مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید چقدر است

مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید
مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید

به دلیل شباهت های زیاد با زمین، سیاره سرخ به عنوان “همزاد زمین” شناخته می شود. با این وجود، این دو سیاره دنیاهای بسیار متفاوتی هستند. یکی از این تفاوت ها، زمان مورد نیاز برای طی کردن یک چرخش کامل به دور خورشید است. در این مقاله به این موضوع پرداخته تا متوجه شویم مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید چقدر طول می کشد.

مریخ مانند زمین یک سیاره سنگی است که عمدتاً از سنگ سیلیکات و مواد معدنی تشکیل شده و به قسمت های هسته، گوشته و پوسته تفسیم می شوند. مریخ در “منطقه طلایی” خورشید (معروف به منطقه قابل سکونت) قرار دارد و دارای کلاهک های یخی قطبی است. به احتمال فراوان زمانی آب روان روی سطح آن نیز جاری بوده است.

به دلیل فاصله بیشتر این سیاره نسبت به مرکز منظومه شمسی، مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید بسیار بیشتر از زمین است. در واقع یک سال در مریخ تقریباً دو برابر یک سال زمینی است که 686.971 روز طول می کشد. این عدد تقریباً برابر با 1.88 سال زمینی است که در طول این مدار، سیاره دستخوش تغییرات نسبتاً جالبی می شود.

آنچه مریخ در طول یک سال از سر می گذراند کاملاً شبیه زمین است. بسته به فاصله از خورشید و اینکه کدام نیمکره به سمت آن است، تغییرات دما و آب و هوای متفاوتی در نیمکره ها رخ می دهد. به طور خلاصه، مریخ به دلیل انحراف محور سیاره، مانند زمین، تغییرات فصلی را تجربه می کند.

خصوصیات مداری مریخ

مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید به مقدار زیادی به خصوصیات مدار آن بستگی دارد. مریخ در فاصله 227939200 کیلومتر به دور خورشید می چرخد ​​که تقریباً 1.5 برابر فاصله بین خورشید و زمین است. با این حال، در طول دوره مداری 686.971 روزه، این فاصله به صورت قابل توجهی تغییر می کند. در طول یک سال مریخی، مدار این سیاره از کمترین فاصله نسبت به خورشید (206700000 کیلومتر) تا بیشترین فاصله (249،200،000 کیلومتر)، متغیر است.

مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید
مقایسه مدار مریخ و زمین در چرخش به دور خورشید

هر 780 روز (به طور دقیق 779.94) مریخ در نزدیکترین حالت خود نسبت به زمین (در فاصله حدود 56 میلیون کیلومتری) قرار می گیرد. از این رو این زمان بهترین فرصت برای ارسال مأموریت‌های اکتشافی به حساب می آید زیرا زمان لازم برای رسیدن به مریخ را از چندین سال به 8 ماه کاهش می دهد.

مدت زمانی که مریخ برای انجام یک چرخش در محور خود صرف می کند، تقریباً 24 ساعت و 37 دقیقه و 22 ثانیه است. در همین حال، یک روز خورشیدی در مریخ – یعنی مقدار زمانی که طول می کشد تا خورشید به همان مکان در آسمان بازگردد – 24 ساعت و 39 دقیقه و 35.244 ثانیه طول می کشد. به این ترتیب، یک سال مریخی معادل 668.5991 روز در این سیاره است.

مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید
تقریباً هر دو سال یک بار، زمین هنگام گردش به دور خورشید از مریخ عبور می کند.

تغییرات فصلی در مریخ

محور مریخ 25.19 درجه نسبت به صفحه مداری آن منحرف بوده که شبیه به شیب محوری زمین (23.44 درجه) است. در نتیجه، مریخ فصل هایی مانند زمین دارد. البته با این تفاوت که طول آنها به علت دوره مداری طولانی تر، تقریباً دو برابر است.

در نیمکره شمالی مریخ، بهار طولانی ترین فصل است که تقریباً 7 ماه زمینی در سال طول می کشد. تابستان با مدت زمان شش ماه، پاییز 5.3 ماه و زمستان کمی بیش از 4 ماه در رتبه های بعدی قرار دارند. اما در نیمکره جنوبی طول فصول کمی متفاوت است.

مریخ دارای بزرگترین طوفان های غبار در منظومه شمسی نیز است. طوفان هایی که می توانند از طوفانی در یک منطقه کوچک تا طوفان های غول پیکر به قطر هزاران کیلومتر که کل سیاره را پوشانده و سطح را از دید پنهان می کنند، متفاوت باشند. این طوفان ها معمولاً زمانی رخ می دهند که مریخ به خورشید نزدیک بوده و نشان داده شده است که دمای سیاره را افزایش می دهند.

مدت زمان یک گردش مریخ به دور خورشید
جو نازک مریخ و گریز از مرکز مداری منجر به تغییرات قابل توجهی در دما می شوند.

میانگین دمای مریخ 46- درجه سانتیگراد است. با این وجود حداقل دما به 143- درجه در طول زمستان در قطب ها و حداکثر به 35 درجه سانتیگراد در طول تابستان در خط استوا می رسد. این تغییرات در دمای متوسط ​​سطح، کاملاً مشابه زمین هستند.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *