نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره
نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

اپل همیشه با قابلیت‌های خاص دسترسی، سطح پلتفرم‌های کامپیوتری را بالا برده است، همانطور که در قابلیت ارائه شده با macOS 10.15 Catalina نشان داده شده است: کنترل مک شما با حرکات سر و حالات چهره. در اینجا با نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره آشنا می شوید.

فعال سازی قابلیت های Accesability

ابتدا باید دو قابلیت را فعال کنید تا بتوانید مک را هم با حالات صورت و هم با حرکات سر کنترل کنید. هر دوی این قابلیت‌ها برای کار کردن نیاز به دسترسی به دوربین دارند.

برای انجام این کار روی آیکون Apple در نوار منوی دسکتاپ کلیک کنید و سپس System Preferences را از منوی کشویی انتخاب کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

در System Preferences روی Accessibility کلیک کنید.

Accessibility

در قسمت سمت چپ صفحه بعدی، به قسمت Motor group بروید و روی Pointer Control کلیک کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

حالا زبانه Alternate Control Methods را انتخاب کنید و سپس کادرهای Enable Alternate Pointer Actions و Enable Head Pointer را فعال کنید.

 Alternate Control Methods

وقتی کادر کنار هر گزینه را علامت بزنید، مک برای استفاده از دوربین درخواست می‌کند. اجازه دهید، سپس قابلیت‌ها فعال خواهند شد.

حالا که هر قابلیت را فعال کرده‌اید، می‌توانید کمی آنها را سفارشی کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

برای آشنایی با نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره ابتدا باید نحوه عملکردش را بشناسید. قابلیت Alternate Pointer Actions به شما امکان می‌دهد از سوییچ‌ها یا حالات چهره به جای کارهای ماوس مانند کلیک راست، دوبار کلیک، کلیک و کشیدن و غیره استفاده کنید. برای سفارشی کردن این قابلیت، روی گزینه‌ها در کنار جایی که آن را فعال کرده اید کلیک کنید.

تنظیم حرکات

به طور پیش‌فرض، تنها دو سوییچ وجود دارد: F11 برای کلیک چپ و F12 برای کلیک راست. برای اختصاص یک سوییچ یا حالت چهره جدید، روی آیکون + کلیک کنید.

اضافه کردن حرکت

انتخاب کنید آیا می‌خواهید سوییچ فیزیکی یا حالت چهره را تنظیم کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

تنظیم حرکات چهره برای کنترل مک

اگر Physical Switch را انتخاب کرده باشید، ابتدا از شما خواسته می شود که کلید مورد نظر را فشار دهید. در مرحله بعد، از شما خواسته می‌شود سوییچ را نامگذاری کنید و یک عمل به آن اختصاص دهید. پس از پایان کار روی Done کلیک کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

اگر Facial Expression را انتخاب کرده‌اید، باید یک حالت چهره را از لیست گزینه‌های موجود انتخاب کنید و سپس عمل را به آن اختصاص دهید. حالات چهره نظیر لبخند، دهان باز، بیرون آوردن زبان، بالا بردن ابروها و… هستند. و اعمالی که تعیین می‌کنید شامل کلیک چپ، کلیک راست، دابل کلیک، سه کلیک و Drag and Drop هستند.
وقتی کارتان تمام شد Done را بزنید.

تنظیم حرکات چهره و اعمال

در نهایت، می‌توانید Play Sounds را برای شنیدن صدا در هنگام انجام یک عمل یا Show Actions Visually را فعال کنید تا تایید بصری انجام عمل را دریافت کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

تنظیم اعمال با حرکات سر

با فعال کردن Head Pointer، می‌توانید با حرکت دادن سر، ماوس را روی صفحه کنترل کنید. برای شروع، روی Options در کنار جایی که این قابلیت را فعال کرده‌اید، کلیک کنید.

تنظیم اعمال با حرکات سر

در کنار گزینه Pointer Moves، حرکتی را که می‌خواهید برای حرکت ماوس استفاده کنید، انتخاب کنید. دو روش مختلف برای جابجایی ماوس وجود دارد:

حرکت سر: ماوس بدون توجه به نوع حرکت، با تکان خوردن سر حرکت می‌کند.
هنگام مواجهه با لبه‌های صفحه: ماوس بر اساس حرکت سر شما جابجا می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید آن را به سمت چپ حرکت دهید، به سمت چپ صفحه حرکت کنید.
گزینه Pointer Speed تعیین می‌کند که ماوس با چه سرعتی حرکت کند. شما می‌توانید این را از 0٪ تا 100٪ تنظیم کنید.

در نهایت، گزینه Distance to Edge تعیین می‌کند برای حرکت ماوس چقدر حرکت سر لازم است. عدد بالاتر به این معنی است که حرکت بیشتری لازم است.

اگر چندین دوربین دارید می‌توانید با انتخاب دوربین از Camera Options، دوربینی را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب نمایید.

در نهایت روی OK کلیک کنید.

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره

نحوه کنترل مک با حرکات سر و چهره به این ترتیب است و این فقط یکی از قابلیت‌های جالب Accessability اپل است.

منبع:

مطالب مرتبط

>