روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد

روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد
روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد

صفحه نمایش آیفون و آیپد بر اساس نحوه نگه داشتن آن تقریبا یکپارچه می چرخد. اما اگر صفحه نمایش شما در جهت عمودی یا افقی گیر کرده است و Rotate نمی شود، اینجا چند راه برای رفع آن دارد. با روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد همراه باشید.

از گوشه سمت راست بالای صفحه آیفون یا آیپد به پایین بکشید تا Control Center باز شود، سپس روی آیکون قفل کوچک ضربه بزنید تا امکان چرخش صفحه فراهم شود. اگر جواب نداد، برنامه یا آیفون را ری استارت کنید.

Orientation Lock آیفون را خاموش کنید

بیایید روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد را ببینیم. اگر صفحه نمایش آیفون در حالت عمودی گیر کرده است و حتی زمانی که گوشی را به پهلو می گیرید به حالت افقی نمی چرخد، ممکن است مشکل از Orientation Lock باشد. خوشبختانه، ما می توانیم به سرعت این قفل را از Control Center غیر فعال کنیم.

اگر iPhone X با Notch دارید، انگشتتان را از گوشه سمت راست بالای صفحه به پایین بکشید تا Control Center نمایان شود.

برای دسترسی به Control Center در آیفون، انگشت خود را از گوشه سمت راست بالا به پایین بکشید

اگر از آیفون 8 یا دیگر مدل های آیفون با دکمه فیزیکی هوم استفاده می‌ کنید، انگشتتان را از پایین صفحه به بالا بکشید تا Control Center باز شود.

در Control Center، آیکونی را که شبیه یک قفل است و یک دایره در اطراف آن قرار دارد، ببینید. اگر Portrait Orientation Lock فعال باشد، این نماد با پس زمینه سفید نشان داده می شود. برای غیر فعال کردن آن، روی دکمه “Portrait Orientation Lock” ضربه بزنید.

روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد

پیام Portrait Orientation Lock: Off را بالای Control Center می بینید.

پیام Portrait Orientation Lock Off نمایش داده شده در آیفون

اکنون، وقتی آیفون را به طرفین می‌چرخانید، دستگاه iOS شما باید به فرمت افقی تغییر کند. این یک روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد است.

Rotation Lock آیپد را خاموش کنید

برخلاف آیفون، آیپد را می‌ توان هم در جهت افقی و هم در جهت عمودی قفل کرد. به همین دلیل است که این ویژگی در آیپد Rotation Lock نامیده می شود.

برای خاموش کردن Rotation Lock در آیپد، از همان روشی که در بالا توضیح داده شد استفاده خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که فرآیند دسترسی به Control Center در آیپد بر اساس نسخه iOS (یا iPadOS) متفاوت است. روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد را در مراحل زیر می بینید.

اگر از iOS 12، iPadOS 13 یا بالاتر استفاده می‌ کنید، انگشتتان را از گوشه سمت راست بالای صفحه به پایین بکشید.

برای استفاده از Control Center، از گوشه سمت راست بالای iPad به پایین بکشید

اگر از iOS 11 استفاده می‌کنید، روی دکمه Home دو بار کلیک کنید تا App Switcher و Control Center در سمت راست ظاهر شوند. اگر از iOS 10 و نسخه های قبلی استفاده می کنید، انگشتتان را از پایین صفحه به بالا بکشید.

اکنون روی دکمه Rotation Lock ضربه بزنید (دکمه دارای آیکون قفل با یک دایره در اطراف آن است) تا قفل چرخش را تغییر دهید. دوباره، وقتی فعال است، دکمه با پس‌ زمینه سفید نشان داده می‌ شود و در صورت غیر فعال شدن، پیام Rotation Lock: Off نمایش داده می‌ شود.

روی دکمه Rotation Lock ضربه بزنید تا قفل جهت غیرفعال شود

آیفون یا آیپد را ری استارت کنید

اگر مشکل در چندین برنامه ادامه داشت، ممکن است مشکل آیفون یا آیپد باشد. معمولا یک ری استارت ساده از چنین مشکلاتی جلوگیری می کند.

در آیفون یا آیپد با نوار صفحه اصلی نرم‌افزار، ‘Volume Up‘ یا ‘Volume Down‘ را به همراه ‘Side button‘ فشار دهید و نگه دارید تا منوی ‘Slide to Power Off‘ ظاهر شود.

آیفون‌ ها و آیپدهای دارای دکمه فیزیکی Home به شما امکان می‌دهند با فشار دادن و نگه داشتن دکمه Sleep/Wake، منوی پاور را مشاهده کنید. انگشتتان را روی نوار لغزنده «Slide to Power Off» بکشید تا دستگاه خاموش شود.

انگشت خود را روی نوار لغزنده «Slide to Power Off» بکشید تا دستگاه خاموش شود

سپس، دکمه Sleep/Wake یا دکمه کناری را فشار دهید تا دستگاه iOS یا iPadOS روشن شود. در حالی که در حال انجام آن هستید، ممکن است بخواهید آیفون را Force Restart تا ببینید آیا مشکل را برطرف می کند یا خیر.

تمام تنظیمات را Reset کنید

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، می‌توانید تنظیمات iOS یا iPadOS را Reset کنید.

با بازنشانی همه تنظیمات، مواردی مانند اتصالات Wi-Fi و تنظیمات شبکه را بازنشانی خواهید کرد. این یک راه عالی برای رسیدگی به برخی از ایرادات و اشکالات غیرقابل شناسایی iOS یا iPadOS است که یکی از آنها مشکل چرخش صفحه است.

برنامه Settings را باز کنید و به General > Reset بروید.

روی دکمه Reset از قسمت General در Settings ضربه بزنید

اینجا روی Reset All Settings بزنید.

روی Reset All Settings ضربه بزنید

در صفحه بعدی، پسورد دستگاه را وارد کنید تا بازنشانی همه تنظیمات تأیید شود. پس از انجام این مراحل، مشکل چرخش صفحه نمایش شما باید برطرف شود. روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد را دیدید.

اگر مشکل حل نشد، آخرین راه استفاده از Erase All Content and Settings است. با این گزینه تمام داده ها و برنامه های شخصی شما پاک می شود. این مرحله را بدون تهیه نسخه پشتیبان انجام ندهید.

روش حل مشکل نچرخیدن آیفون یا آیپد به این ترتیب است. اگر می خواهید آموزش های بیشتر آیپد را ببینید، 9 راه حل مشکل خاموش شدن غیرمنتظره آیپد را بخوانید.

مطالب مرتبط
منبع
Avatar

سوسن ربیعی

کارشناس زبان روسی همچنین عاشق تکنولوژی هستم و در وقت آزادم روسی تدریس می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *