دانشمندان پیش بینی کردند بزودی جهان کوچک خواهد شد

دانشمندان پیش کردند بزودی جهان کوچک خواهد شد
دانشمندان پیش کردند بزودی جهان کوچک خواهد شد

به تازگی دانشمندان اکتشاف جدیدی داشتند و دریافتند که در میلیون ها سال آینده باید شاهد کوچک شدن جهان باشیم. فرآیندی که براثر یک انرژی تاریک متغیر رخ می دهد.

دانشمندان پیش کردند بزودی جهان کوچک خواهد شد، در مقاله جدید، سه دانشمند تلاش می‌کنند تا ماهیت انرژی تاریک را مدل‌سازی کنند و نیرویی مرموز که به نظر می‌رسد باعث انبساط سریع‌تر کیهان می‌شود.در مدل این تیم، انرژی تاریک یک نیروی ثابت طبیعی نیست، بلکه موجودی به نام quintessence است که می‌تواند در طول زمان پوسیده شود.

محققان دریافتند که حتی با وجود اینکه انبساط کیهان برای میلیاردها سال در حال افزایش است، نیروی دافع انرژی تاریک ممکن است در حال ضعیف شدن باشد.بر اساس مدل آنها، شتاب کیهان می تواند به سرعت در 65 میلیون سال آینده پایان یابد و سپس، در عرض 100 میلیون سال، جهان می تواند به طور کلی از انبساط خودداری کند و در مقابل می تواند وارد دوره ای از انقباض آهسته شود که میلیاردها سال بعد از آن پایان می یابد. اکنون با مرگ یا شاید تولد دوباره زمان و مکان رو به رو است.

Paul Steinhardt، یکی از نویسندگان این مطالعه، مدیر مرکز علوم نظری پرینستون در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی، گفت و این همه می تواند “به طرز قابل توجهی” به سرعت اتفاق بیفتد.

Steinhardt به Live Science گفت: “با بازگشت به زمان به 65 میلیون سال قبل، در آن زمان بود که سیارک Chicxulub با زمین برخورد کرد و دایناسورها را از بین برد.” در مقیاس کیهانی، 65 میلیون سال بسیار کوتاه است.

گری هینشاو، استاد فیزیک و نجوم در دانشگاه بریتیش کلمبیا که در این مطالعه شرکت نداشت، به لایو ساینس گفت: هیچ چیز درباره این نظریه بحث برانگیز یا غیرقابل قبول نیست.

با این حال، از آنجایی که این مدل تنها به مشاهدات گذشته انبساط وابسته است و به دلیل اینکه ماهیت فعلی انرژی تاریک در کیهان بسیار راز است، آزمایش پیش‌بینی‌های این مقاله در حال حاضر غیرممکن است. در حال حاضر، آنها فقط می توانند تئوری باقی بمانند.

از دهه 1990، دانشمندان دریافتند که انبساط کیهان در حال افزایش است. فضای بین کهکشان ها در حال حاضر سریعتر از میلیاردها سال پیش گسترش می یابد.

آیا میلیاردها سال دیگر جهان کوچک می شود؟

دانشمندان پیش کردند بزودی جهان کوچک خواهد شد

دانشمندان منبع اسرارآمیز این شتاب را انرژی تاریک نامیدند، موجودی نامرئی که به نظر می‌رسد برخلاف گرانش عمل می‌کند و عظیم‌ترین اجرام کیهان را به جای اینکه آنها را به هم نزدیک کند، دورتر می‌کشد.

اگرچه انرژی تاریک تقریباً 70 درصد از کل انرژی جرم-انرژی جهان را تشکیل می دهد، ویژگی های آن همچنان یک راز است.یک نظریه محبوب که توسط آلبرت انیشتین ارائه شده است، این است که انرژی تاریک یک ثابت کیهانی است، شکل تغییرناپذیری از انرژی که در تار و پود فضا-زمان تنیده شده است. اگر چنین است، و نیروی اعمال شده توسط انرژی تاریک هرگز نمی تواند تغییر کند، پس جهان باید برای همیشه به گسترش (و شتاب گرفتن) ادامه دهد.

با این حال، یک نظریه رقیب نشان می دهد که انرژی تاریک نیازی به ثابت بودن ندارد تا بتواند با مشاهدات انبساط کیهانی گذشته مطابقت داشته باشد.

در مقابل، انرژی تاریک ممکن است چیزی به نام Quintessence باشد که یک میدان پویا که در طول زمان تغییر می کند، باشد. برخلاف ثابت کیهان‌شناختی، ذات می‌تواند دافعه یا جذاب باشد، بسته به نسبت انرژی جنبشی و پتانسیل آن در یک زمان معین. در طول 14 میلیارد سال گذشته، کوئینتسانس دافعه بود.

با این حال، در بیشتر آن دوره، در مقایسه با تشعشع و ماده، سهم ناچیزی در انبساط کیهان داشت. این موضوع حدود پنج میلیارد سال پیش تغییر کرد، زمانی که ذات به جزء غالب تبدیل شد و اثر دافعه گرانشی آن باعث افزایش سرعت انبساط جهان شد.

Steinhardt گفت: “سوالی که ما در این مقاله مطرح می کنیم این است که “آیا این شتاب باید برای همیشه ادامه داشته باشد؟” “و اگر نه، چه جایگزین هایی وجود دارد، و چه زود ممکن است اوضاع تغییر کند؟”

منبع:

مطالب مرتبط

>