اصول تبلیغات در گوگل ادز (Google ads)

اصول تبلیغات در گوگل ادز (Google ads)
اصول تبلیغات در گوگل ادز (Google ads)

گوگل، بزرگترین موتور جستجو در جهان است و در لیست برترین و موفق‌ترین شرکت‌ها قرار دارد. سرویس تبلیغاتی گوگل ادز که پیش از این به نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد، راهکاری برای معرفی کسب و کار و خدمات شما به کسانی که نیازمند استفاده از آن هستند. در واقع با راه اندازی کمپین تبلیغاتی خود در گوگل ادز (گوگل ادوردز) و درصورت رعایت قوانین گوگل ادز و بهینه‌سازی آن، شما در صدر نتایج گوگل قرار خواهید گرفت.

برای استفاده درست از این سرویس تبلیغاتی، نیازمند دانش و اطلاعات قوی هستید. برای اطلاع از قواعد و اصول گوگل ادز با ما در این مقاله همراه باشید.

در گذشته تبلیغات با استفاده از روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون و بیلبوردهای تبلیغاتی انجام می‌شد. امروزه شناخت برند و کسب‌و‌کار خود به دیگران برای فروش بیشتر و بهتر برای افراد صاحب کسب وکار بسیار مهم است. تبلیغات گوگل ادز (گوگل ادوردز) به شناخت و معرفی برندها به کاربران، کمک می کند و باعث افزایش بازدید وب‌سایت می‌شود.

اگر مطمئن نیستید که آیا سرویس تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادز (که قبلاً گوگل ادوردز نامیده می‌شد) سرمایه‌گذاری خوبی برای کسب و کار شما در سال 1401 و بعد از آن است یا خیر، پیشنهاد میکنیم که به چند آمار گوگل ادز نگاهی بیاندازید:

 • بیش از 80٪ از مشاغل جهانی به تبلیغات گوگل برای کمپین های PPC اعتماد دارند
 • میانگین CTR تبلیغات گوگل برای تبلیغاتی که در جایگاه اول قرار می گیرند 7.94٪ است.
 • مردم چهار برابر بیشتر از هر شبکه تبلیغاتی دیگری روی تبلیغات گوگل کلیک می کنند (63%)

تبلیغات گوگل ادز

هنگامی که در گوگل جستجو می‌کنید به غیر از نتایج جستجوی معمول، نتایجی را می‌‌بینید که با 2 کلمه Ad یا Sponsored به رنگ سبز یا مشکی نشانه گذاری شده‌اند.

به گفته گوگل دقت کنید:

“Only ads are paid, and they’ll always be labelled with ‘Sponsored’ or ‘Ad‘.”

 این نتایج در گوگل تبلیغات کلیکی و یا پولی نامیده می‌شود که قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد. برای تبلیغات گوگل لازم است به مجموعه برتینا مراجعه کنید، تا به راحتی تبلیغات گوگل را تجربه کنید.

اصولی که باید در گوگل ادز (گوگل ادوردز) رعایت کنید

یکی از رمزهای موفقیت در تبلیغات شرکت گوگل، رعایت اصول و قواعد این مجموعه است. اگر تبلیغ‌کنندگان قوانین گوگل ادز (گوگل ادوردز) را زیرپا بگذارند، گوگل تبلیغاتشان را توقیف می‌کند و تا زمان رفع شدن مشکل، از توقف تبلیغات دست نمی‌کشد.  البته ممکن است در پی عدم رعایت مجدد، گوگل اکانت شما را به حالت تعلیق در بیاورد.

 پس بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه خود با کارشناسان در این زمینه صحبت کنید. 

البته ممکن است در برخی مواقع گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز دچار اشتباه شود. که در این صورت اگر راهکار درست را بدانید میتوانید اکانت خود را نجات دهید.

 به صورت کلی سه 3 دسته موضوع وجود دارد که باعث توقیف تبلیغات گوگل می‌شود:

محتواهای ممنوع در گوگل ادوردز:

 تبلیغات گوگل اجازه انتشار هر نوع محتوایی را در سیستم نمی‌دهد و اگر طبق تشخیص و نظر گوگل قوانین در تبلیغات رعایت نشود آن را متوقف می‌کند. مهم‌ترین محتواهای ممنوع در تبلیغات گوگل ادز عبارت‌اند از:

 1. تبلیغات برای کالاهای تقلبی: برخی از تبلیغ‌کنندگان قصد تقلب دارند و سعی به معرفی محصول تقلبی خود به جای محصول اصلی را دارند. گوگل ادوردز به هیچ تبلیغ‌‌کننده‌ای اجازه تقلب نمی‌دهد و در صورت انجام آن تبلیغات گوگل برند را توقیف می‌کند. از نظر گوگل کالاهایی تقلبی هستند که از نام تجاری برند یا فروشگاهی دیگر استفاده کنند.
 • تبلیغ خدمات و محصولات خطرناک: گوگل ادورز با انتشار تبلیغات خطرناک مخالف است و به آن علاقه‌ای ندارد، به همین دلیل تبلیغاتی که ممکن است باعث خطر و آسیب به جامعه یا اموال افراد شود را توقیف می‌کند. تبلیغات فروش اسلحه یا این قبیل وسایل و حتی ارائه دستور ساخت آن‌ها، در گوگل ممنوع می‌باشد. گوگل ادز محتوای تبلیغ‌کنندگان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا در صورت وجود اثرات مخرب برای جامعه از ارائه آن جلوگیری کند.  
 • تبلیغ رفتارهای نا‌درست: گوگل ادز با تبلیغات مربوط به هک یا برنامه های غیر واقعی مخالف است و تقلب در خدمات مربوط به مدرسه و دانشگاه را یکی از مهم‌ترین تخلفات می‌‌داند. گوگل ادز به فرآیندی که قصد فریب یا دروغ‌گویی داشته باشد و باعث آسیب به افراد شود، علاقه‌ای ندارد.  
 • تبلیغات و محتوای نادرست: گوگل تبلیغات کاربرانی که محتوای آن‌ها، دارای خشونت، کینه و شوک باشد را مسدود می‌کند. مانند بسیاری از وب‌سایت‌هایی که محتوای نژادپرستانه، تصاویر اسیب به حیوانات و یا کودکان را منتشر می‌کنند.
اصول تبلیغات در گوگل ادز (Google ads)

رفتارهای ممنوعه در گوگل ادز:

 برخی از رفتارهای تبلیغ‌کنندگان، باعث توقیف تبلیغات گوگل آن‌ها می‌شود. رفتارهای مخربی که باعث از بین رفتن اعتماد گوگل و آسیب به کسب‌و‌کار می‌شود عبارت‌اند از:

 1. سواستفاده از شبکه گوگل: هدف گوگل ارائه تبلیغات مفید و هدفمند است، به همین دلیل گوگل ادز با تبلیغاتی که سعی در ایجاد اختلال در سایت‌ها دارند به صورت جدی برخورد می‌کند. در نتیجه هر زمانی که گوگل ادز تشخیص دهد شما قصد فریب آن را دارید یا برای سایت‌هایی دیگر اختلال ایجاد می‌کنید، تبلیغات شما را مسدود می‌کند.
 • سوء استفاده از کاربران: گوگل ادوردز برای اطلاعات کاربران ارزش قائل است و برای حفظ آن ها به کاربران اطمینان می‌دهد. گوگل برای اطلاعاتی مانند اطلاعات شناسنامه، آدرس ایمیل، لیست تماس‌ها و اطلاعات پزشکی بسیار اهمیت قائل است.
 • ارائه محتوای غیر‌مرتبط: هنگامی که گوگل متوجه شود، تبلیغ‌کنندگان قصد گمراهی و فریب مشتریان خود را دارند با آن‌ها به شدت برخورد می‌کند و تبلیغات را مسدود می‌کند.
اصول تبلیغات در گوگل ادز (Google ads)

محدودیت محتوا در تبلیغات گوگل ادز:

 گوگل با برخی از محتواها برای تبلیغات مشکلی ندارد اما به شرط اینکه محتوا مناسب با کاربر و مخاطب باشد، پس تبلیغات شما لازم است برای مکان جغرافیایی، جنسیت، سن و سایر ویژگی‌های مخاطبان تهیه شده باشد. در ادامه محتواهایی که تبلیغات آن‌ها توسط گوگل محدود می‌شوند را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 1. تبلیغ محصولات الکلی Alcoholic drinks: تبلیغ محصولات الکلی در برخی از کشورها برخلاف قوانین داخلی آن‌ها است. گوگل ادز هم به قوانین این کشورها احترام می‌گذارد و اجازه تبلیغات این از محصولات را نمی‌دهد.
 • تبلیغات قمار و شرط‌بندی: تبلیغات قمار و شرط‌بندی مانند تبلیغات الکلی در برخی از کشورها ممنوع است. گوگل ادز به قوانین داخلی کشورها احترام می‌گذارد و به تبلیغ‌کنندگان اجازه تبلیغات در این حوزه‌ها را نمی‌دهد.
 • تولید محتوا غیراخلاقی: در برخی از کشورها محتوای غیرخلاقی ممنوع است و گوگل ادز برای احترام به قوانین کشورها، تبلیغات و تولید محتوای غیر اخلاقی را ممنوع کرده است. محدودیت گوگل ادز براساس سن و قوانین محلی بر محتوایی که کاربران جستجو می‌کنند، اعمال می‌شود.
 • تبلیغات دارویی و درمانی: گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز برای تبلیغات دارویی اطمینان پیدا می‌کند که این دارو، تاییدیه‌ها و استاندارهای لازم را دارد. گوگل به برخی از محصولات دارویی هیچگاه اجازه تبلیغات نمی‌دهد و تبلیغ‌کنندگانی که قصد دارند محصولات خود را تبلیغ کنند، باید از گوگل مجوز بگیرند.
 • تبلیغات با محتوای سیاسی: اگر تبلیغاتی با محتوای سیاسی در وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرد، باید با توجه به قوانین داخلی کشور باشد.

رعایت سایر قوانین تبلیغات گوگل ادز

به جزء سه دسته از مهم‌ترین قوانین و اصول گوگل ادز، موضوع‌های دیگری نیز وجود دارد که تبلیغ‌کنندگان باید آن‌ها را رعایت کنند،‌ مانند:

رعایت قانون کپی رایت: گوگل ادز اجازه استفاده از اثری، بدون اجازه صاحب آن را به تبلیغ‌کنندگان نمی‌دهد. تبلیغ‌کنندگان باید به رعایت قانون کپی رایت بسیار دقت کنند.

لینک مشخص مقصد: گوگل اجازه هدایت کاربر به لینک صفحه‌ای که به شما ارتباطی ندارد، را نمی‌دهد.

و ده‌ها موارد دیگر که اگر به آن ها اهمیت ندهید باعث جریمه گوگل ادز می‌شوید.

سخن پایانی

با توجه به توضیحات داده شده در مقاله متوجه می‌شوید که گوگل تلاش می‌کند تا تبلیغات هدفمند و حرفه‌ای را به کاربران ارائه دهید. انجام اصول و قواعد تبلیغات گوگل به کاربرانی که قصد دارند تا مخاطبین بیشتری جذب کنند و شناخته شوند، کمک می‌کند تا جریمه نشوند.

برای انجام تبلیغات گوگل ادز و صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌توانید به بخش تبلیغات در گوگل برتینا مراجعه کنید و از مشاوره رایگان این مجموعه بهره‌مند شوید.

برتینا پارتنر رسمی گوگل، شرکت برتینا تنها نماینده رسمی گوگل در کشور است که گواهی این همکاری رسمی به نام BERTINA (نه به نام شرکت دیگری) تهیه شده است.

شرکت برتینا تنها نماینده رسمی گوگل در کشور است که گواهی این همکاری رسمی به نام BERTINA (نه به نام شرکت دیگری) تهیه شده است.

 با این کار تبلیغات را به راحتی انجام دهید و مناسب‌ترین آن را برای کسب‌و‌کار خود با مشاوره کارشناسان مجرب مجموعه، انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *