روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11
روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

در این مطلب با بهترین روش هایی که می توانید فایل های ناخواسته را از دستگاهتان پاک کنید، روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11 به علاوه مزایا و معایب انجام این کار آشنا می شوید.

روی Recycle bin در ویندوز 11 راست کلیک کنید و Empty Recycle Bin را انتخاب کنید.

برای پاک کردن فایل های موقت به مسیر Settings > System Storage بروید.

Disk Cleanup یا CCleaner را حذف فایل های اضافی بیشتر نصب و اجرا کنید.

آیا باید فایل های اضافی را از سیستمم پاک کنم؟

فایل های اضافی یا دیگر توسط کامپیوترتان استفاده نمی‌شوند یا پاک کردنشان بی خطر است.

لازم نیست همیشه فایل های ناخواسته سیستم را حذف کنید و طبیعی است که کامپیوترتان آنها را تولید کند. اما به چند دلیل پاک کردن این فایل‌ها ایده خوبی است:

فضا را آزاد می‌کنید. فایل‌های ناخواسته، فضای زیادی را اشغال می‌کنند. اگر فضای ذخیره‌سازیتان کم است، با حذف فایل‌های غیر ضروری، مقداری از آن را آزاد کنید.

سرعت سیستم را افزایش می‌دهید. کامپیوتری که دائم با فایل‌های غیرضروری سر و کار دارد، باید منابع اضافی را برای نگهداری آنها اختصاص دهد. حذف فایل‌های ناخواسته ممکن است به افزایش سرعت دانلود، بهبود عملکرد جریان و تسریع در اسکن ویروس کمک کند.

بدافزار را پاک می‌کنید. فایل‌های اضافی رایج‌ترین مکان برای مخفی شدن ویروس‌ها نیستند، اما ممکن است بدافزار در میان فایل‌هایی قرار بگیرد که ناخواسته در نظر گرفته می‌شوند. برای همین پاک کردن آنها حتی می‌تواند به پاک کردن فایل‌های خطرناک کمک کند.

با این حال، اگر مراقب نباشید، حذف فایل های ناخواسته نیز می‌تواند اثرات نه چندان مفیدی داشته باشد. مثلا کوکی‌های مرورگر وب می‌تواند ناخواسته در نظر گرفته شود، اما پاک کردن آنها شما را از اکانت‌های مربوط خارج می‌کند.

بسته به روشی که استفاده می‌کنید، پاک کردن فایل‌های ناخواسته می‌تواند موارد ذخیره شده در کلیپ بورد را حذف کند، جلسه فعلی مرورگر و فایل‌های گزارشی را که می‌تواند برای عیب یابی مشکلات استفاده شود حذف کند.

با این حال اگر آنچه را می‌خواهید حذف کنید با دقت برگزینید، هیچ مشکلی وجود ندارد. پس با روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11 همراه باشید.

روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

روش‌های مختلفی وجود دارد و اکثر آنها با هم همپوشانی دارند. در اینجا بهترین روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11 را می‌بینید که با ساده‌ترین راه‌ها شروع می‌شود.

Recycle Bin را خالی کنید

این روشی است که اغلب برای پاکسازی فایل‌های اضافی نادیده گرفته می‌شود اما بهترین گزینه است زیرا قبلا مشخص کرده‌اید که چه چیزی ارزش پاک شدن را دارد. هر فایلی که حذف کرده‌اید در Recycle Bin قرار می‌گیرد، اما تا زمانی که آن را خالی نکنید، برای همیشه پاک نمی‌شود.

Recycle Bin را باز کنید.

Empty Recycle Bin را انتخاب کنید و سپس Yes را بزنید.

روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

Temporary Files را حذف کنید

بعضی فایل‌های ناخواسته در ویندوز 11 به صورت Temporary Files وجود دارند. با وجود قابلیت Storage Sense، قابلیتی که فایل‌های موقت (از جمله فایل‌های Recycle Bin) را خودکار حذف می‌کند، حذف آنها به اندازه محتویات Recycle bin آسان است،

1- وارد Settings شوید و به System > Storage بروید.

2- Temporary files و سپس Remove files > Continue را انتخاب کنید.

روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

3- به صفحه قبل برگردید، اگر Storage Sense قبلا روشن نشده است، روشنش کنید و سپس Configure Storage Sense را برگزینید.

4- مطمئن شوید گزینه اول Keep Windows running smoothly فعال است. دکمه زیر Automatic User content cleanup را نیز روشن کنید.

5- روال پاکسازی مدنظرتان را تنظیم کنید.

هروقت روی Run Storage Sense بزنید، این اقدامات را به صورت درخواستی انجام می‌دهد.

Storage sense

سراغ Disk Cleanup بروید

Disk Cleanup ابزار داخلی ویندوز 11 برای پاک کردن فایل‌های بیهوده و یک روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11 است.

1- از طریق جستجو Disk Cleanup را باز کنید.

2- Clean up system files را بزنید و صبر کنید تا ویندوز محاسبه کند که با حذف این فایل‌های ناخواسته چقدر فضا آزاد می‌کنید.

3- کنار هرچه در لیست می‌خواهید حذف کنید علامت بزنید و سپس OK و Delete Files را برگزینید.

روش حذف فایل های اضافی در ویندوز 11

منبع:

مطالب مرتبط

>