ورود کاوشگر پارکر به تاج خورشید

ورود کاوشگر پارکر به تاج خورشیدورود کاوشگر پارکر به تاج خورشید
ورود کاوشگر پارکر به تاج خورشید

ناسا پیشتر اعلام کرد که کاوشگر پارکر موفق شده برای نخستین بار در تاریخ به تاج خورشید وارد شود و یک عملیات انقلابی در صنعت فضایی را به انجام برساند.

پارکر موفق شده به نوعی خورشید را لمس کند، عملی که هیچ دستگاهی از بشر نتوانسته انجام دهد و همچنین برای نخستین بار تصاویری مربوط به این عملیات را منتشر کرد.

البته ناسا تصاویر واضحی ارائه نداده و شاهد یک تصویر سطحی اما در عین حال قابل درک هستیم. طبق تصویر، پارکر توانسته با دوربین WISPR خود، وارد یک تاج فورانی خورشیدی شود و عکسبرداری کند.

البته در هنگام کسوف انسان می تواند تاج خورشید را بدون عینک خاصی مشاهده کند. ناسا و دیگر دانشمندان معتقدند که پارکر با این عملیات می تواند در کسب اطلاعات تازه پیرامون خورشید کمک کند. اطلاعاتی که تاکنون بشر موفق به کسب آن نمی شد. آن‌ها می‌گویند که تاکنون داده‌های زیادی از میدان مغناطیسی تاج‌ها و بادهای خورشیدی به دست آورده و امیدوارند که این داده‌ها به آن‌ها در حل معماهای منظومه شمسی کمک کند.

ورود کاوشگر پارکر به تاج خورشید
ورود کاوشگر پارکر به تاج خورشید

شایان ذکر است که در تصاویر پارکر سایر سیارات هم پیدا هستند. همچنین می توان زمین را در کنار خورشید شاهد بود. از دیگر سیارات قابل مشاهده باید به زحل، مریخ، مشتری و زهره هم اشاره کرد.

فضاپیما پارکر که یک فضاپیمای خورشیدی بوده در سال های آتی به این سیاره بزرگ نزدیک تر خواهد شد و باری دیگر تاج آن را لمس خواهد کرد. محققان خوشنودند که پارکر موجب باز کردن راه کسب اطلاعات پیرامون خورشید شده و می توان درک بیشتری مربوط به این سیاره داشت. پارکر سال 2018 به سمت خورشید پرتاب شد و سال 2025 با سرعت 690 هزارکیلومتر برساعت قرار است در نزدیک ترین فاصله به خورشید قرار گیرد.

به هر حال باید منتظر ماند تا سال های آینده جزئیات بیشتری به لطف پارکر ارائه شود. اطلاعاتی که می تواند برای آینده بشر نیز مفید باشد.

مطالب مرتبط
منبع
رحیمه جهاندار

رحیمه جهاندار

اگر چه در زمینه کارشناسی حقوق تحصیل کردم اما عاشق فناوریم که هر چقدر دربارش بنویسم کمه. تشنه فیلم و سریال هستم و کمی هم کتاب می خونم. امیدوارم محتوام برای شما مفید واقع بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *