علت رویت شدن پیام Ask App not to Track در آیفون چیست؟

علت رویت شدن پیام Ask App not to Track در آیفون چیست؟
علت رویت شدن پیام Ask App not to Track در آیفون چیست؟

یکی از مواردی که در iOS 14.5 شاهد بودیم، ارتقا سطح امنیتی آن بوده که با پیام Ask App not to Track این ویژگی روشن‌تر شده است. با اعوجاج همراه باشید تا یاد بگیرید علت رویت شدن پیام Ask App not to Track در آیفون چیست؟

این قابلیت به افراد اجازه می دهد تا اپ های شخص ثالث داده های شخصی آنها را جمع آوری نکند. این پیام که به عنوان  App Tracking شناخته می‌شود با ارتقا به نسخه 14.5 iOS بسیار آشکار می شود و شاید گاهی موجب رنجش کاربر نیز گردد.

البته باید این هشدار را مشابه پیام هایی مربوط به دسترسی موقعیت مکانی و برخی از این قبیل دانست. باتوجه به اعلام اپل هر سازنده اپلیکیشن که می‌خواهد به جمع آوری اطلاعات از مخاطب بپردازد، این پیام نمایش داده می شود.

البته ممکن است این هشدارها بلافاصله برای شما نشان داده نشود. زیرا شرکت‌هایی مثل فیس بوک طی چندین هفته این درخواست‌ها را برای کاربران ارسال می‌کنند.

اپل نمی‌تواند به صورت قطعی تایید کند که اپلیکیشن‌ها از روش‌های دیگر برای جمع‌آوری اطلاعات شما استفاده نخواهند کرد. انتخاب گزینه Ask App Not To Track بدان معناست که اپلیکیشن‌ها مجاز به جمع‌آوری داده‌های شما نیستند. اما اپل نمی‌تواند دسترسی به این اطلاعات به روش‌هایی به جز IDFA را متوقف کند.

اپل اعلام کرده که اگر متوجه شود که یک اپلیکیشن از این قوانین پیروی نمی‌کند، آن را از اپ استور حذف خواهد کرد. بنابراین اپل نمی‌خواهد قول چیزی را بدهد که ۱۰۰ درصد از آن مطئن نیست. برای همین به جای عبارت اجازه ندادن از درخواست برای عدم جمع‌آوری داده‌ها استفاده کرده است.

در متن هشدار نمایش داده شده به کاربران عبارت “اجازه می‌دهید (اپ موردنظر)اطلاعات شما در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های دیگر را ردیابی کند؟” به چشم می آید. دو گزینه پیش روی کاربر آشکار است، Allow و Ask App Not to Track که به ترتیب به معنای اجازه دادن و درخواست برای عدم ردیابی می‌شود.

اگر Allow را انتخاب کنید به اپلیکیشن اجازه خواهید داد که اطلاعات شخصی شما را جمع‌آوری کند. این اطلاعات ممکن است در دسترس سایر شرکت‌ها هم قرار گیرد. این داده‌ها معمولا به شرکت‌های تبلیغاتی ارائه می شود. یکی از روش‌ها برای شناسایی کاربران در بین اپلیکیشن‌های مختلف استفاده از چیزی به نام IDFA یا شناسه برای تبلیغ کنندگان هم است.

با این حال روش‌های دیگری نیز برای شناسایی کاربران وجود دارد که اپلیکیشن‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. از جمله آن‌ها می‌توان شناسایی الگوها به وسیله IP یا شماره تلفن (در صورتی که آن را به اپلیکیشن اعلام کرده باشید) اشاره داشت. بنابراین شما تنها قادر هستید که از اپلیکیشن‌ها درخواست کنید تا اطلاعات شما را ردیابی نکنند. اپل می‌گوید که این وظیفه توسعه‌دهندگان است که به درخواست کاربر احترام بگذارند و داده‌های شما را در اختیار سرویس‌های شخص ثالث قرار ندهند.

این شناسه منحصر به فرد می‌تواند یک کاربر یکسان را در چندین اپلیکیشن مختلف به یکدیگر متصل کند. زمانی که کاربر Ask App Not To Track را انتخاب می نماید، اپلیکیشن نمی‌تواند به شناسه IDFA دسترسی پیدا کند. این عدم دسترسی در سطح API سیستم اتفاق خواهد افتاد.

با تمام این اوصاف باید این قابلیت را بسیار کاربردی دانست که سطح امنیتی گوشی هوشمند آیفون شما را افزایش می دهد و نیاز را برآورده می سازد.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

رحیمه جهاندار

اگر چه در زمینه کارشناسی حقوق تحصیل کردم اما عاشق فناوریم که هر چقدر دربارش بنویسم کمه. تشنه فیلم و سریال هستم و کمی هم کتاب می خونم. امیدوارم محتوام برای شما مفید واقع بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *