اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را هیجان زده کرد

اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را هیجان زده کرد
اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را هیجان زده کرد

اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب به زمین ارسال شد. اکنون دانشمندان این مأموریت بسیار هیجان زده و آسوده خاطر شده اند.

در روز 22 بهمن (11 فوریه)، ناسا از اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب که نور ستارگان را برای اولین بار با استفاده از ابزار NIRCam خود (که در اصل دوربینی است که به تراز نگه داشتن بخش‌های آینه اصلی کمک می‌کند) شناسایی کرده است، رونمایی کرد.

لی فاینبرگ، مدیر تلسکوپ نوری وب در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در مریلند، طی یک کنفرانس خبری گفت: این تلسکوپ شگفت‌انگیز نه تنها بال‌های خود بلکه اکنون چشمان خود را نیز باز کرده است. این اولین باری است که ما داده‌هایمان از آینه‌هایی دریافت کرده ایم که در واقع در گرانش صفر به سر می برند و از نور ستاره برای روشن کردن آینه اولیه استفاده می‌کنیم.

اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را هیجان زده کرد
اولین تصویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب، بخشی از موزاییکی را نشان می دهد که در 2 فوریه 2022 و در اوایل روند تراز کردن 18 بخش از آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب، طی 25 ساعت ایجاد شده است.

تصویری که در بالا می‌بینید ستاره‌ای به نام HD 84406 را نشان می‌دهد. نور ستاره از طریق هر یک از 18 بخش آینه‌ای وب در آینه اصلی آن دیده می‌شود. بنابراین تصویر حاصل موزاییکی از 18 نقطه پراکنده درخشان را نشان می‌دهد. در حالی که تجهیزات وب در چند ماه آینده همسو می‌شوند و تمرکز آن بالا خواهد رفت، این 18 نقطه به آرامی به یک ستاره واحد تبدیل خواهند شد.

فاینبرگ گفت: “این یک مرحله اولیه است که در آن هر بخش به عنوان یک تلسکوپ جداگانه در ترکیب با یک آینه ثانویه مشترک عمل می کند.”

پیشرفت طبق برنامه

برای ایجاد این تصویر، تیم باید میزان ناهماهنگی بخش‌های آینه را که در آن زمان به آرامی و با دقت در یک راستا قرار می‌گیرند، در نظر می‌گرفت. از آنجایی که همه بخش ها در یک جهت قرار نداشتند، آن 18 نقطه نوری به طور بالقوه می توانند در آسمان پخش شوند.

این امر مستلزم این بود که تیم تصاویر زیادی از این منطقه از آسمان بگیرد تا نور ستاره را با تمام 18 بخش پیدا کند. وب در این اولین مشاهده خود در مجموع بیش از 1500 تصویر ثبت کرده است. علاوه بر این، این فرآیند مستلزم این بود که بسیاری از سیستم های وب برای اولین بار در حال پرواز به عنوان رصدخانه عمل کنند.

حتی در اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، نتایج اولیه با شبیه‌سازی‌های دانشمندان بسیار شباهت دارد. این آزمایش NIRCam با پیش‌بینی‌ها مطابقت داشت و انتظارات را برآورده کرد. از این رو به نظر می‌رسد هیچ چیز اشتباهی پیش نمی‌رود.

فاینبرگ گفت: “در این مرحله، ما توانستیم چندین تصویر مهندسی را تجزیه و تحلیل کنیم که به ما کمک می کند ترازها، آینه ها و سلول ها را درک کنیم. ما هیچ چیز نگران کننده ای نمی بینیم.”

این خبر خوبی است زیرا NIRCam یکی از ابزارهای علمی وب است که اهمیت زیادی برای این مأموریت دارد. در واقع بسیار حیاتی است که دانشمندان دو نسخه دقیق از NIRCam ساخته و آنها را پشت سر هم قرار داده اند.

اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را هیجان زده کرد
یک “سلفی” 18 بخش از آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب را نشان می دهد که از یک دوربین تخصصی داخل ابزار NIRCam دیده می شود.

هیجان فراوان است

این تلسکوپ فضایی با چندین دهه چالش و تاخیر مواجه شد و پس از پرتاب، مجبور به استقرار مخاطره‌آمیز با صدها “شکست تک نقطه‌ای” شد که می توانست این ماموریت را محکوم به شکست کند.

اما اکنون که به طور ایمن در مقصد خود در فضا قرار گرفته است، اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب هیجان محتاطانه اما شدیدی را از تیمی که تمام این اتفاقات را رقم زدند، برانگیخته است.

فاینبرگ اضافه کرد: در حال حاضر “احساسات مختلفی را احساس می کند.” بعد از این همه سال، دیدن داده‌ها زمانی که در گرانش صفر در فضا هستیم، هیجان انگیز است. با این حال، ما هنوز کمی محتاط عمل می کنیم زیرا هنوز موانعی وجود دارند که باید از آنها عبور کنیم.

اتفاقات پیش رو

علاوه بر این تصاویر موزاییکی، ناسا یک نسخه حاشیه‌نویسی از آن تصویر و همچنین یک «سلفی» که NIRCam از آینه طلایی نمادین وب گرفته منتشر کرده است.

وب به تراز کردن و تمرکز بخش‌های آینه‌ای خود ادامه می‌دهد تا همه آنها به عنوان یک واحد عمل کرده و بتوانند دید خود را بر روی اجرام کیهانی دور با لیزر متمرکز کنند. با این حال، عجله ای وجود ندارد زیرا سایر ابزارهای علمی وب همچنان به خنک شدن ادامه می دهند زیرا هنوز برای آنلاین شدن گرم هستند. تیم انتظار دارد که تراز اولیه بخش های آینه وب حدود یک ماه طول بکشد.

منبع:

مطالب مرتبط

>