10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2

10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2
10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2

آپدیت 2022 ویندوز 11 آمده است. این آپدیت که با نام 22H2 نیز شناخته می‌شود، حین توسعه با اسم رمز Sun Valley 2 شناخته می‌شد. با ویندوز 11، مایکروسافت به یک چرخه انتشار سالانه آپدیت‌های اصلی رفته است و برنامه آپدیت دو بار در سال ویندوز 10 را پشت سر گذاشته است. در این مطلب با 10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 آشنا می‌شویم.

Task Manager جدید

Task Manager ویندوز 11 در 22H2 در حالت تاریک.

اولین مورد از 10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 تسک منیجر به روز است. رابط Task Manager تغییر زیادی نکرده است اما مدرن شده. از Dark Mode پشتیبانی می‌کند و رنگ سایه ستون‌های برگه Processes را خودتان انتخاب می‌کنید.

در تب Processes گزینه Efficiency Mode است که می‌توانید دستی برای فرآیندهای خاص و کاهش مصرف انرژی فعال کنید. برخی فرآیندها خودکار از این تکنیک استفاده می‌کنند.

کشیدن و رها کردن در Taskbar

10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2

اکنون می‌توانید آیتم‌ها را روی تسک بار بکشید و رها کنید. اگرچه وقتی چیزی را روی آن می‌کشید، دایره ممنوع را مشاهده می‌کنید اما وقتی روی آیکون برنامه بکشید، ویندوز 11 به پنجره مربوط سوئیچ می‌کند و می‌توانید مستقیم روی آن پنجره بکشید و رها کنید.

زبانه‌ها در File Explorer

تب ها در فایل اکسپلورر ویندوز 11.

در 10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 فایل اکسپلورر سرانجام Tab را اضافه کرد. File Explorer یک نوار برگه بالای هر پنجره دارد. از میانبرهای کیبورد مانند Ctrl+T برای باز کردن برگه جدید و Ctrl+W برای بستن برگه فعلی، کشیدن و رها کردن برگه‌ها برای جابجایی آن‌ها و وسط کلیک روی پوشه‌ها برای باز کردن آنها در یک برگه جدید استفاده کنید. روی لینک‌ها با کلیک وسط کلیک کنید تا آنها را در یک برگه جدید در مرورگر وب باز کنید.

بهبودهای Snap

Snap Layouts در ویندوز 11.

Snap Layouts و Snap Groups یکی از بهترین پیشرفت‌های ویندوز 11 هستند.

اکنون وقتی پنجره‌ای را روی دسکتاپ جابه‌جا کنید، یک دستگیره در بالای صفحه نمایش می‌بینید که می‌توانید جای پنجره‌ها را در شبکه Snap Layouts انتخاب کنید.

Windows+Z را فشار دهید، شبکه Snap Layouts با اعداد ظاهر می‌شود. یکی از اعداد ظاهر شده را فشار دهید تا مکانی برای پنجره انتخاب شود.

وقتی پنجره‌ای را به یک طرف صفحه می‌چسبانید، سه برگه Edge را که اخیرا استفاده شده‌اند به عنوان گزینه‌هایی که می‌توانید کنار پنجره بچسبانید می‌بینید. همانطور که برگه‌های Edge را در Alt+Tab می‌بینید.

می‌توانید تمام این ویژگی‌ها را از برنامه Settings در Settings > Multitasking > Snap پیکربندی کنید.

بهبودهای منوی استارت

پوشه های برنامه منوی استارت در ویندوز 11.

پوشه‌های میانبر برنامه در آپدیت 2022 به منوی استارت باز می‌گردند.

در قسمت Pinned منوی Start، فقط آیکون یک برنامه را بکشید و روی آیکون برنامه دیگر رها کنید. یک پوشه حاوی هر دو آیکون دریافت می‌کنید. روی آن کلیک کنید تا باز شود، نام بگذارید و سایر آیکون‌ها را رویش بکشید تا به پوشه اضافه شود.

اکنون می‌توانید از مسیر Settings > Personalization > Start طرح‌بندی‌های اضافی را برای منوی Start برگزینید و برنامه‌های پین‌ شده یا موارد بیشتری را که به‌طور خودکار توصیه می‌شود، ببینید. این هم یکی دیگر از 10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 است.

اتصال بلوتوث در تسک بار

منوی تنظیمات سریع بلوتوث در ویندوز 11 22H2.

Quick Settings تغییرات زیادی داشته که یکی از بهترین‌هایش امکان مشاهده دستگاه‌های بلوتوث، اتصال به آنها و قطع ارتباط با آنها بدون باز کردن Settings است.

درست مانند وای‌فای Quick Settings را باز کنید، روی فلش سمت راست آیکون بلوتوث کلیک کنید و لیستی از دستگاه‌های بلوتوث جفت‌شده و دستگاه‌های بلوتوث نزدیک را ببینید.

صف پرینت جدید

گفتگوی چاپ ویندوز 11.

هم دیالوگ باکس پرینت و هم پنجره Print Queue طراحی جدید و زیبایی دارند. آنها از Dark Mode و کشف و نصب خودکار پرینتر بدون مراجعه به Settings پشتیبانی می‌کنند.

Live Captions برای هر صوتی

زیرنویس زنده در ویندوز 11.

وقتی Live Captions فعال باشد، ویندوز خودکار برای هر صدایی که پخش می‌شود زیرنویس دارد. صدا به صورت محلی نوشته می‌شود و در فضای ابری آپلود نمی‌شود.

برای فعال کردن آن Live Captions را در منوی استارت جستجو کنید یا روی دکمه منوی Quick Settings در سمت چپ ساعت در تسک بار کلیک کنید، Accessibility را بزنید و روی Live Captions کلیک کنید.

بهبود تغییر ولوم صدا

نشانگر سطح صدا در ویندوز 11 22H2.

ویندوز 11 اکنون نوار تغییر صدای جدیدی دارد است که وقتی از کلیدهای تنظیم صدای کیبورد استفاده کنید ظاهر می‌شود.

جالب‌تر اینکه می‌توانید نشانگر ماوس را روی آیکون صدا در تسک بار نگه دارید و با چرخ ماوس صدا را افزایش یا کاهش دهید.

دو برنامه جدید شامل ویرایشگر ویدیو

Clipchamp در ویندوز 11.

یکی دیگر از 10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 دو برنامه داخلی است: Clipchamp و Family.

Clipchamp عضویت رایگان و پریمیوم دارد. راهی آسان برای ویرایش فیلم، ایجاد کلیپ، افزودن صدا و ارسال ویدیو در قالب وب است.

ویندوز اکنون شامل برنامه Family نیز می‌شود که با Microsoft Family Safety کار می‌کند و والدین می‌توانند برای بازی محدودیت زمانی ایجاد کنند، به درخواست‌ حساب‌های فرزندانشان برای زمان بیشتر پاسخ دهند، فیلتر محتوا را پیکربندی کنند و مکان‌ها را به اشتراک بگذارند.

10 قابلیت آپدیت جدید ویندوز 11 22H2 این موارد و بسیاری دیگر هستند. از راهنمای نحوه ارتقای ویندوز 11 به 22H2 غافل نشوید.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *