پرتاب ناموفق موشک آرتمیس 1 برای بار دیگر

پرتاب ناموفق موشک آرتمیس 1 برای بار دیگر
پرتاب ناموفق موشک آرتمیس 1 برای بار دیگر

ناسا به دلیل نشت هیدروژن ارتمیس وان موفق نشد این موشک را به فضا پرتاب کند. موشکی که قرار بود به صورت آزمایشی پرتاب شود.

پرتاب ناموفق موشک آرتمیس 1 برای بار دیگر ، سومین تلاش ناسا برای تمرین اصلاح شده سیستم پرتاب فضایی (SLS) روز پنجشنبه با شناسایی نشت هیدروژن مایع در حین عملیات مخزن متوقف شد. آژانس فضایی در حال برنامه ریزی برای تمرین لباس مرطوب دیگری برای موشک ماه است که زودتر از 21 آوریل نیست.

این آخرین مورد از چندین شکست در تمرین لباس مرطوب موشک است، از جمله تأخیر به دلیل آب و هوا، خرابی فن های تهویه و مشکلات دریچه.

مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس، روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «همه مسائلی که ما با آن مواجه هستیم رویه‌ای و درس‌هایی هستند که آموخته‌ایم».

آرتمیس 1 و پرتاب ناموفق دیگر

پرتاب ناموفق موشک آرتمیس 1 برای بار دیگر

تمرین لباس خیس زمانی است که موشک 322 فوتی در حالی که بالای سکوی پرتاب قرار می گیرد پر از سوخت می شود و تیم از طریق شمارش معکوس ساختگی می گذرد تا برای روز پرتاب آماده شود. این تمرین برای پرتاب Artemis I، یک ماموریت بدون خدمه به ماه و بازگشت، و اولین گام برای بازگشت انسان به ماه تا سال 2026 حیاتی است.

این تمرین لباس خیس ابتدا برای 1 آوریل برنامه ریزی شده بود، اما در ابتدا به دلیل مشکلات فنی که باعث می شد خدمه موشک را با سوخت پر کنند، به تعویق افتاد. قبل از تاریخ آزمایش بعدی در 11 آوریل، تیم یک سوپاپ معیوب را کشف کردند که باعث شد تمرین را اصلاح کنند و فقط برای سوخت مرحله اصلی SLS و نه مرحله بالایی آن برنامه ریزی کنند.

سومین تلاش روز پنجشنبه متأسفانه جذابیت نداشت، زیرا تیم نشت هیدروژن مایع را از دکل دم سرویس ناف کشف کرد که پایه پرتابگر متحرک را به مرحله اصلی متصل می کند. هیدروژن مایع یکی از دو پیشران مورد استفاده برای موشک است و دیگری اکسیژن مایع است.

تا زمانی که تمرین لباس مرطوب بسته شد، حدود 49 درصد از مخزن با اکسیژن مایع پر شد و تنها 5 درصد از مخزن دیگر با هیدروژن مایع پر شد. تیم با موفقیت توانست خطوط مورد استفاده برای بارگیری پیشرانه را در مرحله فوقانی خنک کند، اما به دلیل مشکل دریچه قادر به جریان دادن هیچ پیشرانه ای به مرحله نبود.

با این حال، تیم سازنده موشک SLS می گویند که تسلیم نمی شوند. چارلی بلک‌ول تامپسون، مدیر راه‌اندازی Artemis، در طول این کنفرانس تلفنی گفت: «شکی در ذهن من نیست که ما این کمپین آزمایشی را به پایان خواهیم رساند و سخت‌افزار را بررسی خواهیم کرد و داده‌ها ما را به مراحل بعدی هدایت می‌کنند.» ما این وسیله نقلیه را راه اندازی خواهیم کرد و آماده پرواز خواهیم بود.»

به هر حال باید منتظر ماند تا ناسا بتواند مشکل را حل کرده و برای چندین بار بتواند موشک را به صورت آزمایشی پرواز دهد.

منبع:

مطالب مرتبط

>