آموزش حذف Activation Lock در مک

آموزش حذف Activation Lock در مک
آموزش حذف Activation Lock در مک

با آموزش حذف Activation Lock در مک همراه باشید. Activation Lock اول در آیفون به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از استفاده دزدان از دستگاه های اپل دزدیده شده عرضه شد و سپس به مک، اپل واچ و موارد دیگر نیز راهش را پیدا کرد. Activation Lock باید قبل از فروش، ارسال یا خرید مک دست دوم حذف شود.

قفل فعالسازی را می توانید با وارد کردن رمز عبور اکانتی که در ابتدا مک را در صورت درخواست ایمن می کرد، حذف کنید. می‌ توانید این ویژگی را در تنظیمات سیستم غیر فعال کنید یا از iCloud.com برای حذف دستگاه از اکانت استفاده کنید و Activation Lock را به این شکل حذف کنید.

Activation Lock چیست؟

در این مطلب آموزش حذف Activation Lock در مک را می بینید. این ویژگی، محافظی است که مک را روی Apple ID شما قفل می کند. همراه با شبکه Find My Apple کار می کند و اگر Find My در دستگاهی فعال باشد، با Activation Lock نیز ایمن می شود. در صورتی که خودتان Find My را غیر فعال نکرده باشید، Activation Lock در دستگاه شما فعال است.

تا زمانی که قفل فعال سازی فعال است از استفاده شخص دیگری از مک شما جلوگیری می کند. این حفاظت حتی پس از فرمت مک و نصب مجدد macOS نیز پابرجاست. اگر بخواهید پارتیشن macOS را با استفاده از Recovery Mode حذف کنید، پس از نصب مجدد سیستم عامل با پیام قفل فعال سازی مواجه خواهید شد.

برای فعال کردن مکی که توسط Activation Lock محافظت می‌شود، باید رمز اکانت Apple ID را که مک به آن وصل است وارد کنید. اگر رمز Apple ID را به خاطر نمی آورید، می توانید آن را در iforgot.apple.com بازیابی کنید. به علاوه اگر مدرک معتبری برای خرید دستگاهتان دارید،می توانید از اپل بخواهید که قفل فعال سازی را برای شما حذف کند.

کدام مدل های مک از Activation Lock استفاده می کنند؟

همه مدل‌های مک‌ سیلیکون مدرن اپل از قفل فعال‌ سازی استفاده می‌کنند، از MacBook Air 2020 (M1)، تا MacBook Pro 2021 (M1 Pro, M1 Max)، Mac Studio (M1 Max, M1 Ultra) و MacBook Air 2022 (M2). مدل‌های آینده نیز شامل این ویژگی خواهند بود زیرا اپل اکنون کنترل کاملی بر طراحی سیستم روی تراشه دارد.

برگه اطلاعات تراشه Apple M2 SOC

در بسیاری از مدل‌های سیلیکونی پیش از اپل نیز وجود دارد. هر مدل از مک با تراشه امنیتی T2 از جمله MacBook Air و MacBook Pro (2018 یا جدیدتر)، Mac mini (2018 یا جدیدتر)، Mac Pro (2019 یا بالاتر) و iMac Pro.

علاوه بر مک با Apple Silicon یا تراشه امنیتی T2، قفل فعالسازی به macOS Catalina یا جدیدتر نیاز دارد و احراز هویت دو مرحله‌ای روی Apple ID شما تنظیم شده است. در Apple Silicon، خط‌مشی امنیتی باید روی Full Security (تنظیم پیش‌ فرض) تنظیم شود، در حالی که مدل‌های تراشه‌های T2 به Secure Boot و Disallow booting from external media در حالت بازیابی فعال است.

تراشه امنیتی T2 در مک مینی 2019

نحوه حذف Activation Lock در مک

اکنون که اطلاعات ابتدایی را دریافت کردید، بیایید ببینیم آموزش حذف Activation Lock در مک چگونه است.

اگر مک را Reinstall کرده‌اید و اکنون به صفحه‌ای خیره شده‌اید که از شما می‌خواهد مک را فعال کنید، به سادگی رمز Apple ID را وارد کنید که احتمالا پسورد Apple ID شماست.

برای حذف Activation Lock، به System Settings > [Your Name] > iCloud > Find My Mac بروید و دکمه Turn Off را در کنار تنظیمات Find My Mac بزنید. برای تأیید این موضوع باید رمز Apple ID را وارد کنید.

Find My Mac را در تنظیمات سیستم macOS غیرفعال کنید

اگر این کار را برای انتقال مک به مالک جدید انجام می دهید، ابتدا مطمئن شوید که همه داده‌هایتان را از مک پاک کرده باشید. آموزش حذف Activation Lock در مک به این شکل است.

حذف Activation Lock از طریق iCloud

آموزش حذف Activation Lock در مک شامل حذف آن از طریق iCloud نیز می شود. می‌توانید قفل فعال‌ سازی را با استفاده از دستگاه دیگری با Find My حذف کنید. برای این کار از سایت iCloud.com/find یا آیفون و آیپد با لاگین در همان اکانت در برنامه Find My استفاده کنید.

پس از ورود به سیستم (یا باز کردن برنامه)، مک را در لیست دستگاه ها پیدا کنید. در وب، روی All Devices در بالای صفحه کلیک کنید یا در گوشی از تب Devices برای پیدا کردن مکان مک استفاده کنید.

مک را از Apple ID خود با iCloud.com حذف کنید

Remove from Account را بزنید تا قفل فعالسازی را حذف کنید. با این کار Activation Lock غیر فعال می شود و باعث می شود دیگر نتوانید مکان دستگاه را ردیابی کنید.

از اپل بخواهید Activation Lock را حذف کند

در آموزش حذف Activation Lock در مک، راه دیگری برای حذف قفل فعالسازی یاد می گیرید. سایت اپل امکان Start an Activation Lock support request را فراهم کرده است. برای استفاده از آن، باید مدرک خرید را داشته باشید.

اپل می‌گوید این مدرک باید شامل شماره سریال (یا IMEI/MEID برای محصولات تلفن همراه) باشد و دستگاه را نمی‌توان «مدیریت کرد» (ایمن‌ شده با Apple MDM، که معمولا توسط شرکت‌ها و مؤسسات استفاده می‌شود)، و حالت گمشده را نیز نمی‌ توان فعال کرد.

اگر این مسیر را طی کنید، تمام داده های دستگاه به عنوان بخشی از پروسه پاک می شود. اپل ممکن است درخواست شما را رعایت نکند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری (از جمله مدارک دقیق اطلاعات خرید) را برای افزایش شانس موفقیتتان درج کنید.

هنگام خرید مک دست دوم، مطمئن شوید که صاحب قبلی Activation Lock را حذف کرده باشد وگرنه به مشکل برمی‌خورید.

Activation Lock را در دستگاه های دیگر نیز پاک کنید

آموزش حذف Activation Lock در مک را یاد گرفتید. شما می توانید قفل فعال سازی را از آیفون یا آیپد به همان روش حذف کنید. با ضربه زدن روی تب «My Watch» و سپس «All Watches» و بعد ضربه زدن روی دکمه «i» در کنار Apple Watch، این ویژگی را از اپل واچ در برنامه Watch آیفون حذف کنید تا گزینه «Unpair Apple Watch» نمایان شود.

آموزش حذف Activation Lock در مک به این ترتیب است. برای آموزش های بیشتر مک، 6 راه انتقال عکس ها از آیفون به مک را ببینید.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *