نکاتی برای نظافت و بهداشت استخر

نکاتی برای نظافت و بهداشت استخر
نکاتی برای نظافت و بهداشت استخر

اگر می خواهید مطمئن شوید که استخر شما سالم و تمیز است علاوه بر رعایت نکات بهداشتی استخر، نگهداری مناسب از آن نیز ضروری است. در این مقاله چند مرحله‌ ساده که باید بخشی از روال طبیعی مراقبت و نگهداری از استخر و داشتن یک محیط بهداشتی باشد را بیان می ‌کنیم. به این ترتیب می‌ توانید همیشه استخری شفاف داشته و از آن استفاده کنید.
هنگامی که صحبت از مراقبت از استخر و بهداشت آن می شود باید سه نکته را  در نظر داشته باشید که شامل گردش آب، تمیز کردن و توجه به آب از نظر شیمی باشد.

برای اطمینان از بهداشت و نگهداری استخر چه کارهایی باید انجام داد؟

اطمینان از گردش و جریان آب

برای گردش و جریان آب پمپ استخر را ۸ تا ۱۲ ساعت در روز فعال کنید.
اگر فشار بالای psi 10-15  است، فیلترها را شسته و تمیز کنید.
اسکیمر و سبد پمپ را تمیز کنید.
جت ها را به صورت دایره ای و رو به پایین نگه دارید.
تعمیر، نگهداری و بهداشت استخر با گردش آب شروع می شود، زیرا اگر آب استخر حرکت نکند پمپ آن توان پمپ کردن آب را نداشته و آب فیلتر نمی شود، در نتیجه برای تمیز نگه داشتن استخر ، درگیر یک مبارزه سخت خواهید بود و این به آن دلیل است که آب راکد بستر مناسبی برای رشد جلبک ها است.
چند بخش وجود دارد که سیستم گردش آب استخر را تشکیل می دهد. این بخش ها شامل اسکیمر، پمپ، فیلتر و جت ها می باشند. اگر هر یک از این قطعات به طور قابل توجهی با مشکل مواجه شوند کیفیت آب استخر کاهش می یابد. نحوه عملکرد استخر برای تمیز نگه داشتن و گردش آب شامل موارد زیر است:
پمپ در استخر، آب را از طریق اسکیمر می مکد سپس آب از طریق پمپ به داخل فیلتر می ‌رود و فیلتر ذراتی که آب استخر را کثیف می کنند پاک می کند و آب از طریق جت های استخر به داخل استخر رانده می شود.
بنابراین پمپ استخر به نوعی مانند قلب استخر است که از طریق سیستم فیلتراسیون، خاک و زباله و سایر ناخالصی ها را پاک می کند و باعث بازگشت آب تمیز به استخر می شود.

نکاتی برای نظافت و بهداشت استخر

فعال سازی پمپ استخر

بهتر است ۸ تا ۱۲ ساعت در روز پمپ استخر را روشن کنید. به عبارت دیگر هر چه بیشتر سیستم فیلتراسیون خود را اجرا کنید آب تمیز تر خواهد بود و زمان کمتری برای تمیز کردن جلبک ها یا متعادل کردن آب سخت صرف خواهید کرد. 
اگر در آب و هوای گرم تری قرار دارید باید پمپ خود را کمی بیشتر در روز اجرا کنید ، به همین دلیل بهتر است که از پمپ های استخری با ساعت متغیر استفاده کنید. زیرا آنها در طول روز با سرعت کمتری کار می کنند که باعث صرفه جویی در هزینه انرژی و ایجاد صدای کمتر می‌شود.

در صورت لزوم فیلترهای استخر را شسته و تمیز کنید.

هنگامی که گیج فیلتر استخر حدود psi10 بالاتر از حد عادی است ممکن است زمان شستشوی معکوس فیلتر باشد. در صورتی که از فیلتر کارتریج استفاده می کنید باید کارتریج فیلتر خود را تمیز کنید.

تمیز کردن سبد اسکیمر

یک یا دو بار در هفته سبد اسکیمر استخر خود را تمیز کنید. تمیز کردن مرتب سبدهای اسکیمر و پمپ برای نگهداری کلی استخر بسیار مهم است. سبدهای اسکیمر باعث می شود پمپ برای چرخاندن آب سخت‌تر کار کند که این مسئله می ‌تواند طول عمر پمپ را کاهش داده و به مهر و موم های آن فشار وارد کند. علاوه بر این موجوداتی مانند قورباغه ممکن است در اسکیمر گیر کنند بنابراین باید مطمئن شوید که به موقع حذف می شوند.
برای تمیز کردن سبد اسکیمر به سادگی پمپ استخر خود را خاموش نموده و این سبد قابل جابجایی را از زیر اسکیمر بیرون آورده و خالی کنید. هر چند وقت یک بار نیز لازم است فیلتر پمپ استخر خود را تمیز کنید اما نباید این کار را به دفعات انجام دهید زیرا اسکیمر زباله ها را به خود می ‌گیرد.

زاویه دادن به جت های استخر

یکی دیگر از تنظیمات آسان این است که مطمئن شوید جت های استخر به سمت اسکیمر قرار دارند تا آب به صورت دایره ای بچرخد  که در این صورت اسکیمر می ‌تواند راحت ‌تر از شر زباله ها خلاص شود. همچنین به زاویه دادن جت ها به سمت پایین کمک می کنند تا آب در کف استخر نیز گردش کند. اگر قسمت هایی از استخر مانند پله ها، نردبان ها، شکاف ها و گوشه های استخر وجود دارد که تامین آب در آنجا مشکل است می‌توانید جت ها را به آن سمت زاویه دهید.

نحوه تمیز کردن استخر

گام بعدی در تعمیر، نگهداری و بهداشت استخر، تمیز کردن آن است که شامل برس کشیدن استخر، پاک کردن زباله ها از روی سطح آب و وکیوم کردن آنها می باشد. به طور کلی تمیز کردن استخر به صورت دستی یک بخش عادی است در بهداشت استخر است مگر اینکه یک پاک کننده رباتیک استخر داشته باشید. برای تمیز کردن دستی استخر می توانید موارد زیر را انجام دهید:

برس کشیدن سطح استخر

تمیز کردن دیواره های استخر باعث جلوگیری از ایجاد جلبک، لکه و غیره می‌ شود. انجام این کار به ویژه در اطراف نواحی که آب جریان ندارد مانند پله ها، نردبان ها، شکاف ها و زیر اسکیمر الزامی است.

تمیز کردن سطح آب

استفاده از توری و چنگک برگ و زباله های بزرگ روی سطح آب را از بین می برد. این زباله ها می توانند به ته استخر رفته و باعث کثیفی آب شوند.

وکیوم کردن

جارو کشیدن استخر یکی دیگر از بخش های ضروری حذف زباله هایی است که می تواند گردش آب را کاهش داده و به استخر شما آسیب برسانند.
برای این کار می‌توانید از شیلنگ و میله های جاروبرقی که از طریق صفحه وکیوم به اسکیمر متصل شده‌اند استفاده کنید.

توجه به آب از نظر ترکیب شیمیایی

برای بررسی آب از نظر شیمی:
– هفته ای یک الی دو بار آب استخر را آزمایش کنید.
– PH  و خاصیت قلیایی آب را متعادل کنید.
از ضدعفونی کننده ها بر روی سطوح استفاده کنید.
برای اینکه استخر خود را در یک شرایط عالی نگهدارید باید آب آن را در جریان نگه داشته و همچنین از فیلتر شدن درست آن اطمینان حاصل کنید. زباله ها و برگ ها را از روی آب تمیز کنید و ترکیبات شیمیایی آب خود را متعادل نگه دارید.

سرویس و نگهداری تجهیزات استخر را به تاسیسات لطفی بسپارید

استخر دارای تجهیزاتی است که به مرور زمان دچار استهلاک شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. 
تاسیسات لطفی در تمام مناطق تهران و کرج امکان خدمت رسانی دارد. فروش تجهیزات استخر در کرج ، فروش انواع پمپ آب استخری ، فروش انواع فیلتر شنی فایبرگلاس و…  توسط تاسیسات لطفی با امکان نصب در صوت درخواست، انجام می شود. 
۰۹۱۲۵۶۴۱۲۲۴ 
www.tmilofti.ir

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *