آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11
آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

دانستن بیشتر در مورد سلامت باتری لپ‌تاپ و زیر نظر گرفتن آن، فقط یک دستور لازم دارد. در این مطلب با آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 آشنا می شوید.

گزارش باتری را می توان به راحتی با استفاده از Windows Terminal با اجرای یک فرمان تک خطی تولید کرد. البته باید بدانید که اگر در حال ایجاد گزارش در مورد یک سیستم جدید هستید، ممکن است در مقایسه با سیستمی که حداقل چند چرخه شارژ را پشت سر گذاشته است، اطلاعات و آمار مفیدی به شما ندهد. با آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 همراه باشید.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 از Windows Terminal

برای ایجاد گزارش باتری، به منوی Start بروید و Terminal را تایپ کنید. روی Terminal از نتایج جستجو کلیک راست کنید و برای ادامه Run as administrator را بزنید.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

سپس یک صفحه UAC (User Account Control) ظاهر می‎‌شود. اگر به عنوان مدیر وارد نشده‌اید، اطلاعات ورود را بزنید. در غیر این صورت، برای ادامه روی دکمه Yes کلیک کنید.

UAC

اکنون در پنجره ترمینال، روی آیکون chevron (فلش رو به پایین) و سپس Command Prompt کلیک کنید. با این کار Command Prompt در یک تب جداگانه باز می‌شود.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

در صفحه Command Prompt کد زیر را وارد کنید و Enter را بزنید.

powercfg/batteryreport
کد تولید گزارش باتری

پس از اجرای موفقیت آمیز، دستور گزارش را در مسیر C:\Users\<YourUsername>\battery-report.html ذخیره می‌ کند.

خواندن گزارش باتری

پس از دانلود گزارش روی سیستم، می‌ توانید آن را بخوانید و اطلاعات باتری را بررسی کنید. اگرچه خواندن گزارش کار سختی نیست و برای استفاده آسان کاربر طراحی شده، ما برای راحتی شما خلاصه کوچکی از نحوه درک بیشترش آورده‌ ایم تا آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 را به طور کامل یاد بگیرید.

ابتدا به دایرکتوری بروید و روی فایل دابل کلیک کنید تا باز شود. گزارش به عنوان یک فایل HTML ذخیره می‌شود و در مرورگر پیش فرض شما باز می‌شود.

Battery report

سپس به بخش Installed batteries بروید و Design Capacity و Full Charge Capacity را مقایسه کنید. اگر Full charge capacity به میزان قابل توجهی کمتر (50٪ یا بیشتر) باشد، وقت آن است که باتری را تعویض کنید.

خواندن گزارش باتری

Recent Usage اطلاعات مربوط به زمانی که رایانه شما در حالت فعال، متصل به برق یا در حالت تعلیق بوده را نشان می‌دهد.

آمار دقیق مصرف باتری لپ تاپ ویندوز را هم در این قسمت می توانید ببینید.

Recent Usage

قسمت Usage history هم اطلاعات کل مدت زمان باتری و مدت زمان کل AC را نشان می‌دهد.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

در نهایت بخش Battery life estimates تخلیه باتری مشاهده شده توسط سیستم را نشان می‌دهد. در آخرین لیست، سیستم تخمینی از عمر باتری را بر اساس داده‌ها نمایش می‌دهد. آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 بدین ترتیب است.

عمر تخمینی باتری

میزان مصرف باتری هر برنامه را از تنظیمات بررسی کنید

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 به اینجا ختم نمی شود. ویندوز 11 این امکان را هم به شما می دهد که میزان مصرف باتری دستگاه را بر اساس هر برنامه از تنظیمات بررسی کنید. اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا یک برنامه در پس‌ زمینه مقدار قابل توجهی باتری مصرف می‌ کند، می‌ تواند مفید باشد.

برای بررسی میزان مصرف باتری از این طریق، به منوی Start بروید و روی آیکون تنظیمات کلیک کنید. همچنین می توانید کلیدهای Windows+I را روی صفحه کلید فشار دهید تا برنامه باز شود.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

سپس از سمت چپ روی زبانه System کلیک کنید.

System

پس از آن، از سمت راست پنجره، روی کاشی Power & Battery کلیک کنید تا ادامه دهید.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

اکنون به قسمت Battery usage per app اسکرول کنید. می توانید لیست برنامه هایی که باتری شما را مصرف می کنند را به ترتیب نزولی مشاهده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از نوار جستجو یک برنامه خاص را از لیست جستجو کنید یا فهرست را به ترتیب Background use، Name و Overall usage با استفاده از منوی کشویی موجود مرتب کنید.

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11

آموزش دریافت گزارش باتری در ویندوز 11 را یاد گرفتید. حالا به راحتی می توانید تشخیص دهید کدام برنامه مصرف باتری زیادی دارید و دست به اقدام بزنید.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *