نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید

نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید
نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید

دانلود یک برنامه مشکوک بدون اینکه متوجه شوید، حتی از Google Play آسان است. چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند متوجه شوید به کدام برنامه ها اعتماد کنید. با نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید همراه باشید.

اندروید یک سیستم عامل عالی است، اما مانند هر چیز دیگری در زندگی، مشکلات خودش را دارد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که کاربران اندروید با آن مواجه هستند، گسترش اپلیکیشن های جعلی است. این برنامه‌ ها به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که شبیه برنامه های واقعی باشند، اما در واقع بدافزاری هستند که می‌ توانند اطلاعات شما را بدزدند یا حتی به گوشی شما آسیب برسانند. خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می توانید برای شناسایی یک برنامه جعلی اندروید و جلوگیری از دانلود آن در دستگاهتان انجام دهید.

چگونه می توانید یک برنامه جعلی اندروید را شناسایی کنید و از خود در برابر این برنامه های مخرب محافظت کنید؟ در نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید خواهید دید.

برنامه فیک اندروید یعنی چه؟

برنامه‌ های فیک اندروید برنامه‌ هایی هستند که ظاهری عادی دارند اما در واقع بدافزار هستند. آنها به طور کلی در فروشگاه های برنامه یا سایت های غیر رسمی در دسترس هستند، اما می توانند در فروشگاه رسمی Google Play نیز پیدا شوند. مجرمان سایبری آنها را به گونه ای طراحی و نام گذاری می کنند که بسیار مفید به نظر می رسند.

به عنوان مثال، اگر به طور تصادفی مچ پایتان را بچرخانید، باید مطمئن شوید که استخوان‌ها شکسته نمی‌شوند. در این صورت، اگر به طور تصادفی برنامه های X-ray را در Google Play Store جستجو کنید، برنامه های زیادی را در نتایج پیدا خواهید کرد.

لیست برنامه های اشعه ایکس در اندروید

با این حال، هنگامی که هر یک از آن برنامه ها را نصب می کنید و سعی می کنید از آن استفاده کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که در واقع هیچ کاری انجام نمی دهد زیرا تا کنون هیچ دستگاه اندروید دارای قابلیت سخت‌افزاری وجود ندارد که بتواند دید اشعه ایکس را ممکن کند. چنین برنامه هایی به سادگی برای کلاهبرداری از افراد ایجاد می شوند.

هنگامی که یک برنامه اندروید جعلی را نصب می کنید، برای دسترسی به قسمت های مختلف گوشی شما اجازه می خواهد. به عنوان مثال، اگر یک برنامه قانونی مانند Torch را نصب کنید، برای استفاده از مخاطبین شما اجازه نمی خواهد. با این حال، یک برنامه مخرب می تواند مجوزهای مختلفی را بخواهد و از آنها برای ایجاد آسیب بسیار استفاده کند. به عنوان مثال، می تواند به مخاطبین، پیام های متنی و حتی موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد. همچنین می تواند بدون اطلاع شما عکس بگیرد یا فیلم ضبط کند.

به طور خلاصه، یک برنامه جعلی اندروید می تواند به سازندگانش کنترل کاملی بر تلفن شما و تمام داده های آن بدهد. حال چگونه این برنامه‌ها را تشخیص دهیم و از آن‌ها دوری کنیم؟ نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید به شما می‌گوید.

روش تشخیص برنامه فیک در اندروید

اکنون که می‌دانیم برنامه های فیک اندروید چه هستند و چگونه کار می کنند، باید یاد بگیریم چگونه آنها را شناسایی کنیم. شناسایی یک برنامه اندروید جعلی همیشه آسان نیست، اما نشانه های زیر می‌توانند به شما در شناسایی آن کمک کنند. روش‌های پایین، نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید هستند.

1- ریویوهای منفی یک برنامه

اولین نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید هنگامی که Google Play دنبال یک برنامه هستید، دقت کردن به کامنت ها و رتبه برنامه است. اگر برنامه ای اکثرا نظرات منفی یا رتبه پایینی داشته باشد، احتمالا یک برنامه جعلی است. البته، همیشه افرادی هستند که برنامه خاصی را دوست ندارند، اما اگر اکثر نظرات منفی هستند، بهتر است از آن دوری کنید.

2- برنامه آیکونی تکراری یا غیر حرفه ای دارد

مورد دیگری که باید به آن دقت کنید، آیکون برنامه است. یک برنامه جعلی معمولا آیکون عمومی یا غیر حرفه ای دارد. اگر به نظر می رسد آیکون با عجله ساخته شده است یا با بقیه برنامه مطابقت ندارد، احتمالا برنامه قانونی نیست.

3- برنامه غلط املایی یا گرامری دارد

وقتی به توضیحات یک برنامه نگاه می کنید، به زبان استفاده شده توجه کنید. اگر اشتباه های تایپی یا گرامری زیادی وجود داشته باشد، احتمالا برنامه مشکل دارد. دلیلش این است که برنامه‌ های قانونی اغلب توسط توسعه‌ دهندگان حرفه‌ ای ساخته می‌شوند که مراقب تصحیح توضیحات و صحت نوشته ها هستند.

4- نام توسعه دهنده را چک کنید

اگر در مورد یک برنامه مطمئن نیستید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که نام توسعه دهنده را جستجو کنید. یک جستجوی سریع در گوگل باید نشان دهد که آیا توسعه دهنده شهرت خوبی دارد یا خیر. اگر هیچ نتیجه ای وجود ندارد یا نتایج عمدتا منفی هستند، بهتر است از برنامه خودداری کنید.

5- تعداد دانلودها را چک کنید

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که به تعداد دانلودهایی که یک برنامه دارد نگاه کنید. اگر برنامه ای میلیون ها بار دانلود شده باشد، احتمالا قانونی است. با این حال، اگر تعداد دانلودها بسیار کم باشد، می تواند دلیل معقولی برای سوء ظن باشد.

6- به مجوزهایی که برنامه می‌خواهد دقت کنید

دادن مجوز برنامه به حافظه خارجی

هنگام نصب یک برنامه، از شما خواسته می شود که به آن اجازه دسترسی به بخش های مختلف گوشی را بدهید. قبل از انجام این کار، به مجوزهایی که برنامه درخواست می کند، نگاهی بیندازید و مراقب هر برنامه ای باشید که بیش از نیازش مجوز می خواهد. یک برنامه ماشین حساب ساده که دسترسی به دوربین می خواهد، مشکوک است

7- دنبال لینک های معتبر بگردید

اگر هنوز در مورد برنامه ای مطمئن نیستید، سعی کنید لینک های رسمی آن را به صورت آنلاین پیدا کنید. یک برنامه قانونی معمولا یک وب سایت یا صفحه رسانه اجتماعی دارد که می توانید آن را بررسی کنید. اگر نمی توانید هیچ پیوند رسمی پیدا کنید، احتمالا بهتر است از آن دوری کنید.

8- به حسی که می گوید این برنامه امن نیست اعتماد کنید!

استفاده از عقل سلیم هنگام دانلود برنامه ها همیشه مهم است. اگر برنامه‌ای بیش از حد خوب به نظر می‌ رسد، احتمالا برنامه خوبی نیست. اگر همیشه شک دارید، بهتر است احتیاط کنید و از برنامه مشکوک به طور کلی اجتناب کنید.

نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید به این ترتیب است. در همین زمینه حتما سری به روش آلوده نشدن به بدافزار در اندروید نیز بزنید.

سئوالات متداول:

  1. چگونه از گوشی اندروید در برابر برنامه های فیک محافظت کنیم؟

    نحوه تشخیص برنامه فیک در اندروید را دیدیم. اما اگر می‌ خواهید بدانید چگونه امنیت دستگاه را بالا ببرید، چند راه برای این کار وجود دارد. از دانلود برنامه از منابع شخص ثالث خودداری کنید، قبل از نصب برنامه مجوزهایی را که می‌ خواهد بررسی کنید و اگر مورد عجیبی دیدید برنامه را نصب نکنید، در نصب برنامه جدید با دقت عمل کنید، دستگاهتان را مرتب آپدیت کنید و از برنامه‌ های آنتی ویروس مطمئن استفاده کنید.

  2. چکونه گوشی اندرویدتان را ایمن نگه دارید؟

    برنامه های جعلی اندروید می توانند خطرناک باشند و امنیت دستگاه شما را به خطر بیندازند. برای ایمن نگه داشتن دستگاهتان، مهم است یاد بگیرید چگونه برنامه های جعلی را شناسایی کنید و اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر آنها انجام دهید. نکات ذکر شده در بالا را دنبال کنید، در این صورت شانس بسیار بیشتری برای اجتناب از برنامه های مخرب و ایمن ماندن خواهید داشت.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *