علت و علائم نشت گاز از یخچال

علت و علائم نشت گاز از یخچال
علت و علائم نشت گاز از یخچال

اکنون تصور زندگی بدون یخچال دشوار است، انواع مختلف از این دستگاه ها در بازار موجود هستند که دارای ظرفیت، محفظه و کمپرسور های متفاوت هستند. اما اصل عملکرد آنها یکسان بوده و مبتنی بر انتقال گرما با تغییر حالت ترمودینامیکی در انتقال فاز تبخیر و تراکم مبرد می باشد که شامل گاز فریون است. این گاز، بی رنگ و با سیالیت بالا است. یکی از شایع ترین خرابی های یخچال نیز خالی شدن گاز فریون یخچال می باشد.
فریون، یک گاز بی اثر و بی بو است که در فشار اتمسفر و در دمای زیر صفر می جوشد. اما کمپرسور چنان فشاری ایجاد می کند که مبرد قبل از اینکه به گاز در اواپراتور تبدیل شود به مایع، متراکم شده و مدار ها را گرم می کند.

فرایند خنک سازی محفظه های یخچال به مقدار معینی مبرد نیاز دارد و نشتی گاز مبرد سردی دستگاه را کاهش می دهد. زیرا مقدار ناکافی فریون تعادل حرارتی را مختل نموده و از گرمای کمتری برای تبخیر استفاده می کند. در این مطلب ، سامان سرویس مرکز تخصصی تعمیر یخچال در مشهد ، نکاتی را درباره خرابی های مرتبط با نشتی گاز یخچال، بیان کرده است.

علائم نشت گاز از یخچال شامل چیست؟

طبقه‌بندی خطای نشت گاز یخچال به تنهایی، تقریباً غیر ممکن است. معمولا نشت مبرد با علائم غیر مستقیمی مشخص می شود که شامل موارد زیر می باشند :
– کاهش تدریجی دما در محفظه ی فریزر با کارکرد کمپرسور
– ایجاد شدن لایه های یخ یا برفک روی دیواره اواپراتور دستگاه
– عملکرد بدون توقف کمپرسور تبرید یخچال
– عدم روشن شدن یخچال
با توجه به بی بو بودن گاز  یخچال، تشخیص نشت از طریق بو امکان‌پذیر نیست.
اما هنگامی که کاربران از بوی نامطبوع یخچال خود شکایت می‌کنند و آن را با نشت گاز یخچال مرتبط می‌دانند حق با آنهاست. درست است که این گاز بی رنگ و بی بو است اما به تدریج در سوراخ های میکروسکوپی تبخیر می شود و آب و هوا در این سلول ها تغییر می یابد و باعث ایجاد ریز ذرات پاتوژنی می شوند که بوی نامطبوع ایجاد می کنند و این مسئله به دلیل رطوبت زیاد است.

علت و علائم نشت گاز از یخچال 

مهمترین علت نشت گاز یخچال چیست؟

در بیشتر موارد نشتی در سیستم حرکت گاز در نقاط لحیم کاری شده با دمای بالا یا در اتصالات قفل شدنی رخ می دهد. ترک ها ممکن است به دلیل لرزش در حین کار دستگاه یا به دلیل آسیب مکانیکی دریافتی هنگام جابجایی یخچال ایجاد شوند. اگر در هنگام نصب اتصالات قفل شدنی قوانین نصب رعایت نشده باشد احتمال خروج گاز از طریق نشت در این نقاط  زیاد است.
نشت گاز در یخچال می تواند در اواپراتور نیز رخ دهد. با توجه به اینکه این قطعه از آلومینیوم ساخته شده است و شرایط عملکرد آن مستلزم وجود رطوبت است، خوردگی رخ می‌دهد که منجر به ایجاد ریز ترک ها می شود.
پر استرس ترین و محتمل ترین مکان برای نشت گاز، واحد کندانسور است که در لوله های آن به دلیل فشار زیاد احتمال بروز ترک و شکاف وجود دارد.
با توجه به این که ممکن است همه مکان هایی که گاز از آنجا نشت پیدا کرده است برای تعمیر در دسترس نباشند، به عنوان مثال اگر لوله ها بین دیواره های جانبی و پوشش داخلی دستگاه باشند امکان دسترسی به منطقه آسیب‌دیده وجود ندارد، بنابراین در این صورت تعویض دستگاه یک راه حل منطقی تر خواهد بود.
گاهی حین کار یخچال، لرزشی رخ می دهد که منبع آن کمپرسور است که علیرغم این که روی کمک فنر نصب شده است خاموش کردن آن کاملاً غیر ممکن است. در فرایند عملکرد طولانی مدت، ریز ترک ها افزایش یافته و به منافذ بزرگ تری تبدیل می شوند که عامل اصلی نشت مبرد هستند.

نحوه نشت یابی گاز در یخچال چگونه انجام می شود؟

در بیشتر موارد جستجوی نقص با بازرسی بصری انجام می گیرد. نه تنها سطوح اواپراطور و کندانسور بلکه کمپرسور، فیلتر خشک کن و غیره نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. اغلب یک لایه روغن در مکان هایی که مبرد در یخچال نشت می کند و آثار اکسید ظاهر می شود روی لوله های مسی ظاهر می گردد. در برخی موارد استفاده از تجهیزات ویژه مانند لامپ های هالوژنی و آشکار ساز های نشت الکترونیکی ضروری است.
در صورتی که گاز یخچال به طور کامل خارج شده باشد و امکان یافتن بصری ترک وجود نداشته باشد فشار در مدار با گاز، اغلب با نیتروژن افزایش می یابد. پس از آن لوله ها شسته می‌شوند و نشت ها با ظاهر شدن حباب ها مشخص می شوند. چنین کاری فقط باید توسط یک تعمیرکار ماهر و متخصص در زمینه تعمیر یخچال انجام شود، زیرا انجام این کار بدون تجربه کافی و دارا بودن تجهیزات ویژه غیر ممکن است.

اگر ساکن هر منطقه از مشهد هستید ، تعمیرات یخچال و فریزر در منزل را به سامان سرویس بسپارید. تعمیر انواع یخچال ایرانی و خارجی، تعمیر یخچال بوش در مشهد و تعمیر یخچال ال جی در مشهد ، در منزل انجام می شود. 
09152066168
www.samanserviceco.com

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *