فالکون 9 درآمد میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشت

فالکون 9 درآمد میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشت
فالکون 9 درآمد میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشت

شرکت اسپیس ایکس به تازگی موشک فالکون 9 را با 40 ماهواره راهی فضا کرد. ماموریتی که توانسته درآمد بزرگی برای این کمپانی رقم بزند.

فالکون 9 درآمد میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشت، ماموریت مورد اشاره به عنوان Transporter-4 شناخته شده و اسپیس ایکس نیز با اهداف بزرگی آن را راهی فضا کرد. فالکون 9 در تاریخ اول آوریل سال 12 بعدازظهر از منطقه کیپ کارناوال از مجتمع فضایی Space Launch Complex 40 راهی فضا شد.

نکته جالب اینجاست که پیش از روز پرتاب سازمان هواشنایی امریکا خبر داد در روز پرتاپ آب و هوا شرایط مناسبی ندارد و تنها 30 درصد احتمال موفقیت وجود دارد. در نهایت روز مورد اشاره فرارسید و موشک فالکون 9 موفق شد با موفقیت به فضا پرتاب شود. پس از اینکه پرتاب صورت گرفت، بوستر موشک تحت یک پهپادی روی دریای کارائیب در نزدیکی جزایر باهاما سقوط کرد.

گذشته از آن با مدیریت و برنامه ریزی دقیق، بوستر پرتاب به خوبی در مدار موردنظر جای گرفت و عملیات به خوبی پیش رفت. باید بدانید که شرکت اسپیس ایکس همیشه از بوسترها چندبار مصرف بهره می گیرد و بوستر مورد استفاده در روز پرواز نیز برای هفتمین بار موشک فالکون 9 را به فضا پرتاب می کرد. این بوستر پیشتر ماموریت هایی نظیر خدمه تجاری ناسا، یک مأموریت باری تجاری، ماهواره ستاره شناسی IXPE ناسا، ماهواره رادیویی SXM-8 و یک مجموعه از ماهواره های Starlink را پرتاب کرده بود.

فالکون 9 و انجام موفقیت آمیز ماموریت جدید

فالکون 9 درآمد میلیون دلاری برای اسپیس ایکس داشت

در ماموریت جدید بوستر فعلی محموله عظیمی را به فضا رساند که باید به کیوب ست، ماهواره کوچک، پیکوست ها، محموله غیرقابل استقرار و وسیله انتقال مداری اشاره کرد. Transporter-4 را باید از چهارمین ماموریت های اشتراکی اختصاصی اسپیس ایکس قلمداد کرد. این ماموریت ها با هدف ارسال ماهواره های کوچک و ارزان به کار گرفته می شود. برخلاف ماموریت های قبلی که تعداد ماهواره بیشتر بود، ماموریت فعلی این گونه نبود.

از دلایل تعداد کم ماهواره ابعاد برخی از ماهواره ها بود و برای مثال ماهواره EnMAP که برای نقشه برداری محیطی طراحی شده بود بیش از 1تن وزن داشت. این ماهواره برای آژانس فضایی آلمان DLR بوده و برای دومین بار است که دولت اروپایی برای ارسال ماهواره به جای آریاناسپیس اروپا از اسپیس ایکس کمک می گیرد. در تاریخ 31 ژانویه ماهواره Cosmo-SkyMed ایتالیا با موشک فالکون 9 به فضا ارسال شد.

در سایر مشتریان Transporter-4 نام PlanetiQ هم به چشم می خورد. این شرکت ماهواره GNOMES-3 را برای جمع اوری داده احتفای رادیویی ، GNSS پیش بینی آب و هوا و برخی دیگر راهی فضا کرد. در حقیقت استارلینک یکی از پروژه های جانبی و فرعی اسپیس ایکس محسوب شده و بیشتر درآمد این شرکت فضایی از طریق حمل و نقل برای کشورهای گوناگون تامین می شود.

به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود ماموریت بعدی اسپیس ایکس چیست.

منبع:

مطالب مرتبط

>