علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟
علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

یخچال، یکی از لوازم خانگی برقی پرمصرف و پر اهمیت است که شیوه زندگی افراد را متحول کرده و عملکرد آن انعکاسی روشن از پیشرفت جامعه است. به همین دلیل خرابی های این دستگاه می تواند ناامید کننده بوده و برای افراد در نگهداری و ذخیره مواد غذایی اختلال ایجاد کند.
یکسره کار کردن یخچال یکی از مشکلات شایعی است که در این دستگاه ها ایجاد شده و بسیاری از کاربران از آن شکایت دارند. در این مقاله با استفاده از نقطه نظرات ماهان سرویس، مرکز تخصصی تعمیر یخچال در کرج،  به دلایل  این مشکل در یخچال پرداخته شده است.

اجزای اصلی یخچال کدامند؟

ابتدا لازم است به‌طور مختصر به مهمترین قطعات یخچال اشاره کرد. 

کمپرسور
کمپرسور به عنوان قلب یخچال شناخته شده و مبرد را در سراسر سیستم به گردش در می آورد سپس به قسمت گرم مدار فشار آورده و مبرد را داغ می‌ کند.

کندانسور
کندانسور شامل میله های فلزی است که در پشت یخچال قرار داشته و معمولا با گرد و غبار پوشیده می شود. در داخل این میله های فلزی، مبرد خنک شده و متراکم می گردد به این معنی که از گاز دوباره به مایع تبدیل می شود.

اواپراتور
اواپراتورها در داخل یخچال قرار دارند و شامل قسمتی هستند که باعث خنک شدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال می شوند و همانطور که مبرد از طریق تبخیر از مایع به گاز تبدیل می شود اواپراتور اطراف آن را خنک نموده و محیط مناسبی را برای نگهداری مواد غذایی ایجاد می ‌کند.

ترموستات
ترموستات در یخچال با نظارت بر دما و سپس خاموش و روشن کردن کمپرسور فرایند خنک سازی را کنترل می کند. هنگامی که حسگر یخچال حس می کند که داخل یخچال به اندازه کافی سرد است کمپرسور را خاموش می ‌کند و اگر گرمای بیش از حد را حس کند کمپرسور را روشن می کند و دوباره فرایند خنک سازی آغاز می شود.

لوله مویین
لوله مویین، لوله نازکی است که به عنوان یک دستگاه انبساط عمل می ‌کند. مبرد مایع از طریق لوله مویین هدایت شده و به محیط کم فشار اواپراتور اسپری می ‌شود.

دریچه انبساط
این دریچه که به آن دستگاه کنترل جریان نیز می گویند جریان مایع مبرد به اواپراتور را کنترل می کند. این دریچه در واقع یک دستگاه بسیار کوچک است که به تغییرات دمایی مبرد حساس است.

مبرد
مبرد که همچنین به عنوان خنک‌کننده نیز شناخته می شود، مایعی است که چرخه تبرید را ادامه می‌ دهد و در واقع یک ماده شیمیایی توسعه یافته است که می ‌تواند به طور متناوب بین گاز داغ و مایع خنک باشد.
در قرن بیستم فلوئور کربن ها به ویژه  CFCها یک انتخاب رایج به عنوان مبرد بودند. با این حال امروزه آنها با مبردهای سازگار با محیط زیست مانند R-600A، R-290  و غیره جایگزین شده اند.

علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

نحوه عملکرد یخچال

یخچال به این ترتیب کار می ‌کند که باعث می‌شود مبرد در گردش در داخل از مایع به گاز تبدیل شود. این فرایند که تبخیر نامیده می شود ناحیه اطراف را خنک نموده و اثر مورد نظر را ایجاد می کند. برای درک بهتر این اثر می‌ توانید ۲ تا ۳ قطره الکل را روی پوست خود بریزید و صبر کنید تا تبخیر شود همانطور که الکل از روی پوست تبخیر می شود احساس سرما می کنید. این همان اصلی است که به ما در ذخیره ایمن مواد غذایی در یخچال کمک می ‌کند.
برای شروع فرایند تبخیر و تبدیل مبرد از مایع به گاز،  فشار وارد بر مبرد باید از طریق خروجی به نام لوله مویین کاهش یابد. هنگامی که محتویات را در فضای باز با فشار پایین رها می کنید از مایع به گاز تبدیل می‌شود.
برای تداوم عملکرد یخچال باید مبرد گازی به حالت مایع بازگردد بنابراین گاز باید دوباره تحت فشار و دمای بالا فشرده شود، اینجاست که کمپرسور وارد عمل می ‌شود.
کمپرسور اثری مشابه پمپ را ارائه می‌دهد، هنگام پمپاژ و فشرده سازی هوا افزایش گرما در پمپ حس می‌شود.
هنگامی که کمپرسور کار خود را انجام داد گاز باید تحت فشار بالا و داغ باشد ، بنابراین در کندانسوری که در پشت یخچال نصب شده است خنک می شود تا محتویات آن توسط هوای محیط خنک شود. هنگامی که گاز در داخل کندانسور خنک شد با اینکه تحت فشار بالا است، دوباره به مایع تبدیل می شود و سپس مبرد مایع به اواپراتور باز می‌گردد، جایی که فرایند دوباره شروع می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت سه مرحله ساده برای کارکرد یخچال انجام می شود که شامل موارد زیر است:
– مبرد خنک در اطراف مواد غذایی نگهداری شده در یخچال پخش می شود.
– این مبرد گرما را از مواد غذایی جذب می کند.
– مبرد ، گرمای جذب شده را به محیط نسبتا خنک بیرون منتقل می‌کند.

دلایل یکسره کار کردن یخچال چیست؟

علت های زیادی برای یکسره کار کردن یخچال وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

– قرار نداشتن یخچال در جای مناسب مانند قرار گرفتن در کنار وسایل گرمازا مانند گاز، آبگرمکن یا پکیج
– کم بودن گاز یخچال
– خراب شدن تایمر دیفراست دستگاه
– خراب شدن کمپرسور یخچال
– درگیر شدن کندانسور یا کویل های آن با گرد و غبار و چربی
– فرسودگی و پاره شدن درزگیرهای لاستیکی دور درب یخچال
– خراب شدن ترموستات دستگاه
– خراب شدن برد اصلی یخچال
– باز و بسته کردن زیاد درب یخچال

همانطور که ذکر شد ، یکسره کار کردن یخچال می تواند علت های مختلفی داشته باشد. لذا تشخیص علت اصلی یکسره کار کردن یخچال و فریزر ، نیاز به بررسی دقیق توسط تعمیرکار مجاز دارد تا نسبت به رفع آن اقدام شود. 
چنانچه یخچال یا فریزر شما به این مشکل دچار شده است لازم است در کمترین زمان نسبت به تعمیر آن اقدام شود تا از سوختن کمپرسور و قطعات گرانقیمت یخچال جلوگیری شود. 

چنانچه ساکن کرج و مناطق اطراف هستید برای تعمیر یخچال و لوازم خانگی، می توانید با ماهان سرویس تماس بگیرید.
علاوه بر تعمیر انواع یخچال، تعمیر لباسشویی در کرج و تعمیر ماشین ظرفشویی در کرج نیز توسط ماهان سرویس انجام می شود. 
تلفن : 09353001695
www.arvandoxin.com

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *