حقایقی جالب در مورد Mortal Kombat

حقایقی جالب در مورد Mortal Kombat
حقایقی جالب در مورد Mortal Kombat

چندین دهه از عرضه سری بازی‌های مورتال کامبت برروی پلتفرم‌های مختلف می‌گذرد. با گذشت سال‌ها و انتشار فیلم، سریال و… از این سری حالا این مجموعه یکی از تاثیرگذارتین بازی‌های صنعت بازی‌های ویدئویی محسوب می‌شود. در ادامه با حقایقی جالب در مورد Mortal Kombat همراه ما باشید.

در سال ۱۹۹۱، میدوی گیمز با برنامه نویسی به نام اد بون و هنرمند کمیک، جان توبیاس برای ایجاد یک بازی آرکید مبارز که برای ۱۰ ماه دیگر آماده انتشار شود صحبت کرد. بون و توبیاس تیم خود را با هنرمند جان وگل و طراح صدا دن فوردن جمع کردند. این به این معناست که بازی توسط ۴ نفر طی ۱۰ ماه ساخته شد.

طبق گفته توبیاس، پروژه ساخت این بازی از زمانی شروع شد که تهیه کنندگان Universal Soldier آمدند و از Midway Games خواستند تا یک بازی بر اساس فیلم بسازد. اما میدوی فکر می کرد اگر مجوز Jean-Claude Van Damme را به تنهایی بدهند، سرگرم کننده تر خواهد بود و در تلاش بودند تا یک بازی جذاب را بیشتر شبیه فیلم Bloodsport بسازند اما این معامله به نتیجه نرسید و در نهایت مسابقات ورزشهای رزمی به سیاره خیالی Earthrealm منتقل شد.

این زوج که هنوز امیدوار بودند از ون دام به عنوان شخصیت فیلم های اکشن حماسی آن زمان بهره ببرند، مدل شخصیت محبوب بازی Mortal Kombat ، جانی کیج را چه در ظاهر و چه در پس زمینه های داستانی مشابه او ساختند. دو شخصیت Mortal Kombat از شخصیت های شرور در فیلم جان کارپنتر ۱۹۸۶ ساخته شده است. خدای تندر بازی ، Raiden ، از سه قاتل فیلم ، “سه طوفان” (با بازی Carter Wong ، Peter Kwong و James Pax) الهام گرفته است ، در حالی که شانگ تسونگ رئیس Mortal Kombat شباهتی به جادوگر بد فیلم Lo Pan (با بازی جیمز هونگ) دارد.

حقایقی جالب در مورد Mortal Kombat

بیش از نیمی از دوره توسعه بازی Mortal Kombat نامی نداشت. گفته می شود هر پیشنهادی برای عنوان آن حداقل توسط یکی از چهار طراح مورد تنفر واقع می شده است. نام هایی که در نهایت انتخاب نشدند شامل Kumite (که به بخشی از آموزش کاراته مبتنی بر دست اشاره دارد) ، Dragon Attack ، Death Blow و Fatality بودند. پین بال و استیو ریچی طراح بازی و دوست بون با ایده مورتال کامبت به میان آمد که غلط املایی موجود در کامبت برای او جالب توجه بود.

تقریباً هر شخصیتی در بازی اصلی Mortal Kombat توسط یکی از پنج بازیگر موشن کپچر شده بود: هو سونگ پاک بازیگر کره ای-آمریکایی هم در نقش قهرمان بازی لیو کانگ و هم رئیس بزرگ شانگ تسونگ بازی می کرد. الیزابت مالکی متولد انگلیس در نقش سونیا بلید بازی کرد. ریچارد دیویزیو نقش کانو را بازی کرد. کارلوس پسینا، در نقش رایدن بازی کرد. و برادر بزرگتر دانی، سهم چهار کاراکتر را به عهده گرفت و جانی کیج، اسکورپیون، ساب زیرو و رپتایل را به تصویر کشید. تنها گورو شخصیتی بود که توسط تصویربرداری استاپ موشن درون بازی قرار گرفت و کسی نقش او را برعهده نداشت.

پیش نویس های قبلی داستان بازی، قهرمان مورتال کمبت لیوکانگ را به عنوان یک جنگجوی ژاپنی به نام میناموتو یوشیتسونه طراحی کرده بودند. توبیاس در سال ۱۹۹۵ به ماهنامه بازی های الکترونیکی گفت که کارکنان نمی توانند با این اسم کنار بیایند ، بنابراین آنها “لیو کانگ” کوتاه تر را انتخاب کردند.

اسکورپیون

با وجود کمترین زمان و منابعی که برای توسعه بازی صرف شده بود ، اندازه عرضه آن تقریباً بی نظیر بود. یک سال پس از شکل گیری بازی اصلی به عنوان یک بازی آرکید، Mortal Kombat راه خود را از طریق چهار سیستم خانگی پیدا کرد: Nintendo’s Super NES و Game Boy و Sega Enterprises ’Sega Genesis و Game Gear. هر چهار نسخه از این بازی در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۱۹۹۳ در دوشنبه مرگبار معروف در بازار عرضه شدند. البته نسخه ها متفاوت بودند و میزان خشونت در هر کنسول متفاوت بود.

پس از انتشار اولیه بازی Mortal Kombat، موسیقیدانان بلژیکی موریس انگلن (معروف به پراگا خان) و الیویه آدامز پیشنهاد توسعه آلبومی را برای همراهی با بازی دریافت کردند. اگرچه انگلن و آدامز قبلاً عضو گروه Lords of Acid بودند اما آن ها راه خود را جدا کردند و برای این انتصاب The Immortals را تشکیل دادند. ساخته های Immortals در بازاریابی های Mortal Kombat، دنباله های نهایی بازی و فیلم Mortal Kombat در سال ۱۹۹۵ نقش داشتند.

جوزف لیبرمن سناتور ایالت کانکتیکات و نامزد آینده معاون ریاست جمهوری در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن دی سی در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۹۳ در برابر بازیهای ویدئویی دلخراش مانند مورتال کمبت موضع گرفت و سخنانی را بیان کرد در مورد این که خشونت این بازی بیش از حد است و تاثیر مخرب بر کودکان دارد.

به دنبال این واکنش عمومی به مورتال کامبت، صنعت بازی های ویدیویی بر تشکیل شورای رتبه بندی سنی این نوع سرگرمی نظارت کرد. ESRB از سال ۱۹۹۴ به عنوان یکی از ستون های صنعت ویدئو گیم محسوب می شود و بازی ها را از نظر سنی با توجه به خشونت و محتویات آن رتبه بندی می کند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *