نوعی سنگ عجیب در مریخ کشف شد

نوعی سنگ عجیب در مریخ کشف شد
نوعی سنگ عجیب در مریخ کشف شد

ناسا و دیگر آژانس های فضایی در تلاش هستند تا با انجام تحقیقاتی به کشف رازهای فضا دست یابند و حال اطلاعاتی درباره مریخ ارائه شده که عجیب است.

نوعی سنگ عجیب در مریخ کشف شد، به تازگی دانشمندان موفق شدند نوعی سنگ در مریخ کشف کنند که کمک شایانی به آنها در زمینه ساختار زمین شناسی این سیاره سرخ می کند. آنها معتقدند که مریخ براثر فعالیت های شدید آتشفشانی ایجاد شده و یک سیاره پر آتشفشان بود.

سنگ بستر Nili Fossae مریخ که دهانه Jezero هم دربرمی گیرد، تحت ماده معدنی آتشفشانی الیوین ساخته شده و این موضوع را مریخ نورد استقامت که در حال کاوش مریخ است، کشف کرد. چنین سنگی در دهانه گوسف مریخ هم رویت شده و آن توسط مریخ نورد اسپریت در سال 2010 کشف شد.

راف در بیانیه ای گفت: «این یک لحظه یورکا بود. من همان نوع بافت‌هایی را در سنگ‌های دهانه گوسف می‌دیدم که در نوع خاصی از سنگ‌های آتشفشانی که اینجا روی زمین یافت می‌شوند.»

مریخ یک سیاره پر رمز و راز

نوعی سنگ عجیب در مریخ کشف شد

این سنگ ایگنیمبریت است که از خاکستر، پوکه و جریان های آذرآواری فوران های آتشفشانی قدرتمند ایجاد می شود. راف گفت: “هیچ کس قبلا ایگنیمبریت ها را به عنوان توضیحی برای سنگ بستر غنی از الیوین در مریخ پیشنهاد نکرده بود.” ممکن است که این همان سنگی باشد که مریخ نورد استقامت در سال گذشته بر روی آن گرفت و نمونه برداری کرده است.

اگرچه محققان مدت‌هاست نظریه‌ای را مطرح کرده‌اند که آتشفشان‌ها مسئول تولید نیلی فوسه‌ها بوده‌اند، الیوین به هر حال یک کانی آتشفشانی است، شناسایی ایگنیمبریت، اگر درست ثابت شود، نشان می‌دهد که فوران‌ها بیشتر از آنچه قبلا تصور می‌شد فاجعه‌بارتر بوده‌اند.

راف در مورد فوران‌هایی که این فوران را ایجاد کرده‌اند، می‌گوید: تصور کنید ابری از گازهای داغ و خاکستر و سنگ معدنی تقریباً مذاب را در آغوش بکشید که ده‌ها مایل در چشم‌انداز جریان دارد و در لایه‌هایی به ضخامت صدها فوت انباشته می‌شود. برای تایید وجود ایگنیمبریت در مریخ، دانشمندان می‌گویند که باید سنگ‌ها را در یک آزمایشگاه زمینی مطالعه کنند، استدلال دیگری برای ماموریت برنامه‌ریزی شده بازگشت نمونه مریخ برای انتقال نمونه‌های گرفته شده توسط مریخ نورد استقامت به زمین است.

نتایج این مطالعه در مقاله ای در مجله Icarus در ماه جولای منتشر خواهد شد. بنابراین باید تا ماه جولای منتظر ماند و مشخص شود نتایج بدست آمده در تحقیقات دانشمندان چه چیزهای بیشتری را ارائه می دهد و مریخ چگونه سیاره ای بوده است.

منبع:

مطالب مرتبط

>