نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11

نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11
نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11

آشنایی با نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11 فکر خوبی است چرا که ویندوز 11 هم مثل ویندوز 10 از خروجی HDR پشتیبانی می‌کند. HDR در ویندوز 11 از ویندوز 10 قوی‌تر است و ارزش فعالسازی در بعضی برنامه‌ها را دارد. فعالسازی HDR در ویندوز 11 سه راه دارد که اینجا هر سه را آموزش می‌دهیم.

آیا می‌توانید از HDR استفاده کنید؟

HDR  (High Dynamic Range) در درجه‌ی اول باید یکی از قابلیت‌های صفحه نمایش شما باشد. به عبارت دیگر، تلویزیون یا مانیتور شما باید قابلیت‌های فیزیکی لازم برای نمایش تصویر HDR را داشته باشد. در ویندوز 11 برای استفاده از HDR به چند چیز نیاز دارید:

  • نمایشگر HDR با پشتیبانی از استاندارد HDR10 (شاید لازم باشد مانیتور جدیدی بخرید.)
  • حداقل یک کابل DisplayPort 1.4 یا HDMI2.0 و یک GPU که از آن پشتیبانی کند.
  • یک GPU که PlayReady 3.0 آماده است.

اگر در تلاشید HDR را فعال کنید و این قابلیت در دسترستان نیست و یا کار نمی‌کند، احتمالا یکی از این قطعات را ندارید.

نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11 از طریق میانبر کیبورد

ساده ترین راه برای فعال کردن HDR در ویندوز 11 استفاده از میانبر صفحه کیبورد است. از آنجایی که دسکتاپ ویندوز در بسیاری از موارد با HDR کاربرد جالبی ندارد، این روش برای روشن و خاموش کردن سریع قابلیت، بسته به محتوایی که می‌خواهید استفاده کنید مفید است.

میانبر کیبورد Windows+Alt+B است. هنگامی که این کلید ترکیبی را فشار دهید ممکن است صفحه نمایشتان یک ثانیه سیاه شود. وقتی دوباره روشن شد، احتمالا روی صفحه نشانگری شبیه تصویر زیر خواهید دید:

نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11

البته که اگر هنوز شک دارید، رنگ‌ های دسکتاپ هم با HDR به‌ طرز قابل توجهی متفاوت، روشن تر و زنده ‌تر به نظر می‌رسند.

فعالسازی HDR در تنظیمات ویندوز 11

دومین راه برای روشن کردن HDR در ویندوز 11 از طریق تنظیمات صفحه نمایش است. در یک نقطه از دسکتاپ کلیک راست کنید و از منویی که باز می‌شود گزینه Display Settings را انتخاب کنید.

فعالسازی HDR در تنظیمات

در Display Settings مطمئن شوید مانیتور درست را انتخاب کرده‌اید.

انتخاب صفحه نمایش

پایین بروید تا گزینه‌ی Use HDR را پیدا کنید.

نحوه فعالسازی HDR در ویندوز 11

اگر فقط می‌خواهید HDR را روشن یا خاموش کنید، برای انجام این کار کافی است روی سوییچ کلیک کنید. اگر می‌خواهید تنظیمات پیشرفته‌تر را بررسی کنید، روی فلش کوچک سمت راست سوییچ کلیک کنید. تنظیمات را خواهید دید.

روشن و خاموش کردن HDR

در این صفحه می‌‌توانید پیش ‌نمایش HDR را روی دستگاهتان ببینید و می‌توانید بخش ‌های HDR را فعال یا غیر فعال کنید. مثلا حتی اگر HDR روشن باشد، می‌توانید پخش ویدیوی زنده را روی SDR تنظیم کنید.

Auto HDR قابلیت Xbox بود که راهش را به ویندوز 11 هم باز کرد. ویندوز می‌کوشد بازی‌های غیر HDR را به HDR ترجمه کند. گاهی اوقات جواب می‌دهد، اما گاهی اوقات اوضاع را بدتر می‌کند. بنابراین اگر بازی‌‌های غیر HDR با HDR عجیب می‌شوند، می‌توانید اینجا Auto HDR را خاموش کنید.

فعالسازی HDR داخل برنامه‌ها

بعضی از ویدیوگیم هایی که از HDR پشتیبانی می کنند، امکان خاموش و روشن کردن HDR را نیز (با یک منوی ورودی) دارند. به عناون مثال این اسکرین شات از Doom Eternal منوی ورودی ای را نشان می دهد که با آن می توانید HDR را خاموش و روشن کنید.

فعالسازی HDR داخل برنامه‌ها

قابلیت مفیدی است چون به این معنی است که برای انجام تنظیمات لازم نیست از بازی خارج شوید. حالا آماده‌اید که سوییچ HDR را فارغ از کاری که انجام می‌دهید بچرخانید.

منبع:

مطالب مرتبط

>