نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11

نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11
نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11

یک صفحه نمایش تار یا مبهم می تواند استفاده از دسکتاپ ویندوز 11 و برنامه های شما را به تجربه ای بد تبدیل کند. با نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 همراه باشید. خوشبختانه چند راه وجود دارد که می توانید برای رفع این مشکل امتحان کنید، از تغییر تنظیمات گرفته تا آپدیت درایورها.

اگر در شرایط عادی دسکتاپ با صفحه نمایش تار دارید، تنظیمات Windows display resolution و Scaling را تغییر دهید. اگر متن تار به نظر می‌ رسد، ClearType را فعال کنید یا با فعال کردن حالت گرافیکی High Performance در برنامه‌ های آسیب‌ دیده، قدرت بیشتری برای حل مشکل ایجاد کنید. همچنین آپدیت درایور می تواند به رفع مشکلات بصری کمک کند. بیایید نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 را یاد بگیریم.

تغییر تنظیمات Resolution و Scaling

در این مطلب نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 را می بینید.

بین تنظیمات Scaling و Resolution در ویندوز تفاوت وجود دارد. تنظیم هر دو به درستی می تواند مشکلات استفاده و کیفیت مانند صفحه نمایش تار را برطرف کند.

یک صفحه نمایش با وضوح پایین را می توان به عنوان blurry توصیف کرد زیرا وضوح پایین‌تر منجر به پیکسل های قابل مشاهده بزرگتر می شود. تنظیمات مقیاس‌ بندی به ویندوز این امکان را می‌دهد که UI (رابط کاربری) را بسته به تراکم پیکسلی کوچک یا کوچک کند تا عناصر UI در مانیتوری با تراکم پیکسل بالا خیلی کوچک ظاهر نشوند.

هر دو را می توان در Settings > System > Display تنظیم کرد. ابتدا وضوح صفحه نمایش را برای افزایش تراکم پیکسل افزایش دهید (ویندوز یک تنظیم recommended برای صفحه نمایش خواهد داشت). سپس مقیاس را به طور مستقل روی هر یک از مانیتورهای متصل تنظیم کنید.

حالت های مقیاس بندی و وضوح را در ویندوز 11 تنظیم کنید

ClearType را برای متن ناخوانا فعال کنید

یک نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 دیگر روشن کردن ClearType است. اگر متن در ویندوز 11 تار، پیکسلی یا ناخوانا به نظر می رسد، تنظیم تنظیمات فونت برای اطمینان از فعال بودن ClearType می تواند کمک کننده باشد. این باید به‌طور پیش‌ فرض فعال باشد، اما اگر مشکلی با رندر فونت دارید بررسی کنید.

به Settings > Personalization > Fonts بروید و روی دکمه کشویی Related Settings کلیک کنید. در منوی ظاهر شده، روی گزینه Adjust ClearType text کلیک کنید سپس مطمئن شوید که Enable ClearType در پنجره ظاهر شده علامت زده شده باشد.

رندر متن ClearType را در ویندوز 11 فعال کنید

Next را بزنید و ClearType Text Tuner اجرا کنید تا مطمئن شوید که مانیتور شما برای بهترین نتایج تنظیم شده است. شما باید نمونه های متنی را انتخاب کنید که به نظر شما بهترین است تا نحوه نمایش فونت های ویندوز را روی صفحه نمایش تنظیم کنید.

گرافیک High-Performance را برای برنامه محو فعال کنید

اگر صفحه نمایش شما در یک برنامه خاص تار به نظر می رسد، می توانید سعی کنید ویندوز را مجبور کنید همیشه از تنظیمات High-Performance استفاده کند. این یک نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 است. برای انجام این کار، به Settings > System > Display > Graphics بروید و یک برنامه را به طور تصادفی برگزینید. می‌توانید از لیست برنامه‌های از پیش پر شده انتخاب کنید، یا Browse را بزنید و فایل EXE مورد نظرتان را پیدا کنید.

برنامه ای را برای حالت گرافیکی با کارایی بالا در ویندوز 11 نامزد کنید

سپس Options را بزنید و در پنجره ای که ظاهر می شود High performance را انتخاب کنید. Save را بزنید و سعی کنید دوباره برنامه را راه‌اندازی کنید. این باید باعث شود که ویندوز همه توانش در نمایش صفحه را به سمت برنامه معطوف کند، حتی اگر از لپ‌ تاپ متصل به باتری استفاده کنید.

حالت گرافیکی با کارایی بالا را انتخاب کنید تا تنظیمات را در ویندوز 11 مجبور کنید

این در درجه اول بر عملکرد تأثیر می گذارد، اما ممکن است بر وضوح تصویر نیز تأثیر بگذارد. شما باید بتوانید تنظیمات گرافیکی مانند وضوح و سطح جزئیات را بدون نگرانی در مورد تعلل عملکرد ویندوز افزایش دهید.

درایور گرافیک را آپدیت کنید

چند نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 را یاد گرفتید. راه دیگر آپدیت درایور گرافیک است. شما می توانید چگونگی آپدیت درایور گرافیک در ویندوز 11 را در این راهنما ببینید.

آپدیت درایورهای گرافیک برای به‌ روز ماندن با آخرین نسخه‌ها ضروری است. درایورهای جدید می توانند مشکلاتی مانند عملکرد ضعیف، خرابی های مکرر و مشکلات رندر مانند تصاویر تار را برطرف کنند.

می توانید این کار را با استفاده از ابزاری که همراه کارت گرافیک شما ارائه می شود، مانند NVIDIA GeForce Experience (یا آپدیت درایورها بدون GeForce Experience) و ابزار تشخیص و نصب خودکار AMD انجام دهید. اگر گرافیک Intel ARC یا Intel Extreme دارید، می توانید از Driver & Support Assistant اینتل استفاده کنید.

آپدیت های درایور جدید می‌توانند عملکرد ویژگی‌هایی را که قبلا استفاده می‌کنید، به ویژه راه‌حل‌های ارتقاء مقیاس مانند Deep Learning Super Sampling (DLSS) NVIDIA را بهبود بخشد. این امر به ویژه زمانی درست بود که AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) از ارتقای فضایی به زمانی تغییر کرد و تصویری با کیفیت بهتر ارائه داد.

گاهی اوقات آپدیت درایور کارت گرافیک طبق برنامه پیش نمی رود و وضعیت شما را بدتر از قبل از شروع کار می کند. در این حالت باید نحوه برگشتن به ورژن پیشین را بیاموزید. در نهایت اگر صفحه نمایش شما به دلیل غبارگرفتگی تار است، مطمئن شوید که با تمیز کردن صحیح آن از آسیب دیدن جلوگیری کنید.

نحوه اصلاح یک صفحه محو در ویندوز 11 به این ترتیب است.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *