ایلان ماسک فقط با ۳۰ میلیون دلار تونل ۲ مایلی در زیر شهر میامی احداث می کند

ایلان ماسک فقط با ۳۰ میلیون دلار تونل ۲ مایلی در زیر شهر میامی احداث می کند
ایلان ماسک فقط با ۳۰ میلیون دلار تونل ۲ مایلی در زیر شهر میامی احداث می کند

ایلان ماسک قصد دارد در زیر شهر میامی با هزینه‌ای کمتر از ۳۰ میلیون دلار تونلی به طول ۲ کیلومتر احداث کند. او می‌گوید شرکت وی قادر است این پروژه را که تخمین زده‌اند ۴ سال به طول خواهد انجامید، در مدت زمان ۶ ماه به اتمام برساند. احداث تونل در زیر شهر میامی کار آسانی نیست زیرا این شهر روی سنگ آهک ساخته شده است که اسفنجی است.

ایلان ماسک روز جمعه به شهردار میامی گفت كه شركت Boring می‌تواند با كمتر از ۳۰ میلیون دلار یک واحد تونل دو مایلی در زیر شهر حفر كند. این مقدار هزینه، کسری از برچسب قیمت ۱ میلیارد دلاری است كه مقامات حمل و نقل محلی قبلا درباره آن اظهار نظر کرده بودند. ماسک همچنین به شهردار گفت که شرکت Boring می‌تواند کار احداث این پروژه را در مقابل چهار سالی که تخمین زده شده است، تنها در عرض ۶ ماه به اتمام برساند. لازم به ذکر است که شرکت Boring به ایلان ماسک تعلق دارد و وی مدیر عامل آن است.

فرانسیس سوارز (Francis Suarez) که شهردار شهر میامی است، جزئیات مربوط به این « تماس تعجب‌آور» خود با ایلان ماسک را از طریق ویدیویی، در حساب رسمی توییتر خود به اشتراک گذاشت. سوارز گفت:

او تلاش خود را روی تحقق پروژه‌ای متمرکز کرده است که حداکثر سود را برای شهروندان ما با کمترین میزان هزینه را داشته باشد و میزان صرفه‌جویی در این طرح قابل توجه است

ماسک برای اولین بار در 18 ژانویه توییت کرد که می‌خواهد زیر شهر میامی تونل احداث کند. او نوشته بود:

اتومبیل‌ها و كامیون‌هایی که در ترافیک گیر می‌افتند، میلیون‌ها تن گازهای سمی و ذرات معلق تولید می‌كنند، اما تونل‌هایی را که شرکت  boring به عنوان جاده در زیر شهر میامی احداث می‌کند می‌توانند مشکل ترافیک را حل كنند و به عنوان یک نمونه در جهان شناخته شود.

ماسک در این توییت گفت که او قبلاً با فرماندار فلوریدا، ران دسانتیس (Ron DeSantis)، در مورد این ایده صحبت کرده است. وی اعلام کرده است:

 اگر فرماندار و شهردار تمایل به انجام این کار داشته باشند، ما آن را انجام می‌دهیم.

سوارز روز جمعه گفت که با دسانتیس و شهردار شهرستان میامی-دید (Miami-Dade) صحبت خواهد کرد. وی گفت:

من فکر می‌کنم ما یک فرصت منحصر به فرد برای ایجاد یک پروژه خاص نه فقط برای میامی بلکه برای کل جهان به دست می‌آوریم.

ایلان ماسک

احداث تونل در زیر شهر میامی کار آسانی نیست زیرا این شهر روی سنگ آهک ساخته شده است که اسفنجی است. این مانع یکی از دلایل برچسب قیمت  سرسام آور است که در سال ۲۰۱۸ نقل شده است. همچنین به افزایش قیمت تونل زیر بندر میامی نیز کمک کرد که کمتر از یک مایل بود اما تا آن زمان حدود ۷۰۰ میلیون دلار هزینه برداشته بود.

میامی روی سنگ آهک ساخته شده است که از داخل آن سخت می‌توان تونل زد

میامی هرالد روز جمعه گزارش داد که بستر سنگ آهک و تاثیر افزایش سطح آب دریا از جمله نقاط گفتگو برای این تماس بوده است، هرچند که مشخص نشده است که این موارد تا چه حد مورد بحث قرار گرفته‌اند. ماسک قبلاً در مورد حفر تونل‌هایی صحبت کرده بود که می‌توانستند به میزان ارتفاع آسمان‌خراش‌ها در زمین حفر شوند.

ماسک شرکت Boring را در سال ۲۰۱۶ تاسیس کرد و از آن زمان تاکنون چند پروژه را در سرتاسر ایالات متحده اجرا شروع کرده است. در این مدت هدف و وسعت تونل‌ها دست‌خوش تغییرات شده است. این روزها، این شرکت در تلاش است تا یک سرویس حمل و نقل ایجاد کند که از تسلا برای رفت و آمد در تونل‌ها استفاده شود.

اولین سرویس تجاری در زیر مرکز همایش لاس‌وگاس (Las Vegas Convention Center) در حال اتمام است، اگرچه The Boring Company اخیراً از گسترش بیشتر آن در سطح شهر برای سرویس دهی به Strip و فرودگاه خبر داده است. این شرکت همچنین در حال مذاکره برای احداث تونلی در شهر سن برناردینو (San Bernardino) در کالیفرنیا است.

البته تلاش‌های دیگر خیلی خوب پیش نرفته است، مانند یک پروژه شکست خورده در شیکاگو و یک تونل لغو شده در غرب لس آنجلس.

ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس است. او هم‌اکنون مدیرعامل و مدیرفنی در اسپیس‌اکس است. او همچنین در حال توسعه‌ی یک سیستم حمل و نقل با سرعت بالاست که تحت عنوان هایپرلوپ شناخته شده‌است.

مطالب مرتبط
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *