چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید

چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید
چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید

اگر در اتصال شارژر آیفون یا شارژ آیفون با پورت لایتنینگ مشکل دارید، وقت تمیزکاری است! ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید و سایر مشکلات احتمالی را عیب یابی کنید.

ابتدا کابل را بررسی کنید

پورت شارژ در قسمت پایین تمام آیفون‌های تولید شده از سال 2012، Lightning connector نام دارد. اگر سعی می‌کنید کابل لایتنینگ را وارد کنید و پوسته پوسته شده است، اگر به آرامی به کابل یا تلفن ضربه بزنید، اتصال قطع می‌شود یا تا آخر وارد نمی‌شود، مشکل از کابل یا پورت لایتنینگ آیفون است.

چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید

برای اینکه ببینید مشکل از گوشی است یا از شارژر، یک کابل لایتنینگ دیگر را امتحان کنید. اگر کابل جدید مشکل را برطرف کرد، پس کابل قبلی خراب یا کثیف است. قسمت‌های صاف روی کابل لایتنینگ قدیمی را به آرامی با یک پاک کن تمیز کنید تا گرد و غبار پاک شود. سپس دوباره امتحان کنید. اگر باز هم تغییری ایجاد نشد، باید یک کابل شارژ جدید بخرید.

اگر کابل جدید مشکل را حل نکرد، مشکل از آیفون است. یکی از مشکلات رایج آیفون‌‌ها این است که پرزهای جیب یا گرد و غبار در درگاه لایتنینگ به مرور زمان جمع می‌‌شوند و از نظر فیزیکی در اتصال کابل اختلال ایجاد می‌‌کنند. خوشبختانه همانطور که در ادامه‌ی متن خواهید دید، تمیز کردن پورت بسیار آسان است.

چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید

برای شروع اول از هر چیز گوشی را خاموش کنید.

برای تمیز کردن ایمن پورت لایتنینگ آیفون بدون آسیب به گوشی، ابتدا باید آیفون را خاموش کنید. نحوه‌ی خاموش کردن آیفون به مدل آن بستگی دارد:

در آیفون‌‌های بدون دکمه‌ی هوم: دکمه کناری و دکمه افزایش یا کاهش صدا را برای حدود چهار ثانیه نگه دارید تا نوار لغزنده خاموش کردن ظاهر شود.

در آیفون‌های دارای دکمه هوم و دکمه کناری: دکمه کناری را برای چند ثانیه نگه دارید تا نوار لغزنده خاموش کردن روی صفحه ظاهر شود.

در آیفون‌های دارای دکمه هوم و دکمه بالا: دکمه بالا را فشار دهید و نگه دارید تا نوار لغزنده خاموش کردن ظاهر شود.

نحوه‌ی خاموش کردن آیفون

سپس یک خلال دندان چوبی پیدا کنید

حالا که آیفون شما خاموش است، به ابزار کوچکی نیاز دارید که بدون اینکه آسیبی به دستگاه وارد کند بتواند داخل پورت لایتنینگ قرار بگیرد. بر اساس تجربه‌ی ما، این لیست شامل چیزهایی است که نباید برای تمیز کردن پورت شارژ آیفون استفاده کنید:

اقلام فلزی: یک ابزار فلزی مانند گیره کاغذ می‌تواند به راحتی به پین‌های داخل کانکتور لایتنینگ آسیب برساند. همچنین ممکن است اتصالی کند که اگر یادتان رفته باشد گوشی را خاموش کنید به آن آسیب می‌زند. اگر با ابزار فلزی باعث اتصالی شوید، با ری استارت آیفون معمولا تنظیمات امنیتی را هم بازنشانی می‌کند.


هوای فشرده: ما سعی کردیم از هوای فشرده برای تمیز کردن پورت لایتنینگ استفاده کنیم، اما نتیجه‌ی برعکس داشت. این کار گرد و غبار داخل آیفون را پشت صفحه نمایش می‌‌فرستد که پاک کردن آن بدون جدا کردن کل آیفون غیر ممکن است.
طبق تجربه‌ی ما خلال دندان چوبی بهترین عملکرد را دارد: الکتریسیته را رسانا نمی‌کند، بنابراین نمی‌تواند باعث اتصالی شود. و به اندازه‌ای نرم است که خطر آسیب رساندن به پین‌ های رابط داخل پورت شارژ را کاهش می‌دهد.

چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید

برای شروع، خلال دندان را به آرامی در پورت شارژ در پایین آیفون قرار دهید. خلال دندان را به جلو و عقب حرکت دهید، سپس سعی کنید پرز یا گرد و غبار را خارج کنید. همانطور که خلال دندان را حرکت می‌دهید، آن را در وسط پورت (بین جلو و پشت آیفون) نگه دارید تا از آسیب دیدن پین‌های واقع در قسمت پایین کانکتور (به سمت پشت گوشی) جلوگیری کنید.

تمیز کردن پورت شارژ آیفون با خلال دندان چوبی

دقت کنید که خلال دندان را با شدت استفاده نکنید. اگر خیلی شدید عمل کنید، ممکن است تکه‌های خلال دندان شکسته شود که دردسر بیشتری از پرزهایی که پاک می‌کنید، درست می‌کند.

وقتی کارتان تمام شد، به آرامی پرزها را پاک کنید و آیفون را با فشار دادن و نگه داشتن دکمه بالا یا کناری روشن کنید تا لوگوی اپل را در مرکز صفحه ببینید. سعی کنید یک کابل لایتنینگ را که از سالم بودنش مطمئنید وارد کنید و ببینید آیا اتصال محکمی دارید یا خیر. اگر باز هم کار نمی‌کند، ممکن است بخواهید آیفون را خاموش کنید و پورت را بیشتر تمیز کنید. اما اگر همه چیز خوب است، مشکل حل شده است!

حالا می‌دانید چگونه پورت شارژ آیفون را تمیز کنید. اگر مراسم پاکسازی را به اتمام رساندید و باز هم شارژر وصل نشد، بهتر است با نمایندگی های اپل تماس بگیرید.

اگر زمان زیادی ندارید و حتما باید آیفونتان را شارژ کنید، می‌توانید از یک روش شارژ بی‌ سیم مانند Qi (آیفون 8 و بالاتر از این روش پشتیبانی می کنند) یا MagSafe (آیفون 12 و بالاتر) استفاده کنید. برای این کار به پد شارژ Qi یا شارژر MagSafe مناسب نیاز دارید. موفق باشید!

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *