انفجار موتور موشک SpaceX Raptor 2

انفجار موتور موشک SpaceX Raptor 2
انفجار موتور موشک SpaceX Raptor 2

چند ماه گذشته، صحبت هایی مبنی بر خنثی شدن اولین پرواز آزمایشی مداری فضاپیمای استارشیپ توسط مقاماتی که بررسی زیست محیطی فرودگاه فضایی بوکا چیکا را به تعویق انداختند، شنیده می شد.

انفجار موتور موشک SpaceX Raptor 2 ، اما مشکل کمتری (اگر نه اصلی) مشکلات جدیدترین موتورهای موشک رپتور 2 باقی می ماند. اخیراً در مورد آزمایش های شلیک نیمکتی شناخته شده است که طی آن دو موتور رپتور 2 یکی پس از دیگری منفجر شدند.

اسپیس ایکس و مقامات آن در مورد این حادثه اظهار نظری نکرده اند. خود ایلان ماسک اخیراً مشغول خرید توییتر بوده است. اما، طبق منابع مختلف، هنگام آزمایش موتورهای رپتور 2، دو “صدا” در محل آزمایش مک گرگور، تگزاس شنیده شد.

این رویدادها توسط دوربین های نظارتی تیم فضانورد آماتور ناسا SpaceFlight ثبت شده است. ویدیوهای هر دو انفجار در بخش مربوطه در انجمن Reddit ارسال شده است. در اسپیس ایکس مرسوم است که موتورهای موشک را تحت بارهای شدید آزمایش می کنند تا در عمل عملکرد قابل قبول عناصر ساختاری را بررسی کنند. بنابراین در طول تست ها می توان انتظار هر چیزی تا نابودی موتورها را داشت.

انفجار موتور موشک SpaceX Raptor 2

موتورهای رپتور 2 که ده ها درصد نیروی رانش بیشتری نسبت به موتورهای نسل اول دارند، باید مبنایی برای پرتاب های تجاری معمولی Starship باشند. کارشناسان بر این باورند که بدون موتور موشک تولید انبوه، قابل استفاده مجدد و نگهداری آسان در مواجهه با رپتور 2، اسپیس ایکس در خطر ورشکستگی قرار دارد که توسط خود ایلان ماسک تایید شده است.

دو انفجار متوالی موتور در بستر آزمایشی با برنامه‌هایی برای شروع پروازهای منظم استارشیپ در هفته‌های آینده همخوانی ندارد. باید امیدوار بود که شرکت جزئیات این موضوع را به اشتراک بگذارد.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

رحیمه جهاندار

اگر چه در زمینه کارشناسی حقوق تحصیل کردم اما عاشق فناوریم که هر چقدر دربارش بنویسم کمه. تشنه فیلم و سریال هستم و کمی هم کتاب می خونم. امیدوارم محتوام برای شما مفید واقع بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *