نحوه استفاده از Snipping Tool در مک

نحوه استفاده از Snipping Tool در مک
نحوه استفاده از Snipping Tool در مک

در مک مانند ویندوز می‌ توانید قسمت‌ هایی از صفحه را با برنامه Screenshot داخلی برش دهید و ذخیره کنید. با نحوه استفاده از Snipping Tool در مک همراه باشید.

برخلاف ویندوز، مک برنامه رسمی Snipping Tool را ندارد اما می توانید عملکردهای مشابهی را با برنامه Screenshot داخلی به دست آورید. همانطور که از نام آن پیداست، برای گرفتن اسکرین شات از قسمت خاصی از صفحه نمایش مفید است.

برای گرفتن اسکرین شات نیازی به نصب برنامه شخص ثالث ندارید، زیرا ابزار ضبط macOS این کار را به خوبی انجام می دهد. بنابراین، اگر اخیرا از ویندوز تغییر کاربری داده‌ اید، به خواندن ادامه دهید تا نحوه استفاده از Snipping Tool در مک را ببینید.

Snipping Tool در مک چگونه کار می کند؟

برنامه Screenshot در مک به شما امکان می دهد از کل صفحه یا قسمت خاصی از صفحه اسکرین شات بگیرید. همچنین می توانید از آن برای گرفتن یک پنجره خاص استفاده کنید. بیایید ببینیم نحوه استفاده از Snipping Tool در مک چگونه است.

نکته: ابزار snipping یا capture مک در همه جا کار نمی کند. به عنوان مثال، به دلیل محدودیت‌های مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) نمی‌ توانید از برنامه‌ های خاصی (مثلا اپل تی‌ وی و نتفلیکس) در مک اسکرین شات بگیرید.

نحوه استفاده از Snipping Tool در مک به این شکل است که ابتدا باید کلیدهای Shift + Command + 4 را همزمان بفشارید.

هنگامی که این کار را انجام می دهید، یک خط تیره روی صفحه ظاهر می شود. می توانید آن را بکشید تا قسمت خاصی از صفحه را بگیرید.

قسمتی از صفحه که قرار است گرفته شود تاریک می شود. اگر می‌خواهید هنگام استفاده از ابزار snipping ناحیه تاریک را جا به‌ جا کنید، نوار Space را حین کشیدن آن نگه دارید. همچنین می‌ توانید مکان‌ نما را هم در اسکرین‌ شات‌ های مک نشان دهید.

برای توقف استفاده از Snipping Tool، کلید Esc را بزنید یا صفحه لمسی را فشار دهید. اگر از ماوس استفاده می‌ کنید راست کلیک یا Control Click کنید.

برای ثبت کل یک پنجره می توانید از Snipping Tool استفاده کنید. کلیدهای Shift + Command + 4 + Space Bar را به طور همزمان فشار دهید و مکان نما با آیکون دوربین جایگزین می شود.

آیکون را روی هر پنجره ای روی صفحه نگه دارید تا آبی یا زرد برجسته شود

ایجاد Snippets در Mac با استفاده از Snipping Tool

وقتی آماده گرفتن عکس بودید، صفحه لمسی یا ماوس را رها کنید. یک تصویر کوچک در گوشه سمت راست مک شما ظاهر می شود. برای ویرایش یا حاشیه نویسی با استفاده از آیفون یا آیپد می توانید روی آن کلیک کنید.

اگر تصویر کوچک را با استفاده از ترک پد به سمت راست بلغزانید، در دسکتاپ ذخیره می شود. اگر کاری انجام ندهید، پس از چند ثانیه به طور خودکار ذخیره می شود.

همچنین می توانید با فشار دادن Command + Shift + 5 روی صفحه کلید از Snipping Tool مک استفاده کنید. با فشار دادن کلیدها، برنامه Screenshot با لیستی از گزینه ها در پایین صفحه باز می شود.

فریم را به قسمتی از صفحه که می خواهید برش دهید بکشید و روی Capture کلیک کنید. توجه داشته باشید که وقتی Snipping Tool را با فشار دادن Command + Shift + 5 باز می کنید، ناحیه خارج از قاب تیره می شود.

برش در مک با برنامه اسکرین شات

اگر از مک با macOS Mojave یا بالاتر استفاده می‌ کنید، می‌توانید مکان پیش‌فرض اسکرین‌ شات‌هایی را که می‌ گیرید تغییر دهید. برنامه Screenshot را با فشار دادن Command + Shift + 5 باز کنید و روی Options کلیک کنید.

از منوی کشویی روی Other Locations کلیک کنید و مکان پیش فرض جدید را برای اسکرین شات ها انتخاب کنید

اضافه کردن Snipping Tool به Touch Bar

با نحوه استفاده از Snipping Tool در مک آشنا شدید. اگر این ابزار برایتان مفید است شاید بخواهید دسترسی آسانتری به آن داشته باشید.

اگر از فشار دادن همزمان تعداد زیادی کلید راضی نیستید و مک بوک با نوار لمسی دارید، می توانید میانبر برنامه Screenshot را به نوار لمسی اضافه کنید.

به System Preferences > Keyboard > Keyboard بروید.
روی منوی کشویی کنار Touch Bar shows کلیک کنید و روی App Controls کلیک کنید.

بر روی Customize Control Strip کلیک کنید.

لیستی از آیکون های میانبرهای برنامه روی صفحه ظاهر می شود. روی میانبر Screenshot کلیک کنید و آن را به نوار لمسی پایین بکشید. به طور خودکار به آن اضافه می شود.

چند راه متداول برای تعمیر نوار لمسی مک بوک در صورتی که چیزی نمایش داده نمی شود وجود دارد، اما احتمال خرابی نوار لمسی بسیار کم است.

هنگامی که میانبر را اضافه کردید، تنها کاری که برای باز کردن Snipping Tool باید انجام دهید این است که روی آیکون دوربین در نوار لمسی کلیک کنید، فریم را به ناحیه ای که می خواهید عکس بگیرید بکشید و Capture را بزنید.

افزودن میانبر برای Snipping Tool به نوار لمسی مک

نحوه استفاده از Snipping Tool در مک به این ترتیب است. برای آموزش استفاده از Snipping Tool در ویندوز 10 نحوه اسکرین شات گرفتن در ویندوز 10 را ببینید.

بیشتر بخوانید:
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *