باتری تطبیقی در اندروید چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

باتری تطبیقی در اندروید چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟
باتری تطبیقی در اندروید چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

گوشی های اندرویدی روز به روز با صفحه نمایش بزرگتر و روشن تر، پردازنده های قدرتمند و ویژگی های سطح بالا قدرتمندتر می شوند. اما عمر باتری ضعیف همچنان یک مشکل رایج در گوشی های هوشمند مدرن می باشد.

در این مقاله، ویژگی باتری تطبیقی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل را بررسی خواهیم کرد، که برای کمک به بهبود عمر باتری گوشی اندرویدی شما طراحی شده است. حال سوالی که پیش می آید اینست که باتری تطبیقی در اندروید چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

باتری تطبیقی چه کاری انجام می دهد؟

Adaptive Battery که با اندروید 9 معرفی شد، یک ویژگی صرفه جویی در باتری است که از فناوری DeepMind AI گوگل استفاده می کند. این قابلیت نتیجه همکاری بین Android و DeepMind AI است و هدف آن بهبود عمر باتری در تلفن های اندرویدی در طول زمان با یادگیری الگوهای استفاده و بهینه سازی برنامه های شما بر این اساس می باشد. از اینرو نحوه کارکرد باتری تطبیقی را بررسی خواهیم نمود.

معمولاً صدها فرآیند در پس‌زمینه گوشی اندرویدی شما اجرا می‌شوند. برخی از آن‌ها مفید هستند و باید همیشه اجرا شوند، مانند سرویس‌های موقعیت یاب مکانی که می‌توانند برای ردیابی گوشی شما در صورت گم شدن مفید باشند، اما برخی دیگر چندان مهم نیستند و توقف آنها عمر باتری را بهبود می‌بخشد.

لازم به ذکر است که Adaptive Battery همه برنامه‌ها و ویژگی‌هایی پرکاربرد، مدت زمان استفاده از آن، میزان شارژ باتری و زمانی که معمولاً دستگاه خود را شارژ می‌کنید، در نظر می‌گیرد. از اینرو فعالیت پس‌زمینه سایر برنامه‌های غیرضروری را که به ندرت از آن استفاده می‌کنید را محدود می‌کند.
با یادگیری الگوی شارژ، Adaptive Battery سعی می کند عمر باتری را تا زمانی که معمولاً تلفن خود را شارژ می کنید افزایش دهد. گاهی اوقات برای رسیدن به این هدف (معمولاً وقتی باتری کم است)، ممکن است عملکرد گوشی و فعالیت‌های برنامه پس‌زمینه گوشی شما را نیز کاهش دهد.
توجه داشته باشید که تأثیر همه این محدودیت‌ها بر عملکرد کلی تلفن شما بسیار ناچیز خواهد بود.

از اینرو، اندروید همه برنامه های شما را بر اساس تعداد دفعات استفاده از آنها دسته بندی می کند.

باتری تطبیقی چه کاری انجام می دهد؟

اسکرین شات‌های بالا نحوه دسته بندی و عملکرد برنامه ها در هنگام روشن بودن باتری تطبیقی در مقایسه با زمانی که خاموش است، را نشان می دهد.

تصویر سمت چپ دارای ویژگی روشن بوده، در حالی که سمت راست زمانی که باتری تطبیقی خاموش است را نشان می دهد. می‌توانید ببینید که برنامه‌هایی که قبلاً در حالت‌هایی مانند Restricted، Working_Set، Rare و غیره بودند، وقتی Adaptive Battery غیرفعال است، همه در حالت Active تنظیم می‌شوند. این بدان معنی است که آنها با اجرا در پس زمینه، باتری بیشتری مصرف می کنند.

چگونه باتری تطبیقی را در تلفن اندرویدی خود فعال یا غیرفعال کنیم

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم Adaptive Battery به طور پیش‌فرض در گوشی‌های هوشمند دارای اندروید 9 یا بالاتر فعال است، اما اگر می‌خواهید آن را بررسی یا غیرفعال کنید، در اینجا می‌توانید این کار را انجام دهید:

1- تنظیمات را باز کرده و روی باتری کلیک کنید.
2- روی Adaptive Preferences ضربه بزنید و روی کلید کنار Adaptive Battery ضربه بزنید تا فعال یا غیرفعال شود.

چگونه باتری تطبیقی را در تلفن اندرویدی خود فعال یا غیرفعال کنیم

این روند بسیار ساده است و شما نیازی به انجام کاری بیشتر از این ندارید. با این حال، گاهی اوقات، با تمام این بهینه‌سازی‌ها و محدودیت‌ها، ممکن است مشکلات عملکرد یا حافظه را در برخی از برنامه‌ها تجربه کنید.

اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید تنظیمات بهینه‌سازی باتری را برای برنامه‌های جداگانه تغییر دهید.

1- تنظیمات را باز کنید، روی Apps و سپس All apps ضربه بزنید تا لیستی از برنامه های نصب شده خود را دریافت کنید.
۲- حالا اپلیکیشنی که با آن مشکل دارید را جستجو کنید و با ضربه زدن روی نام، قسمت App info آن را باز کنید. به پایین اسکرول کنید و روی مصرف باتری برنامه ضربه بزنید.
3- اگر با مشکلات عملکردی در برنامه مواجه هستید، نمایه Unrestricted را انتخاب کنید. انجام این کار ممکن است مصرف باتری برنامه را افزایش دهد اما عملکرد برنامه را نیز بهبود می بخشد.
4- اگر احساس می‌کنید که برنامه‌ای غیرضروری در پس‌زمینه اجرا می‌شود، پروفایل Restricted را انتخاب کنید. با اینکار، آن برنامه دیگر در حافظه نخواهد ماند. همچنین توجه داشته باشید که ممکن است از برنامه اعلان دریافت نکنید.

چگونه باتری تطبیقی را در تلفن اندرویدی خود فعال یا غیرفعال کنیم

آیا باید از باتری تطبیقی در تلفن اندرویدی خود استفاده کنید؟

به طور کلی، Adaptive Battery یک ویژگی مفید برای صرفه جویی در باتری است. هدف آن بهبود عمر باتری است و سعی می کند با بهینه سازی نرم افزار برای برنامه ها و ویژگی ها آن را بهبود بخشد. با این حال، ما همچنین شاهد بوده ایم که کاربران پس از غیرفعال کردن باتری، عمر باتری بهتری دارند.
بنابراین به نظر می رسد که نتایج باتری تطبیقی بسته به نحوه استفاده شما از تلفن متفاوت است. بنابراین، به شما پیشنهاد می‌کنیم که آزمایش کنید و ببینید چه چیزی در دستگاه شما بهتر کار می‌کند.

علاوه بر این ما دراین مقاله بررسی کرده ایم که سری گلکسی اس ۲۳ دارای ظرفیت باتری بیشتر نسبت به نسل فعلی است.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

زینب عرفانی

کارشناس ارشد مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر هستم، بیشتر از ده ساله که در حوزه تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارم و در وقت آزادم تدریس نیز می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *