آموزش انتخاب ساعت مچی مناسب مچ دست

آموزش انتخاب ساعت مچی مناسب مچ دست
آموزش انتخاب ساعت مچی مناسب مچ دست

ساعت مچی به عنوان یک اکسسوری لوکس که بیانگر سبک سلیقه شماست، مهم است چطور روی مچ به نمایش گذاشته می‌شود. اگر در هنگام خرید ساعت مچی به یکسری نکات ریز مثل سایز ساعت روی مچ دقت نکنید، در طولانی مدت و در زمان استفاده روزمره ممکن است اذیت شوید. با یک انتخاب درست، در استفاده مداوم و روزمره خستگی برای شما به‌وجود نمی‌آورد. یکی از سوالات مهم که گاها خریدار فراموش می‌کند که به آن توجه کند، همین انتخاب سایز ساعت مچی مناسب با مچ است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

اهمیت انتخاب سایز ساعت مچی مناسب

هدف شما از خرید یک ساعت مچی اورجینال چیست؟ به غیر از ماهیت اصلی ساعت که نمادی از یک اکسسوری لوکس برای نمایش زمان می‌باشد. قطعا می‌خواهید از این اکسسوری زیبا برای داشتن یک استایل کامل و شیک استفاده کنید. اگر ساعت درستی را انتخاب نکنید، قطعا در استفاده روزمره و طولانی مدت ساعت روی دست شما مزاحمت ایجاد می‌کند و ترجیح میدهید آن را از روی مچ باز کنید. اما خب چطور باید از این اتفاق جلوگیری کرد؟ برای اینکه در هنگام خرید ساعت مناسب خودتان دچار مشکل نشوید باید به سایز عرض و ضخامت قاب، سایز بند و وزن ساعت توجه کنید. توجه به این نکات چه در خرید آنلاین ساعت مچی و‌ چه حضوری فرقی نمی‌کند.

قدم اول، نحوه اندازه گیری سایز مچ دست

قبل از هر چیزی نیاز است سایز مچ دستتان را بدست بیاورید. برای این کار به یک متر خیاطی یا کاغذ و خط کش نیاز دارید.

  1. اگر متر خیاطی دارید کافیه متر را دور مچ خود، دقیقا جایی که ساعت را میبندید قرار بدید و محل اتصال را مشخص کنید، این سایز مچ دست شماست.
  2. اگر از کاغذ استفاده می‌کنید، یک کاغذ نواری را برش دهید و روی مچ دست جایی که ساعت را میبندید قرار بدید و محل اتصال کاغذ را با خودکار علامت بزنید، سپس کاغذ را صاف روی خط کش بزارید و سایز مچ دستتان را بدست بیاورید.
  3. فقط باید دقت کنید محلی که اندازه میگیرید روی استخوان مچ و همچنین خیلی بالاتر از مچ دست، نباشد.

تقریبا می‌توان گفت سایز استاندارد مچ دست برای آقایان بین 14 تا 19 و برای خانم‌های بین 11 تا 17 سانتی‌متر می‌باشد. با اطلاع از سایز مچ دست می‌توانید سایز قاب ساعت مناسب را پیدا کنید که راحت تر روی دست شما قرار بگیرد.

نحوه اندازه گیری سایز مچ دست

انتخاب سایز قاب ساعت مناسب با مچ دست

در گذشته بیشتر ساعت‌ها با عرض قاب‌های ریز تولید می‌شدند و مورد استقبال هم قرار می‌گرفتند. حتما ساعت‌های مادربزرگ و پدربزرگ‌ها را با چنین قاب‌های کوچکی دیدید. به مرور زمان و با پیشرفت دنیای مد در صنعت ساعت سازی تحولاتی در طراحی ساعت‌ها دیده شد. تغییر سایز قاب ساعت و بزرگ‌تر شدن قاب‌ها از تاثیرات این تحولات است. گرچه انتخاب سایز قاب ساعت هنوز به سبک سلیقه افراد برمیگردد اما پیشنهاد ما انتخاب سایز استاندارد مناسب مچ دست است. بعضی‌ها دوست دارند سایز قاب ساعتشان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ‌تر از مچ دست باشد، این موضوع کاملا سلیقه ای است. اما اگر می‌خواهید یک ساعت با عرض قاب مناسب داشته باشید پس باید استانداردها را در نظر بگیرید. گرچه استاندارد خاصی برای این موضوع تعریف نشده ولی می‌شود با توجه به نکات گفته شده تا حدودی به یک استاندارد رسید.

عرض قاب نرمال و استاندارد در ساعت زنانه رنج بین 27 تا 34 میلی‌متر را دارد. این رنج عرض قاب برای سایز مچ‌های متوسط و بزرگ یعنی (بین 11 تا 17 سانتی‌متر) مناسب تر است. اگر سایز مچ شما از این رنج کمتر یا بیشتر بود باید به سراغ عرض قاب‌های کوچک‌تر یا بزرگ‌تر بروید. همچنین عرض قاب نرمال و استاندارد در ساعت مردانه رنج بین 44 تا 44 میلی‌متر دارد. این رنج عرض قاب هم برای سایز مچ‌های متوسط و بزرگ آقایان یعنی (بین 14 تا 19 سانتی‌متر) مناسب است. برای مچ‌های کوچکتر یا بزرگتر باید عرض قاب‌های خارج از این محدوده را انتخاب کنید.

با توجه به تغییر سبک سلیقه عموم مردم، در این روزها اکثر افراد به ساعت‌های مچی با عرض قاب خیلی بزرگ علاقه بیشتر دارند. برای مثال آقایان از ساعت دیزل بخاطر همین عرض قاب خیلی بزرگ (بیشتر 45 میلی‌متر) استقبال می‌کنند. بعضی از عرض قاب‌های ساعت‌ها هم در رنج ساعت اسپرت مناسب خانم‌ها و آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال بیشتر این سبک ساعت‌های اسپرت زنانه مردانه رنج عرض قاب بین 38 تا 42 دارند. این رنج عرض قاب در ساعت‌ها به خاطر اینکه نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ هستند بیشتر مورد استقبال قرار گرفتند.

انتخاب سایز قاب ساعت مناسب با مچ دست

تعیین ضخامت قاب ساعت روی مچ

منظور از ضخامت قاب، میزان ارتفاع قاب از روی سطح مچ دست است. به‌طور معمول با افزایش یا کاهش قطر قاب ساعت، ضخامت آن نیز افزایش و یا کاهش می‌یابد. به این معنی که ضخامت قاب با قطر قاب ساعت مرتبط است. اگر انتخاب شما ساعت مچی با عرض قاب کوچک است قطعا ضخامت قاب هم کم است. و برعکس اگر ساعت با عرض قاب بزرگ انتخاب کنید، ضخامت قاب هم بیشتر است. باز باید این نکته را یادآوری کنم که انتخاب ضخامت قاب هم به سلیقه شما برمیگردد. بعضی از افراد دوست دارند هم عرض قاب و هم ضخامت آن بزرگ باشد تا بیشتر روی مچ یه چشم بیاید. این موضوع اگر مزاحمتی در طول استفاده از ساعت مچی برایتان پیش نمی‌آورد، پس مشکلی هم ندارد. اما به‌صورت کلی باید بدانید رقابت سختی در بین کمپانی‌ها برای تولید ساعت مچی با ضخامت خیلی کم و قاب نازک همیشه وجود دارد. چرا که تولید موتور ساعت با ضخامت کم و دقت بالا کار سخت و رقابتی است. برای دسته بندی ضخامت قاب ساعت (ارتفاع قاب) میتوانیم به این 3 مورد اشاره کنیم:

  • ارتفاع 6 تا 9 میلی‌متر، ضخامت قاب نازک
  • ارتفاع 10 تا 14 میلی‌متر، ضخامت متوسط
  • ارتفاع 15 تا 20 میلی‌متر، ضخامت نسبتا بزرگ

انتخاب سایز بند مناسب با مچ دست

برای اینکه یک انتخاب درست ساعت مچی داشته باشید، باید بدونید ساعت نباید خیلی مزاحمت ایجاد کند. اگر به سایز بند توجه نکنید ممکن است ساعت خیلی سفت روی مچ بسته شود که باعث می‌شود تا روی پوست جا بیفتد، یا اینکه به قدری شل باشد که روی دست به سمت پایین سر بخورد. یک استاندارد در انتخاب سایز بند مناسب در ساعت وجود دارد که “سایز قطر بند باید نصف قطر عرض قاب باشد.”

در هنگام خرید ساعت مچی باید به این نکته هم توجه کنید، معمولا ساعت‌های بند فلزی وزن بیشتری به نسبت ساعت‌های بند چرمی و پلاستیکی دارند. به همین خاطر در ساعت اسپرت و ورزشی از بند پلاستیکی برای کاهش وزن ساعت و مزاحمت کمتر استفاده می‌کنند. پس جدا از توجه به سایز بند برای اینکه ساعت روی مچ راحت بسته شود، باید به وزن آن هم توجه کرد. معمولا ساعت بند فلزی بیشتر مورد علاقه آقایان است. مخصوصا افرادی که سایز مچ آنها درشت است، ساعت بند فلزی انتخاب مناسب تری برای آنهاست. ساعت بند چرمی هم برای خانم‌ها و افرادی که سایز مچ کوچک دارند مناسب است. با اینکه می‌شود بند فلزی‌ها را برای مچ‌ها ظریف سایز کرد، اما بند چرمی‌ها دردسر کمتری دارند.

جمع‌بندی:

انتخاب ساعت مناسب با مچ دست در هنگام خرید ساعت‌های اورجینال چه به‌صورت آنلاین و چه حضوری همیشه از دغدغه‌های مهم بوده. در این مقاله سعی کردیم با ارائه راه حل‌هایی، این نگرانی را برای شما برطرف کنیم. به‌صورت کلی اگر مچ دست شما درشت و پهن است، بهتر است از ساعت‌های با عرض قاب نسبتا بزرگ و بندهای فلزی استفاده کنید. اگر مچ دست ظریف و باریک دارید (مخصوصا خانم‌ها) بهتر است از ساعت‌های با عرض قاب کوچک و بند‌های چرمی یا بند فلزی‌های خیلی باریک استفاده کنید. و اگر مچ دست شما متوسط است میتوانید از عرض قاب‌های استاندارد استفاده کنید و بند ساعت را بسته به سلیقه و وزن ساعت انتخاب کنید. در فروشگاه اینترنتی و حضوری ایران تایمر، امکانی برای شما گذاشته شده تا با تعیین سایز مچ دستتان 3 عرض قاب مناسب به شما پیشنهاد داده شود. ایران تایمر به عنوان اولین و بزرگترین سایت ساعت مچی اورجینال در ایران در داشتن یک انتخاب و خرید ساعت اصل و مناسب با بهترین کارشناسان در کنار شماست.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *