ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟
ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که برخی از کشورها به دنبال آن هستند، در واقع به نوعی بومی سازی این مقوله ی جدید در اقتصاد کشورها به شمار می آید. تمام کشورها مایل هستند تا استقلال خود را در تمام زمینه ها به ویژه در زمینه ی اقتصاد حفظ کنند. اقتصاد در دنیای کنونی به حدی مهم و اساسی است که هر نقطه ضعف در آن می تواند به عنوان یک حربه علیه آن کشور مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از موضوعات جدیدی نیز که امروزه در حوزه ی اقتصاد بسیار مطرح است همین ارزهای دیجیتال هستند. به همین دلیل یک سؤال فوق العاده مهم برای کشورها ایجاد می شود. این سؤال این است که ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟ چگونه می توان این امر بینهایت مهم را در کشور محقق کرد؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (central bank digital currency) ارز دیجیتالی است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر و نظارت می شود. بسیاری از کشورها نیز به دنبال داشتن یک چنین ساختاری هستند. ارز دیجیتال بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین یک ارز دیجیتال می باشد که توسط فدرال رزرو (Federal Reserve) یعنی بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا مدیریت می شود. تمام کارهای مربوط به آن نیز از حمایت کامل دولت ایالات متحده برخوردار می باشد. سایر کشورها نیز تمایل دارند خودشان به طور مستقل بر این رمزارزها نظارت داشته باشند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در ایران

فعالیت ارزهای دیجیتال در ایران نیز تابع قوانین خاصی است. البته ایران نیز مانند سایر کشورها مایل است تمام کنترل و توسعه ی رمزارزها را خود به صورت مستقل بر عهده بگیرد. این کار نیازمند زمان، فراهم کردن زیرساخت ها و البته فعالیتی هماهنگ بین ارگان های مختلف اقتصادی است. به طور قطع با یک برنامه ریزی صحیح می تواند محقق شود.

تبلیغات

ارز دیجیتال بانک مرکزی

ارز دیجیتال بانک مرکزی در کشورهای گوناگون

هنوز هیچ بانک مرکزی ملی ارز دیجیتال خود را راه اندازی نکرده است. با این وجود، حداقل ۸۰ درصد بانک های مرکزی در حال تحقیق در رابطه با این نوع فناوری هستند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده، فدرال رزرو و ام آی تی (M.I.T) یعنی مؤسسه ی فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) به طور مشترک از طریق پروژه همیلتون تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را انجام می دهند. اهدافی که پروژه همیلتون دنبال می کند شامل موارد زیر می شود:

  • تعیین این مطلب که کارکرد یک ارز دیجیتال در ایالات متحده چگونه است.
  • تعیین این موضوع که چه نوع سیستم هایی برای تحقق آن لازم خواهند بود.
  • انتشار مقاله تحقیقاتی
  • ایجاد مجوز منبع باز برای هر کدی که آن ها می نویسند: هدف از ایجاد این بستر این است که دیگران بتوانند آن را بررسی کنند و با آن کار کنند.

با وجود این تحقیقات، اخیراً در اظهارات پیش از کنگره ی جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا، احتمال دلار دیجیتال با حمایت فدرال رزرو فعلاً دور از دسترس است.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *