همه چیز در مورد دستگاه تصفیه هوا

همه چیز در مورد دستگاه تصفیه هوا
همه چیز در مورد دستگاه تصفیه هوا

عملکرد دستگاه تصفیه هوا به چه صورت است؟ انواع دستگاه تصفیه هوا و مزایای آن چیست؟ برای آشنا شدن با این دستگاه و کاربرد های آن با هون لند همراه باشید.

در شهرهای عظیم و بزرگ با وجود ماشین آلات امکان وجود آلاینده ها و ذرات معلق می باشد، که سلامتی انسان را به خطر می اندازد. پس با این وجود باید برای سلامتی هوای اطرفمان کارهایی بکنیم. باید بدانید که کارهایی است که، شما می توانید با انجام آن ها از خود مراقبت نمایید.    

بسیاری از افراد هستند که، حدود یک سوم زندگی را در خانه می گذرانند. پیشنهاد ما به شما این است که در خانه خود از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. البته شما از دستگاه تصفیه هوا می توانید هم در خانه و هم در محل کار استفاده کنید. پس برای اینکه متوجه شوید که چه نوع دستگاهی برای شما مناسب است با ما در ادامه این مطالب همراه باشید.  

چند نمونه  دستگاه تصفیه هوا موجود می باشد؟

باید دستگاه تصفیه هوا را نسبت به محیط و فضای موجود خریداری کنید. دستگاه تصفیه هوا در محیط خانه ، محیط کاری و اداری ، اتومبیل یا فضاهای پزشکی و صنعتی کاربرد دارد.

دستگاه تصفیه هوای رومیزی

از دستگاه تصفیه هوای رومیزی می توانید، در منزل و محل کار  استفاده نمایید. این دستگاه در اندازه های کوچک و متوسط عرضه می شود. 

دستگاه تصفیه هوای ایستاده

دستگاه تصفیه هوای ایستاده از ابعاد بزرگتری نسبت به دستگاه تصفیه هوای رومیزی برخوردار است که می توانید از این نوع دستگاه در منازل، ادارات و شرکت ها استفاده نمایید.

دستگاه تصفیه هوای ایستاده

دستگاه تصفیه هوای همراه

دستگاه تصفیه هوای همراه را می توانید به صورت آویز استفاده نمایید. این دستگاه آلاینده هایی که  اطراف بینی هستند را مکش می کند و آلاینده ها را از شما دور می کند.

دستگاه تصفیه هوای اتومبیل

از اسم دستگاه مشخص است که از آن می توانید در اتومبیل استفاده کنید. این نوع دستگاه بر روی کنسول یا داشبورد نصب می شود و از طریق فندک اتومبیل می توانید آن را شارژ نمایید. این نوع دستگاه برای شهرهای بزرگ که آلاینده های زیادی دارد مناسب است. در ضمن نباید این دستگاه را در برابر نور آفتاب و گرما قرار دهید.   

دستگاه تصفیه هوا چه مزایایی دارد؟

نفس کشیدن شما زمانی لذت بخش است که، شما ذرات معلق و آلاینده هایی مثل گرد وغبار، میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها و دود موجود در هوا را تنفس نکنید. تعداد بسیار زیادی از افراد هستند که، به دلیل زندگی در شهرهای بزرگ و وجود ماشین آلات دچار بیماری های تنفسی مانند آلرژی و آسم شده اند. تنفس هوای پاک برای افراد سالمند و کودکان بسیار مهم تر است. طبیعتا اگر شما هوای بدون آلاینده و ذرات معلق را تنفس کنید از بسیاری از بیماری های تنفسی جلوگیری کرده اید.   

پس با این وجود باید در نظر داشته باشید که برای زندگی در شهرهای بزرگ و با آلاینده های خطرناک نیاز به دستگاه تصفیه هوا الزامی است. بستن درب و پنجره ها نمی تواند جلوی آلاینده ها  را بگیرد. دستگاه تصفیه هوا می تواند جلوی ریزترین ذرات را بگیرد. 

دستگاه تصفیه هوا به چه صورت عمل می کند؟

استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط های بسته امکان‌پذیر است. از استفاده دستگاه تصفیه هوا در محیط های باز خود داری کنید. از دستگاه تصفیه هوا می توانید در محیط های بسته مانند: خانه ها، ادارات واتاق ها که ارتباط فضایی داخلی و خارجی حداقلی دارند مورد استفاده قرار دهید. در ضمن دمای هوا هیچ تاثیری بر روی دستگاه ندارد.

انتخاب دستگاه تصفیه هوا بر اساس میزان تصفیه هوا در ساعت یا شاخص CADR می باشد. مدت زمان تصفیه هوا باید در نیم ساعت انجام شود، پس دستگاه تصفیه هوا را بر اساس اندازه محیط انتخاب نمایید. اندازه دستگاه و فیلترهای هپا، کربن فعال و فیلتر ذرات جامد یا پیش فیلتر توانایی دستگاه را مشخص می کند.

فیلتر هپا مهمترین فیلتر دستگاه تصفیه هوا می باشد. این فیلتر می تواند ذرات بسیار ریز را جذب کند. اندازه ذرات قابل جذب برای فیلتر هپا می تواند حتی تا 0.3 میکرون هم برسد. این فیلتر قابل شستشو نمی باشد و باید به کمک پرتاب باد یا مکش هوا آن را تمیز کنید. 

جذب ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون را فیلتر ذرات جامد یا پیش فیلتر به عهده دارد. این فیلتر قابل شستشو می باشد و از فیلتر های دیگر زودتر کثیف می شود. این طراحی باعث شده که فیلتر هپا که از همه فیلترها گرانتر است دیرتر کثیف شود و دیرتر احتیاج به تعویض داشته باشد. 

بعضی از دستگاه ها هستند که با سیستم یونیزاسیون کار می کنند و محیط را کاملا تمیز می نمایند. استفاده از دستگاه های تصفیه هوا باید به صورت 24 ساعته باشد تا هوای مطلوب تری داشته باشید.

ویژگی هایی یک دستگاه تصفیه هوای با کیفیت چیست؟

داشتن خدمات پس از فروش و گارانتی یکی از ویژگی های این دستگاه است. موقع خرید باید به گارانتی و خدمات پس از فروش در مدت زمان قابل قبول دقت نمایید. با داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش شما می توانید بدون هیچگونه نگرانی دستگاه خود را درست کنید. با مشورت گرفتن از کارشناسان هون لند می توانید با محصولات ما آشنا شوید. 

قیمت پایین و به صرفه بودن دستگاه هم جزئی از ویژگی های دستگاه است. تعداد بسیار زیادی دستگاه تصفیه ها با قیمت ها و کیفیت های مختلف در بازار وجود دارد. باید بدانید که هیچ نیازی نیست که شما یک دستگاه تصفیه هوای گران‌قیمت را خریداری نمایید.

دستگاهی را انتخاب کنید که اندازه و قدرت آن مناسب محیط شما باشد. دستگاه تصفیه هوا را بر اساس شرایط محیطی انتخاب نمایید.

بی سرو صدا بودن دستگاه بسیار ضروری و مهم است. به دلیل اینکه این دستگاه در یک جای بسته است باید بسیار بی سرو صدا باشد. صدای تقریبی دستگاه باید به اندازه یک فن باشد نه بیشتر.     

داشتن فیلترهای مناسب هم یکی از ویژگی های بسیار مهم دستگاه است. انتخاب دستگاه تصفیه هوا با فیلتر های مناسب بسیار با اهمیت است. 

فیلتر هپا

تعویض فیلتر ها بسیار هزینه بر می باشند؛ پس در انتخاب دستگاه دقت نمایید. از دستگاه هایی استفاده کنید که فیلتر های آن ها در مدت زمان طولانی تری تعویض شوند. تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا باید در طی مدت 6 ماه تا 1 سال انجام شود. مصرف برق دستگاه های تصفیه هوا به دلیل داشتن موتورهای کوچک برای فن بسیار پایین است.

 

ویژگی هایی یک دستگاه تصفیه هوای با کیفیت چیست؟

مزایای دستگاه های تصفیه هوا چیست؟

  • از بین بردن بوهای نا مطبوع مانند سیگار، فاضلاب و …
  • هوای محیط را برای افرادی که بیماری های تنفسی دارند پاکسازی می کند 
  • موادی که موجب حملات تنفسی و تحریک کننده آلرژی هستند را نابود می کند
  • میکروب ها را نابود می کند
  • تاثیر مثبت بر خلق و خوی شما و احساس آرامش بیشتر
  • پاکسازی محیط از هر گونه مواد مانند غبار، پرز فرش و …

در چه محیط هایی ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا با اهمیت تر می باشد؟

در مواقعی که هوا سرد می شود وارونگی هوا رخ می دهد. در چنین شرایطی هوای سرد در مجاورت زمین از چرخش هوا جلوگیری می کند و موجب می شود که آلاینده ها بر روی زمین باقی بمانند. در شهرهای بزرگ به دستگاه های تصفیه هوا بسیار نیاز می باشد، به دلیل اینکه احتراق بنزین و دوده های آلودگی بیشتر است.

نکات مهم برای نگهداری و مراقبت از دستگاه تصفیه هوا.

حدود 30 تا 70 سانتی متر دستگاه را ازهر طرف ازدیوار فاصله دهید. در آشپزخانه از دستگاه تصفیه هوا استفاده نکنید به این دلیل که ذرات معلق روغنی در هوا موجب کم شدن عمر فیلترها می شود.

نصب دستگاه تصفیه هوا به چه صورت است؟

دستگاه تصفیه هوا را می توان به راحتی نصب کرد. فیلترها به صورت وکیوم در دستگاه قرار دارند. لطفا قبل از اولین استفاده آن ها رااز پلاستیک خارج نمایید و بعد آن ها را در داخل دستگاه قرار دهید. با زدن دوشاخه دستگاه در پریز برق دستگاه شروع به کار می کند.  

تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را چه زمانی باید انجام داد؟

عمر دستگاه تصفیه هوا بستگی به تعویض فیلترها دارد، پس هر چه مدت زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا کمتر باشد، عمر آن بیشتر است. همانطور که در قسمت بالا گفته شد، در هوای سرد وارونگی هوا اتفاق می افتد، پس بهترین زمان برای تعویض فیلترها دراوایل پاییز می باشد.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *