پرتاب اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی

پرتاب اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی
پرتاب اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی

به تازگی اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی از طریق آکسیوم اسپیس بوسیله موشک اسپیس ایکس به سمت فضا پرتاب شد.

پرتاب اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی، به تازگی موشک فالکون 9 اسپیس ایکس با همکاری شرکت آکسیوم اسپیس با ماموریت Ax-1 به فضا پرتاب شد. این موشک از مرکز فضایی کندی به سمت فضا پرتاب شده و اولین ماموریت خصوصی بود که با خدمه غیردولتی به سمت فضا رفتند.

پرواز یک ماموریت خصوصی به فضا

پرتاب اولین ماموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی

جان رکهام یکی از مدیران آکسیوم اسپیس این پرتاب را فصل تازه ای در فعالیت های فضایی دانست. این پرتاب برای 10 روز ماندن در فضا انجام گرفته که خدمه تا هشت روز در ایستگاه فضایی بین المللی حضور خواهند یافت. کپسول دراگون Ax-1 برنامه ریزی شده بزودی به آزمایشگاه مداری اتصال پیدا کند.

ماموریت Ax-1 برای پنجمین بار با کمک بوستر مرحله نخست فالکون 9 عملیاتی شد. بوستر 9 دقیقه پس از برخاستن در روی سکوی شناور A Shortfall of Gravitas فرود آمد. درک هاسمن یکی از مدیران عملیات بیان داشته که برای انجام این ماموریت 1 سال و نیم زمان صرف شده و تاکنون به این شکل ماموریتی انجام نگرفته است.

فرماندهی ماموریت Ax-1 برعهده مایکل لوپز-الگریا یکی از فضانوردان بازنشسته ناسا و معاون توسعه‌ی تجاری آکسیوم فعلی قرار دارد. او در کنار لری کانر، مارک پاتی و ایتان استیب به عنوان چهار خدمه فضاپیما فالکون 9 به فضا رفتند. اگر بخواهیم بیوگرافی هر یک از خدمه را بیان کنیم باید گفت که کانر یک کارآفرین در بخش املاک و خلبان بوده، در سوی دیگر پاتی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کانادایی MARVIK می باشد و استیب نیز یکی از موسسان صندوق سرمایه‌گذاری Vital Capital Impact محسوب می شود. گفته شده هر یک از سه نفر برای پرواز هزینه 55 میلیون دلاری داشتند و پرواز برای گردشگری نبوده و خدمه صدها ساعت جهت آماده سازی زمان صرف کردند. بنابراین قرار است آزمایش های متنوعی در فضا انجام دهند تا شرایط را برای سایر پروازهای خصوصی آماده سازند.

منبع:

مطالب مرتبط

>