به دنبال سوخت های جایگزین باشیم، می توانیم راه حل دیگری پیداکنیم. مثلاً کاری کنیم که آلاینده های حاصل از سوختن سوخت های فسیلی تصفیه شوند. به دنبال روش هایی باشیم که سوخت های فسیلی بهتر بسوزند و کم تر آلودگی تولید کنند. پس با وجود این که می توانیم به دنبال این گونه راهکارها باشیم، چرا باز هم اهمیت فناوری سبز موضوع مهم تحقیقات بسیاری از دانشمندان شده است؟

اهمیت فناوری سبز برای زندگی بهتر

اهمیت فناوری سبز در رابطه با سوخت های فسیلی تنها به آلاینده بودن آن ها مربوط نمی شود. تأکید دانشمندان به جایگزین کردن سوخت هایی جدید به جای سوخت های فسیلی دو هدف دارد. که البته کشورهای مختلف نیز بنابر مصلحت های اقتصادی و سیاسی با آن ها هم عقیده هستند. یکی از این اهداف که کاملاً برای همه شناخته شده می باشد، حفظ سلامت همه جانبه ی جهان است. یعنی حفظ سلامت هر نوع جانداری که روی این کره ی خاکی زندگی می کند. دومین هدف که شاید بسیاری از ما نسبت به آن بی توجه هستیم، ارزش سوخت های فسیلی است.

تبلیغات

سوخت فسیلی؛ یک انرژی با ارزش

سوخت فسیلی؛ یک انرژی با ارزش

ارزش دادن به فناوری سبز در رابطه با مصرف سوخت های فسیلی به دلیل ارزش آن ها می باشد. سوخت های فسیلی منایع انرژی با ارزشی هستند که به کار بردن آن ها فقط برای سوختن، تلف کردن آن ها خواهد بود. این نوع سوخت ها را می توان با استفاده از دانش روز برای کاربردهایی بهتر از سوختن به کار برد. با فرآوری آن ها در پالایشگاه های مختلف می توان موادی بسیار پر کاربرد برای صنایع مختلف از آن ها تولید کرد. به عنوان نمونه ساخت انواع و اقسام تایرها برای وسایل مختلف نتیجه ی همین کار است. علاوه بر این، انواع مختلفی از پلاستیک ها نیز نتیجه ی فعالیت های پالایشگاه ها بر روی همین سوخت های فسیلی می باشد.

اهمیت فناوری سبز با جنبه های مختلف

با توجه به آنچه که گفته شد، اهمیت فناوری سبز به دلیل همه جانبه بودن آن است. در واقع با اهمیت دادن به فناوری سبز از چند لحاظ یک زندگی بهتر برای ساکنین زمین فراهم خواهد شد. با توجه به این فناوری هم منابع با ارزش حفظ می شوند، هم محصولاتی که نیاز انسان ها را برطرف می کنند، تولید می شوند و هم محیط زیست سلامت می ماند. می توان گفت در نظر گرفتن اهمیت فناوری سبز انسان ها را در چالشی بسیار سودمند وارد کرده است. چالشی که می تواند زندگی امروز و فردای آن ها را بهتر و زیباتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *