راهنمای کامل ترخیص کالای صادراتی

راهنمای کامل ترخیص کالای صادراتی
راهنمای کامل ترخیص کالای صادراتی

امور گمرکی و ترخیص کالای صادراتی یکی از مهم‌ترین مراحل فعالیت صادراتی است. به مجموعه‌ای از اقدامات که بر اساس آن یک کالا مجوز صدور به یک کشور را پیدا می‌کند ترخیص کالا گفته می‌شود. ترخیص کالای صادراتی، تفاوت کمی با ترخیص وارداتی دارد و در گمرک‌های هر کشوری صورت می‌گیرد. کالاها بعد از ورود به گمرک با طی‌شدن برخی مراحل خاص، مجوزهای لازم برای ورود و خروج از یک کشور را دریافت می‌کنند. قبل از آشنایی با مراحل ترخیص کالاهای صادراتی لازم است بدانید که گاهی اوقات صادرکنندگان اقدام به انجام کار می‌کنند.

در برخی مواقع، صادرکننده می‌تواند شخصی را به‌عنوان نماینده از طرف خود اعلام کند و در مقابل دستمزدی به آن شخص پرداخت کند. این شخص که مسئولیت انجام این امور را می‌پذیرد، ترخیص‌کار نام دارد.

مراحل ترخیص کالای صادراتی

ترخیص کالا، می‌تواند شرایط‌ بسیاری داشته باشد و مراحل آن ممکن است مدت‌زمان آن کم‌ و زیاد شود. در واقع در امر ترخیص کالا، همه چیز به تجربه صادرکننده و ترخیص‌کار بستگی دارد؛ لذا فرایند ترخیص کالا بسیار پیچیده بوده؛ اما به‌طورکلی این فرایند را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی EPL
  • دریافت کوتاژ در دایره احراز هویت و تعیین مسیر
  • کنترل و ارزیابی کالا
  • اخذ مجوزهای لازم
  • بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس
  • پرداخت به صندوق و صدور سند ترخیص کالای صادراتی
  • انبارداری و اجازه بارگیری
  • خروج کالا از گمرک

این مراحل معمولاً در اکثر گمرک‌ها به‌صورت کلی طی می‌شوند؛ اما جزئیات و فرایندهای مربوط به آن‌ها متفاوت است که دچار تغییر می‎شود.

مزایای ترخیص کالای صادراتی از گمرک

مطمئناً طی‌کردن مراحل سخت ترخیص کالا، مزایای نیز برای صادرکنندگان دارد که این مزایا به شرح زیر هستند.

قانونی شدن تجارت کالا

یکی از اصلی‌ترین مزایای ترخیص کالای صادراتی قانونی شدن تجارت است. ترخیص کالا و طی‌کردن مراحل قانونی آن از طریق گمرک، باعث می‎شود تا مبادله آن نیز جنبه قانونی و رسمی پیدا کند.

تعیین ارزش گمرکی کالای صادراتی

از دیگر مزایای ترخیص کالا از گمرک، می‌توان به تعیین ارزش و قیمت کالاهای موردنظر، طی این فرایند اشاره کرد. بر اساس قانون، نهادهای رسمی پیش‌تر اقدام به ارزش‌گذاری قیمتی کالاهای صادراتی می‌کنند و آن‌ها را در اختیار ارگان‌های مختلف مانند گمرک قرار می‌دهند.

پرداخت هزینه‌های گمرکی

با استفاده از فرایند ترخیص کالا، صادرکنندگان می‌توانند هزینه‌های لازم برای ورود و یا خروج کالاهای موردنظر را پرداخت کنند. به همین دلیل، نیازی نیست تا مراحل دیگری را برای پرداخت هزینه‌های مانند مالیات طی کنند.

رویه‌های گمرکی برای صادرات کالا و ترخیص آن‌ها از گمرک

همان‌طور که بیان شد، مراحل ترخیص کالای صادراتی از گمرک‌ها، معمولاً در بسیاری از کشورها یکسان است؛ اما رویه‌ها و جزئیات آن‌ها ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. این جزئیات مربوط به فرایندهای گمرکی، برای بسیاری از تجار و صادرکنندگان اهمیت بسیار زیادی دارد و این افراد باید در هر مرحله یک سری فعالیت‌های خاص را انجام دهند. این رویه‌ها بر اساس مراجعه به واحدهای مختلف گمرک به ترتیب به‌صورت زیر هستند.

انبارداری

در اولین مرحله، صادرکننده و یا ترخیص‌کار باید کالای خود را وارد گمرک کرده و در آنجا انبار کند. در این مرحله افراد بیش از هر چیزی با واحد انبارداری در ارتباط هستید. در ابتدا باید اجازه ورود کالا به گمرک را دریافت کنید و بعد از آن به سراغ توزین یا همان وزن کردن وسیله حمل کالا رفته و برگه مربوط به باسکول را دریافت کنید. در نهایت بعد از تأیید مسئولین مربوطه، وسیله حمل‌ونقل می‌تواند وارد گمرک شود.

واحد ترانزیت

در واحد ترانزیت صادرکننده باید اقدام به تنظیم اظهارنامه گمرکی کالای موردنظر خود کند. این مرحله به‌دور اظهاری و یا تنظیم اظهارنامه از راه دور نیز معروف است. در این مرحله از ترخیص کالای صادراتی از گمرک، کارشناسان واحد ترانزیت مدارک مربوط به برگه باسکول و همچنین اظهارنامه را دریافت و آن را بررسی می‌کنند. مدارک وسیله حمل‌ونقل و همچنین پلمب الصاقی در این مرحله بررسی می‎شود.

درب خروج گمرک

در این مرحله مقدمات خروج کالا از گمرک کم‌کم فراهم می‎شود. در این مرحله ممکن است ارزیابی‌ها و اقدامات از جمله الصاق دوباره پلمب صورت می‌گیرد.

امور مالی

پس از سپری کردن مراحل قبلی، کالای شما تقریباً آماده خروج از گمرک و مرز است. برخی از اقدامات و پرداخت هزینه‌های گمرکی در این مرحله انجام می‎شود. هزینه‌های ترخیص کالای صادراتی از گمرک نیز یکی از هزینه‌های صادراتی محسوب می‎شود.

البته لازم به ذکر است که در میان مراحلی که بیان کردیم، ممکن است برخی از فرایندهای دیگر نیز گنجانده شود. به‌عنوان‌مثال در هر مرحله از ترخیص کالا، درصورتی‌که کالای شما نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشد، دوباره بررسی خواهد شد. حتی در برخی از شرایط ممکن است اظهارنامه شما تطابق نداشته باشد. در این حالت، صورت‌جلسه مغایرتی نوشته شده و به دایره قضایی ارجاع داده می‎شود.

ترخیص صادراتی با سپاهان همراه

ترخیص کالا یکی از مهم‌ترین مراحل در روند صادرات کالاها است که باید به‌درستی انجام شود. شرکت بازرگانی سپاهان همراه به آدرس اینترنتی www.sepahanhamrah.com به‌عنوان ترخیص‌کار و كارگزار رسمی گمرک يكی از معتبر‌ترین مجموعه‌های خدماتی در زمينه ترخیص کالا از گمركات كشور است. این شرکت بازرگانی به‌منظور انجام تمامی امور ترخیص کالا می‌تواند به شما مشتری محترم کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس برقرار کنید.

بیشتر بخوانید:
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *