روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11

روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11
روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11

کپی، کات و پیست سه عملیات اساسی هستند که برای هر کاربری ضروریند. با روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 آشنا شوید. این سه عملیات تقریبا در هر برنامه‌ای که استفاده می‌کنید، به کار می‌آیند. در این مطلب روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 را یاد می‌گیرید.

Clipboard چطور کار می‌کند؟

وقتی چیزی را کپی یا کات می‌کنید (مثلا بخشی از یک متن، تصویر یا لینک)، ویندوز به طور موقت داده‌ها را در یک مکان حافظه خاص به نام Clipboard ذخیره می‌کند. آن را قلم نگهدارنده‌ی موقت در نظر بگیرید. وقتی اطلاعاتی را که کپی کرده‌اید جای‌گذاری می‌کنید، ویندوز محتویات کلیپ بورد را بازیابی می‌کند و آن را در جایی که می‌خواهید قرار می‌دهد.

معمولا بعد از ری استارت محتویات Clipboard بازنشانی می‌شود. اما در ویندوز 11 با استفاده از قابلیت Clipboard history می‌توان آیتم‌ها را پین کرد. بعد با با فشار دادن میانبر صفحه‌ کلید Windows+V، سریع هر چند بار که بخواهید آن‌ها را فراخوانی می‌کنید.

در ویندوز حتی می توانید با استفاده از فضای ابری Clipboard را بین دستگاه‌ها همگام سازی کنید. اما این یک تنظیم اختیاری است که باید در System Settings روشن کنید.

تفاوت کات و کپی

وقتی چیزی را کپی می‌کنید، ویندوز از اطلاعات مورد نظر شما کپی می‌گیرد و آن را در محل اصلی هم نگه می‌دارد. در مقابل وقتی کات می‌کنید، ویندوز اطلاعات را در Clipboard کپی می‌کند اما اطلاعات را از محل اصلی حذف می‌کند.
معمولا از کپی برای کپی کردن اطلاعات و از کات برای انتقال اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌کنید. این مفاهیم اساسی تقریبا در هر برنامه‌ی کاربردی اعمال می‌شوند، پس بیایید روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 را بررسی کنیم.

روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 با استفاده از میانبر کیبورد

روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11

دانستن سه میانبر کیبورد اصلی برای کات، کپی و پیست که برای چندین دهه در ویندوز گنجانده شده است، مهم است. مایکروسافت این میانبرها را از مک وام گرفته است، که به جای Ctrl از Command استفاده می‌کند.

کپی: پس از انتخاب یک یا چند مورد با استفاده از ماوس یا کیبورد Ctrl+C را فشار دهید. اطلاعات در Clipboard کپی می‌شود.
کات: پس از انتخاب یک یا چند مورد Ctrl+X را فشار دهید. اطلاعات در Clipboard کپی و از محل اصلی حذف می‌شود.
پیست: با کلیک بر روی یک قسمت (یا با قرار دادن ماوس در موقعیتی که می‌خواهید اطلاعات را به آنجا ببرید) یک مقصد را انتخاب کنید، سپس Ctrl+V را فشار دهید.

میانبرهای جایگزین برای کپی، کات و پیست

اگر می‌خواهید در برنامه‌ای کپی کنید که Ctrl+C را یک کاراکتر تفسیر می‌کند (مثلا شبیه‌ ساز ترمینال)، می‌توانید به جای آن از Ctrl+Insert استفاده کنید. برای کات از Shift+Delete و برای پیست Shift+Insert را فشار دهید. این میانبرها معمولا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما هنوز هم تقریبا شهرت زیادی در ویندوز دارند.

روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 با راست کلیک

در بسیاری از برنامه‌ها، می‌توانید با استفاده از کلید سمت راست ماوس کپی، کات و پیست کنید. ابتدا بخشی از یک سند (مثلا صفحه‌ی وب) را انتخاب کنید، سپس راست کلیک کنید. بعد منویی را مشاهده خواهید کرد که شامل دستورات Copy یا Cut است.

استفاده از راست کلیک

سپس روی سند مقصد کلیک راست کنید و Paste را انتخاب کنید تا محتوای Clipboard در آن مکان قرار گیرد.

همین کار در File Explorer و دسکتاپ هم قابل اجراست. کات یا کپی چندین فایل و پوشه آسان است: فایل‌ها را انتخاب کنید. رویشان راست کلیک کنید تا منو ظاهر شود. اگر می‌خواهید فایل را در جای دیگری کپی کنید، Copy را برگزینید. اگر می‌خواهید فایل را به مکان دیگری منتقل کنید، از Cut استفاده کنید.

روش کپی و پیست فایل ها

سپس به مکان جدید بروید و روی جایی که می‌خواهید فایل‌ها را قرار دهید کلیک راست کنید. کلیک راست مقصد می‌تواند داخل یک پنجره‌ی فولدر، روی دسکتاپ، درایو یا آیکون یک پوشه باشد.

در منوی راست کلیک که ظاهر می‌شود، Paste را انتخاب کنید.

پیست کردن فایل در پوشه مقصد

فایل‌هایی که کات یا کپی کرده‌اید در مکان جدید ظاهر می‌شوند.

نحوه کپی، برش و چسباندن با استفاده از منوهای برنامه


با انتخاب موارد منو با ماوس یا صفحه لمسی هم می‌توانید کپی، کات و پیست کنید. در برنامه‌هایی با رابط Ribbon-style معمولا Clipboard یا قسمت Edit که شامل کپی، کات و پیست است مشاهده می‌کنید.

کپی و پیست از طریق منوی برنامه

در برنامه‌هایی با منوی فشرده (مانند کروم و فایرفاکس)، عملکردهای Copy/Cut/Paste را در بخشی تحت عنوان Edit بیابید.

روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11

حالا که درباره‌ی روش کپی، کات و پیست در ویندوز 11 اطلاعات بیشتری دارید امیدواریم از انتقال داده‌هایتان به راحتی لذت ببرید.

منبع:

مطالب مرتبط

>