آشنایی با انواع تیرچه کرومیت و بتنی در شهر مفتول

آشنایی با انواع تیرچه کرومیت و بتنی در شهر مفتول
آشنایی با انواع تیرچه کرومیت و بتنی در شهر مفتول

تیرچه به عضوی از ساختمان گفته می‌شود که به صورت پیش ساخته است. از این قطعه فولادی در بین ستون‌های ساختمان، دیوار و تیرهای ساختمان استفاده می‌شود. به طور کلی عملکرد اصلی تیرچه پشتیبانی ساختمان در برابر نیرو و بارهای زنده و مرده است. به طور کلی تیرچه به نوعی تیر گفته می‌شود که فاصله‌های کوتاه را پوشش می‌دهد. جنس تیرچه‌ها معمولا از چوب، فولاد و بتن است. هر کدام از آن‌ها نیز کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند. طریقه اجرای تیرچه‌ها به صورت موازی روی تیرهای اصلی یا دیوارهای باربر است.

تیرچه‌ها دارای انواع مختلفی هستند. تیرچه بتنی ، تیرچه فلزی، سفالی، صنعتی و نیازیت انواع آن‌ها هستند. در این میان پرکاربردترین تیرچه‌ها که در صنعت ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد تیرچه بتنی و کرومیت است. به منظور خرید تیرچه بتنی و تیرچه کرومیت لازم است با مشخصات این تیرچه‌ها آشنا شوید. در ادامه در مورد مشخصات و قیمت تیرچه بتنی و تیرچه کرومیت به طور کلی توضیح می‌دهیم.

آشنایی با تیرچه کرومیت یا فلزی

آشنایی با تیرچه کرومیت یا فلزی

تیرچه کرومیت یکی از انواع تیرچه است. این محصول با نام تیرچه فولادی با جان باز نیز شناخته می‌شود. به صورت خرپای دو سر ساده اجرا می‌گردد. اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت شامل بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی است. بال تحتانی بخشی است که به عنوان عضو کششی خرپا عمل می‌کند. این بخش از تسمه ساخته می‌شود. وظیفه بال تحتانی در واقع تحمل نیروی بارهای وارده در مراحل بارگزاری است.

بخش دیگر تیرچه کرومیت اعضای قطری هستند. این قسمت از میلگرد ساخته می‌شود. اعضای قطری به عنوان عضو مورب خرپا عمل می‌کنند. این بخش از طریق جوش به نبشی و ورق متصل می‌شود. از طریق همکاری اعضای دیگر این بخش ایستایی لازم را به منظور تحمل بارهای وارد شده ایجاد می‌کند.

سومین بخش از تیرچه کرومیت یا فلزی بال فوقانی است. این بخش توسط یک تسمه و دو میلگرد، نبشی و ناودانی ساخته شده است و در درون بتن قرار می‌گیرد. در زمان بارگزاری، حمل و نقل و بتن ریزی این قسمت متحمل وزن مرده سقف و وزن تیرچه است.

دو بال فوقانی و تحتانی به نام جان باز تیرچه شناخته می‌شوند. این بخش‌ها توسط میلگرد خم به یکدیگر متصل می‌شوند. در زمان استفاده از تیرچه کرومیت به منظور پر کردن فاصله بین تیرچه‌ها از بلوک‌های پیش ساخته بتنی، سفالی و طاق ضربی استفاده می‌شود.

استفاده از این محصول دارای مزایای زیادی است. رایج‌ترین مزایای استفاده از تیرچه کرومیت شامل موارد زیر است:

  • وزن این محصول پایین است بنابراین سرعت کار با آن افزایش پیدا می‌کند.
  • استفاده از آن سبب کاهش وزن سقف در سازه تا حدود 30 درصد می‌شود.
  • سبب ایجاد پوششی یکپارچه در سقف و اسکلت می‌شود.
  • با استفاده از این تیرچه به راحتی می‌توان در چند مرحله بتن ریزی را انجام داد و از طرف دیگر سبب صرفه جویی در هزینه می‌شود.
  • سبب خنثی کردن تنش‌های موجود در بتن ناشی از گرما و سرما می‌شود.

آشنایی با تیرچه بتنی یا بلوک

آشنایی با تیرچه بتنی یا بلوک

همانطور که گفته شد یکی از انواع تیرچه‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی، تیرچه بتنی است. به این تیرچه، تیرچه بلوک نیز گفته می‌شود. ساختار اصلی تیرچه بتنی به صورت پیش ساخته از میلگرد ساده و بتن است. به منظور ساخت این تیرچه از یک آرماتور فولادی در بخش بال بالایی، دو آرماتور در بال پایینی، چند آرماتور به صورت زیگزاگ در دو بال پایینی و بالایی استفاده می‌شود که تمامی موارد نامبرده به یکدیگر جوش می‌خورند. تیرچه بتنی کاربرد بسیار گسترده‌ای داشته و در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این تیرچه امکان ساخت برج و ساختمان‌های بسیار بلند به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

انواع تیرچه بتنی شامل تیرچه خرپایی و پیش تنیده است. تیرچه خرپایی از میلگرد و بتن ساخته می‌شود. به طور کلی ابعاد این تیرچه بر اساس عواملی نظیر اندازه دهانه و مقدار باری که قرار است متحمل شود متفاوت است. میلگردهای این تیرچه به صورت زیگزاگ و طولی بوده و حالت خرپا دارند. استفاده از این تیرچه مقاومت ساختمان در برابر نیروهای کششی و برشی را افزایش می‌دهد.

دومین نوع تیرچه پیش تنیده است که از سیم‌های فولادی با قطر 5 میلی‌متر ساخته می‌شود. این سیم‌ها توسط دستگاه مخصوص کشیده شده و بتن‌ریزی روی آن صورت می‌گیرد. پس از آنکه بتن محکم شد، مفتول از آن خارج می‌شود. استفاده از این نوع تیرچه سبب صرفه‌جویی در هزینه پروژه می‌شود. به منظور خرید و استعلام قیمت  تیرچه بتنی با شماره 02154483 تماس بگیرید.

به منظور اطلاع از قیمت محصولات و انواع محصولات مفتولی با شهر مفتول در ارتباط باشید. جهت ارتباط با ما با شماره 02154483 تماس بگیرید و یا به سایت شهر مفتول مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *