موشک شهید حاج قاسم؛ جدیدترین موشک دنیا

موشک شهید حاج قاسم؛ جدیدترین موشک دنیا
موشک شهید حاج قاسم؛ جدیدترین موشک دنیا

موشک شهید حاج قاسم؛ جدیدترین موشک دنیا به شمار می آید. این موشک بالستیک ساخت ایران در واقع دوربردترین نوع از انواع موشک های دوربرد جهان است. این موشک بالستیک دوربرد به پاس خدمات فرمانده شهید سپاه قدس، شهید حاج قاسم سلیمانی ساخته شده است. ساخت موشک شهید حاج قاسم برای حفظ اقتدار و بالا بردن توان دفاعی کشور در منطقه به دست توانمند جوانان ایرانی انجام شده است.

سرعت ورود به جو موشک بالستیک حاج قاسم ۱۲ برابر سرعت صوت یعنی چیزی حدود ۱۲ ماخ می باشد. این ویژگی باعث می شود تا قادر به عبور از هر نوع سامانه دفاع موشکی باشد. به این ترتیب با داشتن سر جنگی پرقدرت و همچنین دقت بسیار زیاد خود می تواند به راحتی در نابود کردن هدف موفق عمل کند.

مشخصات موشک شهید حاج قاسم

مشخصات موشک بالستیک دوربرد حاج قاسم شامل موارد زیر می شود:

  • وزن: بیش تر از ۷ تن
  • طول: ۱۱ متر
  • وزن سرجنگی: ۵۰۰ کیلوگرم
  • برد عملیاتی: ۱۴۰۰ کیلومتر
  • دقت نقطه زنی: حداکثر برد
  • قطر قسمت بدنه: حدود ۸۸ سانتی متر
  • قطر سرجنگی: حدود ۶۸ سانتی متر
 موشک شهید حاج قاسم

خصوصیات موشک شهید حاج قاسم

خصوصیات موشک بالستیک حاج قاسم سبب شده است تا در دنیا به صورت ویژه ظاهر شود. بسیاری از سامانه های دفاعی آمریکا به دنبال سد کردن راه این موشک ها هستند. برای رسیدن به این هدف مبالغ بسیار زیادی را نیز هزینه کرده اند. برخی از خصوصیات این موشک بالستیک دوربرد عبارت هستند از:

سرعت عملکرد بالا

به دلیل این که این موشک بالستیک دوربرد دارای موتور سوخت جامد ترکیبی است و از قابلیت های تاکتیکی ویژه ای برخوردار است، عملکردی بسیار سریع دارد. به این معنی که شلیک کردن آن تنها چند دقیقه زمان صرف می کند. در واقع عملیات آماده سازی و سپس روانه سازی این تجهیز نظامی نیازمند زمان بسیار کوتاهی است.

منحصر به فرد بودن

تمام موشک هایی که دارای بردی نظیر این موشک هستند، علاوه بر این که وزن بیش تری دارند، عمود پرتاب نیز هستند. به همین دلیل است که این موشک ایرانی از لحاظ پلتفرم و تاکتیک پذیری با هیچ سامانه بالستیک در جهان قابل مقایسه نیست.

دقت زیاد

در قسمت سر جنگی این موشک بالستیک دوربرد از بالک و تراستر یا پیشران استفاده شده است. این امکانات باعث هدایت شدن سرجنگی موشک تا آخرین لحظه خواهد شد. همین ویژگی دقت آن را تا حد بسیار زیادی بالا می برد.

موفقیت موشک شهید حاج قاسم

سه مرحله در پروفایل پرواز تمام موشک های بالستیک وجود دارد. این سه مرحله عبارت هستند از:

  • مرحله اوج گیری اولیه (Boost Phase)
  • پرواز ثانویه یا مرحله میانی (Midphase)
  • فاز نهایی یا شیرجه به سمت هدف (Terminal Phase)

رهگیری کردن این نوع موشک ها عموماً در دو فاز میانی یا نهایی انجام می شود. در واقع موشک بالستیک قاسم دارای چنان سرعتی است که به راحتی از سیستم های دفاع موشکی عبور می کند. پس از عبور از این سامانه ها به هدف برخورد می کند و موفق می شود.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *